Цицла за мрежа

цуцли колибри

Веќе разговаравме за тоа како боите во столицата за бебиња се менуваат со исхраната и возраста, па сега можеме да зборуваме за тоа кога малите ќе го започнат чудниот и вкусен свет на јадење цврсти материи, џвакање и голтање. И, се разбира, вкусете вкусови!

Сите почнавме со каша и лажица, но дали знаевте дека овие мрежести цуцли се совршени за првите залаци цврста храна? Ајде да разговараме денес за мрежеста цуцла.

Мрежести цуцли, каков изум

цуцли колибри за бебиња

Преминот од јадење сè мека или течна во цврста храна е прилично чекор во зафатениот живот на нашето бебе. Огромен нов свет на можности за дегустација се отвора пред вашето непце и ум и може да биде многу забавно да се истражува. Забава? Кога е забавно да се храни бебе? Па да, има деца кои се душички и секогаш отвораат уста...

За оние кои се повеќе неволни и го загрозуваат нашето трпение, постои еден вид на „хранење“ за бебиња шест месеци, па и постари, кои им помагаат на родителите да запознајте ги со различни вкусови и видови на храна кои можеби не се соодветни за бебето безбедно да ги консумира во поголеми парчиња или цели.

И ако размислите добро, тие имаат двојна функција, бидејќи и тие може да послужи како едноставни цуцли за смирување на бебето (иако бидете внимателни со тоа).

мрежести цуцли

Еден од овие „хранење“ е мрежестата цуцла за која ќе зборуваме денес: на оригинална цуцла со вградена мрежа дека успешно го намалува ризикот од кој страдаат децата кога ставаат големи парчиња храна во уста.

Наведената цуцла има широка рачка така што малите раце на bebe Добро го држат, а исто така и рачката има текстура за да не се лизга. Може да се користи и како заби кога ќе им се појават првите заби, што е уште една интересна функција. Во овој случај, доволно е да го ставите апаратот за заби некое време во фрижидер за да се олади и на тој начин да можете да го смирите детето со непријатност во забите.

Како што рековме, на мрежа многу е корисно за Запознајте го детето со цврста храна. Внатре ставаме парче овошје или зеленчук и благодарение на безбедносното затворање нема ризик од голтање и гушење. Детето ќе ужива во цицањето и вкусувањето на овошјето и во исто време ќе научи да дегустира различни текстури и вкусови.

цуцли колибри

Кога цуцлата не се користи, останува само да ја покриеме со капакот што е вклучен и на тој начин да ја заштитиме од нечистотија додека повторно не се користи. Брилијантно! Вистината е дека ова мрежеста цуцла Совршен е за дома, но е многу корисен и при патување за да го расејува детето. Ако ја имаме цуцлата неколку часа пред тоа во фрижидер, таа ќе остане ладна заедно со зеленчукот или овошјето и ќе помогне да се одржат сите својства на храната без да се расипуваат.

При перење е многу лесно, со едноставно движење се расклопува на неколку делови така што вадењето на сите остатоци од храна е удобно. Мрежести цуцли од брендот Munchkin лесно може да се стават во машина за миење садови, па дури и да се стерилизираат доколку е потребно. Во моментов можеме да го најдеме во три бои за избор, сите многу шарени за да го привлечат вниманието на најмалите во куќата.

Што треба да имаме на ум кога користиме мрежеста цуцла?

 • Подгответе ја цврстата храна што ја избравме, мелено овошје, замрзнат зеленчук, јогурт исто така.
 • Го ставате на мрежестата цуцла и го прицврстувате затворачот за да не може бебето да ја отвори, да не го голтне парчето храна и да се задави.
 • Тогаш нека си игра со него како сака.
 • Откако ќе го има во уста и ќе го проба или ќе го скрши или што и да е, можете да го отворите, да ги фрлите остатоците и да го измиете со сапун и топла вода.

Има ли ризик Или нешто што треба да го земеме предвид кога ги користиме овие одлични мрежести цуцли? Па, во пракса, не, за среќа, но експертите препорачуваат дека употребата е временски ограничена за бебињата да не развијат зависност од приборот а потоа не сакаат да ја земат лажицата.

Освен тоа, многу е важно и гризењето и џвакањето, чувството дека храната се движи во внатрешноста на устата, па најдобро е да ги пробате новите вкусови со фидерот и потоа да преминете на лажицата. Имајте на ум дека цуцлата може да го научи бебето да го движи јазикот од страна на страна (латерализација), бидејќи цуцлата оди оттука до таму, принудувајќи го да ја придвижи целата вилица во процесот и да ја движи самата цуцла со својот јазик. .

Се разбира, се сеќавам да ја чувам мрежестата цуцла во оптимални услови за употреба:

 • Не оставајте остатоци од храна бидејќи може да има бактерии кои бебето подоцна ќе ги стави во устата и може да се разболи.
 • ограничување на употребата на мрежеста цуцла на редовни оброци и немојте да го користите за да му го одвлекувате вниманието кога е вознемирен или досаден. Идејата е дека тие од самиот почеток создаваат здрав однос со храната.
 • Научете кога да ја извадите мрежестата цуцла од храната. По една година или кога детето веќе може да јаде храна со која семејството е запознаено.
 • Побарајте мрежести цуцли кои не содржат штетни хемикалии.
 • Обидете се да ја направите привлечна, во боја и дизајн, за бебето.
 • Направете го лесно да се чисти.
 • Не му давајте на бебето цуцла и пуштете ја низ дома, бебето секогаш треба да седи, запомнете дека е време за храна.
 • Можеби бебето не е заинтересирано за мрежеста цуцла а тоа би покажало дека сè уште не е подготвено.Почекајте неколку недели и обидете се повторно.

И на крај, со среќа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   астрид фукс dijo

  Сакам да купам еден… како да го направам тоа ???