Совети за почитувано одвикнување кај деца постари од 2 години.

почитувано одвикнување од детето Како прво, би сакал да го запомнам тоа одвикнувањето на дете не треба да биде условено од неговата возраст. Честопати секојдневно слушаме секакви коментари кога доиме деца над 1 година. И кога детето е над две години, луѓето дури и ја вадат косата. Тие не разбираат како млечното млеко или дури и кравјото млеко го следат „порокот“ на маслото. И во јавноста!

Првото нешто што треба да направите е да го разберете детето. Од раѓањето на дојката, тоа му даде сè што му требаше: топлина, удобност, храна ... Како што растеше нашето бебе, градите продолжија да бидат нешто многу важно во неговото време: тоа му помага да спие, го смирува и секако , продолжува да го храни. Иако од година наваму тоа веќе не е неговата главна храна, за него сепак е од суштинско значење. Но доаѓа време кога можеби ќе треба да престанеме со доењето порано отколку што би сакале; Тоа може да се должи на доаѓањето на ново бебе, гледајќи се дека не сме во можност да вежбаме тандем доење. Или едноставно поради личните околности на секоја мајка. 

Видови на одвикнување за деца од 2 години

Одвикнувањето е посложена транзиција отколку што се чини. Може да биде условено од многу фактори и во зависност од тоа кој го иницира, ќе зависи од типот на одвикнување што го практикуваме. Некои од одвикнувањето што можеме да ги најдеме по две години:

Одвикнување по иницијатива на мајката

Ако нашето дете над две години не е подготвено да дои, но ние тоа го сакаме, би зборувале за овој вид на одвикнување. Не зборуваме за одвикнување во моменти кога многумина мислат „повеќе нема да ти ги давам градите затоа што сум уморен“, затоа што нашиот син ја симнуваше кошулата 5 пати во минута на семеен оброк. Причините за мајката да сака да го одвикне своето дете може да биде многу и никој не треба да се суди за тоа.

Кога мајката презема иницијатива за одвикнување, почесто е детето да поминува полошо отколку кога било нешто со умисла меѓу нив. Ноќите се најтешките временски периоди кога станува збор за отстранување на градите од дете. Нормално и ако се разбудат, сакаат да почувствуваат дека им е следното цицче. Првите недели ноќите ќе бидат многу тешки и како препорака, Би вежбал ноќна лактација така што детето нема да има толку нагло менување.

Мора да бидеме многу внимателни со маститисот и зафаќањето на градите што можат да се појават од моментот кога нашето дете ќе престане да дои. Млекото ќе го намали производството, но нормално е првите денови да се акумулираат во градите и да предизвикаат болка. Идеално би било да одите кај бабица за совет. Ако сакате да се одвикнувате од еден ден до следниот и претпочитате да заборавите на доењето на вашето бебе засекогаш, постојат апчиња кои го намалуваат производството на млеко. Идеално, треба да исчезне природно, како и кај сите цицачи. мајчино млеко двегодишни деца

Одвикнување со одлука на детето

Овој вид на одвикнување е најприроден и оној што најдобро ќе ги почитува барањата на вашето дете. Од двегодишна возраст и кога децата се повеќе свесни, тие можат да почнат да бидат curубопитни за други видови работи, оставајќи ги своите гради настрана. Овој вид на одвикнување започнува кога детето едвај зема неколку хранења на ден, на крајот не цица за неколку дена.

Покрај тоа, како што стареат, сонот почнува да биде подлабок, бидејќи тие ги развиле сите фази на спиење сè додека не спијат скоро како возрасен. Ако ноќе почнете да претпочитате да спиете отколку да доите, нема да сакате да продолжите со доење навечер. Ако сте бремени, вашето дете можеби ќе сака да дои. Можеби е затоа што тие сакаат да ја прифатат улогата на постар брат, а „постарите деца“ не дојат. Но, најверојатно промени што ги доживува млеко во вкус и количина за време на бременоста, мотивирајте го вашето дете да се откаже.

Кога нашите деца ќе ги напуштат нашите гради, нормално е да се чувствуваме тажни. Транзицијата е исто така тешка за нас кога детето е тоа што ќе одлучи да не дои повеќе. Ако емоционално влијае на фактот дека вашето дете престанало да дои, не двоумете се да се изразите. Но, ние мора да го почитуваме нашиот син, и ако за него градите завршија, за нас, исто така, со целото жалење. одвикнување иницијатива за дете

Одвикнување со заеднички договор

Понекогаш мајките сакаат да го прекинат периодот на доење, но ние не сакаме ова да влијае на нашето дете. Можноста за разговарај со нашиот син постара од две години и објасни зошто сакаш да ставиш крај на доењето. Или барем разјаснете зошто ќе доите помалку пати.

