Како да дознаете дали моето бебе е нетолерантно на лактоза

нетолеранција на лактоза

Иако нетолеранција на лактоза се манифестира особено во зрелоста, Може да се појави и како бебе. Ако се сомневате, но сепак не знаете со сигурност дека вашето бебе е нетолерантно на лактоза, ние ќе ви кажеме кои се најчестите симптоми. И ние ќе ви дадеме неколку совети за подобро управување со вашата исхрана. 

Кога растам и пробувам друга храна, ќе мора да го научиш да живее со неговата состојба, но за среќа! Да се ​​биде нетолерантен на лактоза веќе не е толку комплициран проблем, како што беше пред неколку години, бидејќи денес има многу млечни производи кои не содржат лактоза.

Причини зошто бебето може да биде нетолерантно на лактоза

нетолеранција на лактоза

Нетолеранцијата на лактоза е ретка кај бебињата, затоа што скоро сите се родени со лактаза во цревата, да може да го вари мајчиното млеко. Сепак, постојат различни причини зошто бебето може да биде нетолерантно на лактоза од многу рана возраст.

  • Генетски нарушувања. Во овој случај, двајцата родители требало да го положат генот за овој вид нетолеранција на бебето. Ова е случај на бебиња кои не можат да толерираат мајчино млеко од раѓање. Потребна ви е специјална формула без лактоза.
  • Раѓање предвремено. Бебињата кои се родени предвреме, понекогаш не произведуваат количини на лактаза на почетокот на раѓањето. Поголемиот дел од времето, проблемот исчезнува по кратко време, и тие наскоро се добро толерантни на мајчиното млеко или формулата со лактоза.
  • Вирусни инфекции или болести. Бебе со тешка дијареја може привремено да има потешкотии во производството на лактаза. Ова ќе доведе до симптоми и нетолеранција на лактоза околу две недели додека се опоравувате.
  • Болест целијачна. Понекогаш дете или бебе со целијачна болест придонесува за развој на нетолеранција на лактоза. Ова ќе го сфатите кога ќе започнете да јадете храна со глутен, околу 6 месеци. Нетолеранцијата на лактоза скоро секогаш исчезнува при лекување на целијачна болест.

Симптоми што ќе ги има вашето бебе ако е нетолерантна на лактоза кај бебиња

лак назад
Како и кај повеќето состојби, нетолеранцијата на лактоза има некои многу специфични симптоми. Вашето бебе ќе има дијареја, грчеви во стомакот и надуеност, гасови, звуци во цревата, гадење, повраќање. Со сите овие симптоми тој ќе биде многу вознемирен, и плаче и тешко дека ќе се здебели. Овие обично се појавуваат помеѓу 30 минути и 2 часа по земањето млечни производи.

Во најмало сомневање, Одете кај педијатарот, кој ќе утврди што навистина се случува со малото. За да го направите ова, ќе направите тест за дишење со водород или други, како што е анализа на столицата, за да ја анализирате pH вредноста. Специјалистот ќе биде оној кој најдобро ве советува за вашата исхрана и упатствата што треба да ги следите, за да не ви недостасува никаква хранлива материја.

Првиот и најлогичен совет што треба да го следите е Елиминирајте ги сите млечни производи од исхраната на бебето најмалку две недели. Откако немате млечни производи, повторно воведете некои од нив, но постепено. Ако симптомите се вратат, вашето дете може да не биде толерантно на лактоза.

Препораки ако вашето бебе не толерира лактоза

нетолеранција на лактоза

Забележете го тоа не сите интолеранции на лактоза имаат ист степен. Вашето бебе може да толерира мали количини млечни производи без симптоми или може да се чувствува непријатно секогаш кога ќе земат најмала количина на лактоза.

И покрај вашата нетолеранција на лактоза, бебето може и треба да продолжи да конзумира калциум. Прашајте го вашиот педијатар што млечни формули Без лактоза ви препорачува, во случај да е многу бебе и каква храна треба да земе за да се обезбеди соодветен внес на калциум.

Може ќе ти препорачам ензимски додатоци на лактаза за вашето бебе, за да ви помогнеме да варите деривати на млеко. Ако вашето дете не толерира какво било количество млечни производи, тоа ќе биде нутриционистот кој ќе ве посоветува како да внесете соодветни количини на калциум и витамин Д во нивната исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.