Научете го вашето бебе да спие за една недела или помалку!

научете го бебето да спие

Мојот син секогаш беше бебе со малку сон и затоа и јас и мојот партнер станавме за неколку месеци типични „родители-зомби“. Сега, кога тој е постар, спие подобро, но секогаш ќе биде ранобуден, со неколкучасовно спиење е повеќе од доволно, но се сеќавам кога беше бебе и кошмарот беше да го научи да спие. Отпрвин сето тоа изгледаше многу комплицирано и кога дојде ноќта беше како предизвик, но подоцна открив дека е полесно отколку што мислиме.

Бебињата го добиваат тоа што им треба, ние родителите сме тие што запаѓаат во состојба на вознемиреност кога ќе видиме дека спиеме неколку часа и дека наскоро ќе мора да станеме рано за да одиме на работа. Но, бебето не треба да се прилагодува на вашите распореди за одмор, ви се допаѓа повеќе или помалку, вие сте тие што мора да се прилагодат на нивните распореди и на нивните потреби. Уште повеќе, на вашето бебе му треба сигурност и спокојство секој ден за да може да ужива во сонот.

Во текот на првите денови од животот на новороденчето ќе се фокусирате на она што е најдобро за бебето и на непроспиените ноќи, се чини дека тоа е нешто што мора да се случи. Но, кога вашето бебе е старо неколку недели и сè останува исто, кога во третиот месец продолжувате да спиете лошо ... тогаш веќе нема да знаете за што станува збор за тоа да не сте уморни. Но, треба да знаете дека има бебиња (моето не беше едно од нив) тоа тие почнуваат да спијат преку ноќ кога ќе достигнат 4 месеци, но мора да ги научите да го прават тоа со сета loveубов и наклонетост.

научете го бебето да спие

Ние мора да го избегнуваме она што многу родители го прават ненамерно, а тоа е дека тие можат да вклучуваат лоши навики на спиење што ќе предизвика малите да имаат лоши навики на сон што можат да продолжат многу години. Ако вашето бебе има 6 месеци и изгледа како ноќна утка, тогаш треба да знаете дека никогаш не е рано (или доцна) да ги научите вештините за спиење.. Дали сакате да знаете што ми помогна со мојата мала утка? Не губете детали бидејќи последното што ќе направите е дека вашето бебе плаче премногу или лошо поминува, а сите ќе имате подобри часови на сон. Е ви треба само трпеливост и една недела (или можеби помалку).

Важноста на рутините

Ако сакате вашето дете да знае дека треба да спие ноќе, мора да го натерате да разбере кога е најдобро време за спиење и тоа ќе се постигне само со правење неколку рутини секој ден. Многу бебиња имаат мешани денови и ноќи затоа што дење и ноќе спијат со иста должина и се будат единствено за да ги задоволат нивните основни потреби. Но, бебињата може да се научат на разликите помеѓу денот и ноќта веднаш надвор од кутијата.

Поставете ја креветчето близу прозорец за да го разбудите со сончевите зраци што ќе влезат благодарение на подигнувањето на ролетната (но никогаш не дозволувајте сонцето да грее директно на него). Природната светлина ќе им помогне на бебињата да ги организираат деноноќните ритми. Дремките во текот на денот ќе мора да бидат со прозорците нагоре и со вообичаената бучава во куќата. Ако се разбудите од дремка на дневна светлина, ќе знаете дека е време да се разбудите, ако се разбудите ноќе во мрак ќе научите да спиете.

научете го бебето да спие

Ноќе ќе треба да вклучите тивки ритуали пред да го ставите во неговото креветче, Willе мора да бидат многу специфични рутини. Дајте му вечера, облечете ги пижамите и откако ќе испеете песна или раскажете приказна, ставете го во креветчето со исклучени светла.

Разликувајте ја ноќта и денот

Во претходната точка разговарав за некои начини на кои вашето бебе ја разликува ноќта од денот, но има повеќе. Во ноќните снимки потребно е да го нахраните без дразби, со слаби светла за да биде релаксирачко. За време на дневните оброци можете да го направите поактивен, скокоткајќи ги нозете, пеејќи му песни итн. На овој начин бебето ќе започне да ја забележува разликата помеѓу гасови во текот на денот и гасови во текот на ноќта.

Ставете го во креветчето додека тој е сè уште буден

Многу е важно кога одите да го ставите вашето дете во креветчето никогаш да не го сторите тоа кога тој е целосно заспан, затоа што тогаш секој пат кога ќе се разбуди ноќе ќе сака и вие да го сторите истото и ќе сака да спиете целосно . Ако го спиете, нема да можете да научите да спиете сами, но тоа не значи дека не можете да му давате прегратки, прегратки, loveубов и секогаш да му пеете песни.

научете го бебето да спие

После рутините на секоја вечер, можете да го прегрнете, да му пеете, да му кажете приказна, да бидете покрај него некое време… но многу е важно да го ставите во неговата креветка додека тој е сè уште буден. Можно е првиот пат кога тој плаче, но вие само треба да бидете покрај него и кажи му дека мама ќе биде цело време покрај него, но остави го да спие сам. Мора да имате предвид дека мора да ги задоволите сите негови потреби за да не му се намали чувството за безбедност, да не го спиете, едноставно да сте покрај него кога ќе плаче, да го смирите и да заминете, но да не се вклучите светлината, или извади го од креветчето.

Бебињата учат да се држат

Ако некогаш попуштите и го оставите да заспие во скут или го однесете од креветчето кога плаче за да го заспие и смири, треба да знаете дека бебињата ќе запомнат дека нивниот плач дава резултати и тие повеќе ќе плачат и поинтензивно да се постигне нивната цел е да го заспиете. Важно е кога вашето бебе ќе протестира, малку да го продолжите времето на одговор за неколку минути додека не успее да заспие самостојно.

научете го бебето да спие

слатко бебе заспано

Willе видите како со многу наклонетост и loveубов, вашето бебе ќе ги посакува своите рутини пред спиење, но кога ќе дојде време да го оставите во креветчето, ќе знае дека сега е време да спие до следното хранење ... и тој ќе спие сам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.