Мојот син тинејџер зборува сам

Мојот син тинејџер зборува сам

Кога децата се мали, нивното однесување честопати е оправдано како нешто пропорционално со возраста и развојот. Всушност, многу е вообичаено да се игнорираат одредени ставови, како што е разговор со себе. Сепак, како што растат децата, се очекува нивното однесување да се промени, дека стекнуваат повеќе ставови за возрасните и дека малку по малку ги напуштаат оние карактеристики поврзани со детството.

Затоа одредени однесувања изгледаат несоодветни или се загрижувачки за родителите. Ако тоа е твој случај и се прашувате дали е нормално вашиот адолесцент да зборува сам со себе, тогаш ние ќе ви кажеме кои можат да бидат причините и дали треба да го сфатите како нешто нормално.

Зошто мојот тинејџер зборува сам со себе, дали е ова нормално?

Тинејџерка

Зборувај си Тоа е нешто што го прават сите луѓе, поентата е дека во повеќето случаи тоа се прави за внатрешноста. Тоа е, имаме мисли и можеме да разговараме со нас самите, иако во повеќето случаи тоа се прави во тишина. Кога детето зборува само со силен глас, особено тинејџер, можеме да се запрашаме дали е тоа нешто нормално.

Она што го велат експертите е дека самото зборување е начин да ги организирате своите мисли. Со тоа, стекнувате можност да донесувате подобри одлуки. Затоа, не треба да се грижите ако вашиот адолесцент зборува сам со себе, бидејќи тој најверојатно е едноставно обидувајќи се да ги решат своите идеи и да го сторат тоа гласно, ги визуелизира на појасен начин.

Предности на самото зборување

Всушност, се смета дека луѓето кои зборуваат сами со себе имаат поголем когнитивен развој, тие се поинтелигентни. Разговорот со себе си е познат како приватен говор и придобивките од оваа навика се многубројни. на пример:

 • Меморијата е подобрена: Повторувањето на глас е многу ефикасен механизам за учење. Зборови тие подобро се фокусираат на меморијата и полесно се паметат.
 • Повеќе внимателен: Зборувањето со себе е најдобриот начин за организира мисли и развиваат критика за нив.
 • Научете побрзо: Ако забележите дека вашиот адолесцент зборува само кога учи, кога ќе се обиде ставете ги вашите идеи во ред, она што го правите е организирање на сите тие информации што ги чувате во вашиот мозок.
 • Ја зголемува нивната самодоверба: Разговорот сам помага и да се зајакне самодовербата, бидејќи некој ги препознава грешките и ги слави победите. Ако вашето дете има способност да препознае и вербализира достигнување, тоа ќе биде развој на позитивно засилување со самиот себе. Нешто што ќе ви користи во многу области во текот на вашиот живот.
 • Се мотивира себеси: Ако користите разговор само за да се охрабрите, да се мотивирате да продолжите, да се стремите и да ја постигнете целта што самите си ја поставивте, ги користите сите алатки на дофат на раката за да станете ефикасна личност, вреден и конкурентен.

Но, дали треба да сум загрижен?

Мојот син тинејџер зборува сам

Во повеќето случаи, адолесцент кој зборува се однесува само сосема нормално и е малку загрижен. Како и да е, постојат патологии и нарушувања кои исто така го предизвикуваат ова однесување, што не треба да се потценува. Ако вашиот тинејџер никогаш не покажал такво однесување и одеднаш започнал да зборува со себе, треба да обрнете внимание на другите ставови.

Општо, кога зборувањето се должи само на психолошко нарушување, постојат и други јасни однесувања што можат да бидат загрижувачки. Ако вашиот тинејџер зборува со себе и има и заблуди, тој страда нарушувања во однесувањето или има халуцинации, треба да ја разгледате опцијата за консултација со специјалист. Во тој случај, начинот на зборување сам е сосема поинаков.

Од друга страна, ако вашето дете говори само за да се критикува себеси, да зборува негативно за себе или да се казни од некоја причина, мора да постапите бидејќи оваа ситуација може да доведе до многу негативни проблеми како што се депресија, анксиозност или разни емоционални нарушувања. На кратко, зборувањето сам не мора да биде негативно, но кога се работи со адолесценти потребно е да се набудуваат, анализираат и пред каква било значителна промена, побарајте медицинска помош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.