Мојот син не се грижи за своите работи

Зошто мојот син не се грижи за своите работи

Образованието на децата е бесконечна задача, бидејќи секој ден има нови предизвици и прашања на кои треба да се работи. Децата не се раѓаат знаејќи, никој. Тие треба да научат сè и им треба некој, обично татковци и мајки, да се посветат на учењето на нивните вредности, да ги развијат сите свои капацитети и да откријат и идентификуваат што е добро од што не е во ред.

Ова е причината зошто, во многу прилики, од децата се очекува да се однесуваат на правилен начин, без никој да ги научил на тоа. Што се преведува во разочарување и лутина, но на неоправдан начин ако никој не го научил детето како да се однесува. Ова е многу честа појава кај прашања како што се грижата за вашите лични работи.

Децата треба да научат да се грижат за своите работи

Научете го детето да се грижи за своите работи

За децата, работите немаат економска вредност затоа што не се свесни колку се важни парите за нивната благосостојба. Затоа, тие не се мачат добро да се грижат за своите работи за да не се изгубат, расипат или скршат. Работи што сте ги купиле со целиот ваш труд и вашата loveубов, за кои се надевате дека вашето дете ќе ги цени, но дека еден ден ќе остане во некој агол или ќе лежи каде било.

Затоа, од суштинско значење е да се учат на децата важни работи како што се вредноста на парите, за работа, одговорност, автономија или благодарност, меѓу многу други фундаментални лекции. Да се ​​биде благодарен е првиот чекор за детето да цени дека сте се потрудиле тој да го има тој предмет. На таа прва лекција, детето учи дека работите не се стекнуваат само затоа што, и тука следува втората лекција, вредноста на работата.

Тие мораат да имаат многу работи за сопствена благосостојба, како што се облеката што ја носат секој ден или училишниот материјал, што не значи дека треба да ги ценат помалку од таа играчка што толку многу ја сакаат. Во вториот случај, каприцот повлекува напор, научете го вашето дете да се стреми, да работи за да ги добие оние работи што ги сака. Но, суштинските работи исто така имаат вредност и детето мора да научи да се грижи за нив, така што нема да страдате затоа што вашето дете не се грижи за своите работи.

Како да го научам мојот син да се грижи за своите работи

Мојата девојка не се грижи за своите работи

Вашето дете не се грижи за своите работи, можеби затоа што сè уште не научил како да го стори тоа. Значи, мора да започнете на почетокот, да му помогнете и да го научите од примерот. После секоја игра треба да ги поставите работите во ред пред да преминете на следниот час, поминете неколку минути со вашиот син за да го направите тоа. Ако не сакате да соработувате, нема да можете да играте други игри.

Правилата мора да се следат, па затоа не смеете да попуштате на прекорувањата на детето или во никој случај нема да научи. Исто така, мора да го научите да се грижи за неговите училишни материјали, за ова, бидете сигурни дека во вашата соба имате место за сè. Не е исто да мора да нарачувате без да знаете каде да ставите сè, отколку да имате подготвен простор во секое време.

Ниту, пак, треба да купувате сè што бара, дури и ако можете да си го дозволите тоа. Така, детето учи дека работите лесно се постигнуваат и кога ќе дојде време да преземат одговорност за своите работи, доаѓаат фрустрации и тешкотии во справувањето со проблемите. На ист начин тоа е од суштинско значење поминете некое време на финансиско образование.

Научете ги своите деца да штедат, да научат дека парите не се добиваат со магија, дека треба да работите многу напорно за да ги добиете. Секое дете треба да има свинче банка во која ќе ги чува добиените пари за задача, подарок или плаќање. На овој начин ќе ги откриете сите што треба да вложите напор и да заштедите за да го имате она што го сакате. И нешто суштинско, научете ги на тоа дури и работејќи и обидувајќи се напорно, не секогаш го добивате она што го сакате.

Иако за детето може да изгледа сурова или премногу сурова лекција, многу е важно тие да не достигнат адолесценција или зрелост без да ги имаат потребните алатки за да се соочат со неволји. Сè што можете да ги научите вашите деца од детството, ќе се претвори во дете зрел, автономен, со вредности и способност да се соочи со животот Како и да е, може да дојде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.