Несоодветно однесување кај деца од 4 до 5 години

дете исмејува некого

Дали се чувствувате како да имате работа или да се борите со пркосно дете? Најверојатно, неговото навидум неконтролирано лошо однесување е соодветно развојно. Всушност, дури и децата со најдобро однесување понекогаш може да се однесуваат лошо. Но, постојат совети и стратегии кои ќе ви помогнат да го разберете неговото однесување и соодветно да управувате со него. Поставете граници со вашето дете, зајакнете ја соработката и поттикнете го со тоа што ќе му дадете опции. Добро е да запомните дека дисциплината не е казна, а преку правилна дисциплина ќе му помогнете на вашето малечко да стане одговорна и избалансирана личност.

Овие совети и стратегии ќе ви помогнат кога не сте сигурни или сигурни како да одговорите на вашето дете на 4 или 5 години. Можеби дури и ќе можете да спречите некои од овие лоши однесувања. Детето кое редовно се однесува лошо може да биде фрустрирачко, но дури и најдобро однесувањето дете може да се однесува лошо по прилика. Децата кои се однесуваат лошо не се секогаш лошиНиту оние кои се однесуваат добро не се секогаш добри.

Зошто детето се однесува лошо?

непослушното момче лошо се однесува

Како што расте детето, тие развиваат посилно и поконзистентно чувство за сопствениот идентитет. Повеќе не сте зависни од родителите или старателите како порано, па дури и може да стане малку бунтовен. лошо однесување тоа е начин на мало дете да се наметнува себеси. Така, колку и да ви е тешко да го видите како недолично се однесува, всушност е сосема нормално за неговата возраст.

Потребно е време за малите деца да научат да управуваат со своите фрустрации и да научат добро да ги комуницираат. Како што малите деца добиваат независност, тие ги тестираат своите граници и границите на другите. Малите деца многу ги доживуваат своите емоции бидејќи не се во состојба да ги регулираат или сè уште немаат вербален капацитет да ги изразат тие емоции на гнев, фрустрација, разочарување или тага. Сè додека не развијат поголема контрола на импулсите, нивната фрустрација може да заврши како лошо однесување кога навистина не е. Оваа самоконтрола почнува да се развива од 4-годишна возраст.

Совети за справување со лошото однесување кај децата

Најважното нешто што треба да се запамети е тоа Децата од 4 или 5 години често не донесуваат свесна одлука да се однесуваат лошо. Неговото пркосно однесување е пропратен ефект од учењето каков е светот и како неговите големи емоции и интеракции се вклопуваат во него. Да предава емоционално регулирање вештини и ако одговорите на вашиот син или ќерка со смиреност и емпатија, многу ќе ви помогне да го спречите таквото лошо однесување. Следниве совети ќе ви помогнат да почнете да имате малку повеќе мир и разбирање во вашиот дом.

Поставете граници за да го поправите лошото однесување

момче меѓу перничињата

На децата од 4 или 5 години им требаат граници, дури и тие ги сакаат. Не само што е важно да ги поправите, туку и погрижете се вашиот син или ќерка јасно да знаат што се. На пример, ако излезете од дома, можете да кажете: „Запомни, секогаш мораш да ми подадуваш рака на улица“ или „Не удираме, ако сакаш да си ја вратиш играчката, може убаво да прашаш“. Или, напротив, лошо се однесува, можеш да кажеш „Гледам дека денес тешко играш без да кршиш работи, сакаш ли да излеземе во парк?“.

Зајакнете го доброто однесување

Исто толку е добро да го повикате кога прави нешто погрешно, како и кога ги прави работите како што треба. Важно е пофалбите да бидат што е можно поконкретни и да го признаете трудот што сте го вложиле. вашиот син или ќерка кога го правите тоа, не го фалете крајот на бетонот. Важно е вашите зборови да се фокусираат на доброто однесување и да не го критикуваат вашето дете како личност. На пример, дајте им повратни информации како „Ви благодариме што ја исчистивте вашата соба!“ Или "Толку е добро кога споделуваш со сестра ти!" И, исто така, важно е да се избегнуваат коментари како: „Толку си несмасна!“ Или "Секогаш ми правиш неволја!"

Имајте на ум дека дисциплинирањето на 4 или 5-годишно момче или девојче кое има лошо однесување не значи дека го контролирате. Тоа значи да го научите да се контролира себеси. Не помислувајте на дисциплината како казна, но како начин да го научите вашиот син или ќерка што е правилно, а што не. Оваа способност ќе му биде многу корисна за да се движи во нашето општество во иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.