Како да се мие облека за новороденче

како да се мие облеката за новороденче

Неколку месеци пред доаѓањето на вашето бебе, сигурно како родители сакате да имате се повеќе од подготвено за тој долгоочекуван и посебен момент. Сигурно и вие и вашето семејство и пријателите сте купиле на вашето бебе многу играчки и облека. Но, Дали сте размислувале како да ја перете облеката на новороденчето? Ќе дојде време кога бебето ќе остане без чиста облека и ќе мора да се соочите со овој сакан и во исто време застрашувачки момент.

Како што сите знаеме, облеката што ќе ја носи вашето бебе ќе биде во директен контакт со неговата кожа, затоа мора да се внимава посебно со тоа како ја третираме и вашата облека и вашата кожа. Изгледа како едноставна задача, но ако не го направиме овој процес на перење на вистински начин, би можеле да предизвикаме алергиски реакции кај бебето. Еве неколку совети за перење алишта.

Совети за перење алишта за новороденче

Земете пенкало и хартија и Забележете ги следните совети што ќе ги откриеме за да не се сомневате кога ќе дојде редот да ја ставите машината за перење со облеката на вашето ново малечко.

Миење облека пред да ја облечете

Бебе облека

Првиот совет што ви го даваме е нешто фундаментално, а тоа е, треба да ја исперете облеката пред да ја облечете. Можеби се прашувате дали е навистина важно да го преземете овој чекор и од тука ви кажуваме дека навистина е. Облеката што ја купувавме помина низ производствен процес во компанија или магацин и помина долг пат за да стигне до продавниците, каде што, како што сите знаеме, со нив ракуваат многу различни луѓе.

Користете неутрални производи

Кожата на малите во куќата е многу чувствителна, особено во првите месеци од животот. Токму поради оваа причина Препорачливо е да ја перете облеката со неутрален детергент, односно без никаков вид парфем.

Најдобрата опција за вашето перење е користете благ и хипоалергенски детергент и особено кога сме наведени дека е индициран за чувствителна кожа. Дополнително, потсетуваме дека воопшто не е препорачливо да користите омекнувачи или друг вид на сапун кој содржи премногу хемикалии бидејќи тие можат да бидат штетни за бебето.

Измијте ја само облеката на новороденчето

облека за новороденче

Веќе ви кажавме да ја исперете облеката на вашето бебе пред да ја облече, но исто така ви препорачуваме Кога одите да го перете, правете го тоа посебно, односно не мешајте го со други видови облека. Со заедничко перење на различни алишта, поверојатно е дека со облеката ќе се користат поагресивни производи. Исто така, многу често се случува кога ја ставаме машината за перење да го правиме тоа со програма за топла вода и подолго. Сето ова воопшто не е препорачливо кога станува збор за перење на облеката на новиот член на семејството.

Ладна вода и кратки програми

Доколку се двоумите во каква програма да ја перете облеката, ви го носиме решението. Миењето со ладна вода помага да се зачуваат и боите и ткаенината на облеката на подобар начин. И ќе речеш; А што правиме со дамките? Па, овие можат да исчезнат и во ладна вода ако претходно на нив нанесеме неутрален сапун што е наведен за него.

Друг совет што ви го даваме е тоа користете краткорочни програми за перење на нивните алишта, програми од 15 до 30 минути и како што само ви кажавме, со ладна вода. Програмата што е индицирана за деликатна облека е една од најдобрите опции.

Процес на сушење

сушење облека за новороденче

Кога ќе го слушнете звукот на крајот на машината за перење, време е да ја исушите и за ова имате две различни опции. Еден од нив е на отворено, како што се правело во текот на животот. Со оглед на тоа што вашата облека е толку мала, за миг ќе се исуши, да, ве потсетуваме никогаш да не ја ставате на директна сончева светлина во многу топли денови. Другата опција е да се исуши во машина за сушење, можете да ја направите оваа опција се додека не користите производи што содржат парфеми од причините што ги наведовме погоре.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да знаете како да ја перете облеката на новороденчето, барем мора да ги следите овие чекори додека детето не наполни 6 месеци. Многу е важно да се земе предвид сето она што ви го кажавме, за да избегнете да трпите каков било проблем. Овие совети се корисни за секоја облека што ја носи или носи вашето бебе.

Знаејќи го сето ова, сега можете да почнете да ја подготвувате и перете облеката на вашето новороденче, развесели се.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.