Вклучете ги нашите деца во одлуките што ги донесуваме, ќе ги натера да се чувствуваат како да имаат вредност и јаз во семејните одлуки. Иако сме возрасни, можеме да направиме грешки и да мислиме дека најдоброто нешто за нашето дете е да започне да се одвикнува од времето кога ќе се обиде да ни каже поинаку.

За да помогнете во одвикнување, можете да преземете низа совети и трикови што и консултантите за лактација и бабиците ги сметаат за валидни. И, пред сè, тие му помагаат на почитуваното одвикнување.  одвикнување на деца од 2 години

Трикови за да помогнете во одвикнување

Одвлечете го вниманието на вашето дете

Нашиот син често наоѓа игра со нашите гради. Колку од вас се закачуваат на цицката и почнуваат да си играат со брадавицата од другата страна? За да избегнете хранење со „досада“, важно е да го чуваме нашето дете расеано. Willе избегнеме смартфони, таблети, телевизии и компјутери што е можно повеќе. Активности како цртање, барање парчиња загатка или правење куќи со блокови можат да помогнат.

Заменете ги градите

Кога започнало одвикнување нормално е децата да започнат да го цицаат палецот или да прифаќаат цуцла. За да не се случи ова, не нудете цуцли или не ги имате на дофат на раката. Цицањето палец е нешто што тешко можеме да го избегнеме во текот на целиот ден. Овој тип на однесување се гледа почесто во одвикнување од мајки или „присилно“ одвикнување.

Ако вашето дете бара глад од глад, може да му понудите нешто да јаде, избегнувајќи што е можно повеќе слатки и нездрава храна. И, ако напротив, тој ви ги побара градите од жед, искористувајќи ги летните сезони што можеме дајте им свежа вода, природни сокови или лубеница, што исто така ќе ви помогне да го задржите вашиот стомак исполнет.

Златното правило: не нудете, не одбивајте

Без сомнение, тоа е најдобриот трик за да започнете со почитувано одвикнување. Како мајки, многумина од нас му ја нудат градата на своето дете ако седиме тивко за да уживаме во малку време заедно. Ова правило Наједноставно е така што ударите се намалуваатАко вашето дете не побара дојка, немојте да понудите. Но, ако тој го тврди тоа, или со влечење на кошулата или викање кон вас, не го негирајте тоа бидејќи тоа може да му предизвика емоционална штета.

Единствената „лоша работа“ што ја има е тоа што nили гарантира тотално одвикнување за краток временски период. Ако ни треба да го одвикнеме рокот од какви било причини, би можеле да започнеме со ова правило, но паметно да ги користиме одвлекувањето и замените  одвикне деца

Што можеме да сториме ако нашето дете не сака да ја напушти дојката?

Можно е, откако се обидовте да го унапредите одвикнувањето, ова беше неуспех. Природното одвикнување на детето, што се случува со негова одлука, е помеѓу 2 и пол години и 7 години од животот на детето. Да 7 години. Се чини срамота, но зачуденоста да се каже дека 6-годишно дете може да продолжи да цица е вина на општеството.

Доењето е тргнато настрана, ја изгубивме примитивноста. Забораваме дека сме цицачи, дека нашите гради се создадени да се хранат. И, пред сè, паднавме во она што општеството го смета за „нормално“. Претходно, нормално беше да се дои 1 месец, максимум 3 месеци ако пристигна, а потоа да се префрли на млеко со млеко. Сите жени рекле дека останале без млеко; други дека нејзиниот 3-месечен син повеќе не сакал повеќе гради.

Проблемот е во тоа што „продолженото“ доење, и покрај тоа што е а Препорака на СЗО, веќе не се смета за нормално; дури се смета дека мајката е болна, дека и дава задоволство да го дои своето дете или дека го има „в loveубен“.

Никој не смее да влегува помеѓу бебе или дете кое сè уште се дои. Сега, кога ќерка ми е на пат до 16 месеци, ги забележувам погледите насочени кон нас кога ја доев. Некои се нежни, други се чудат. Постојат дури и одвратни. Запомнете нешто, едноставно и директно како ова: тие се нашите гради и ќе доиме додека не ги оставиме! И кому не му се допаѓа, терминот е широк за да ги брои неговите itsвезди.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   СИЛВИЈА ЛЕЗЦАНО dijo

  Сметам дека овој напис е многу корисен. Јас сум во процес на одвикнување на моето бебе кое штотуку наполни 2 години и чувствувам дека и двајцата страдаме многу затоа што не сакам уште да ја извлечам вистината од него затоа што морам почнам да работам и тој е многу зависен од себе и го правам тоа постепено, но сепак секој пат кога ќе им го дадам кога моите роднини се таму, тие ме критикуваат дека продолжувам да им давам и вистината е дека се чувствувам самосвесно и Повеќе не сакам да заминам на крај, моја одлука е да останам поврзана со мене бебе преку доење и ако ме одвикнат тоа е со виша сила бидејќи економски не сме добро со сопругот и исто така морам да излезам на работа , и психолошки ме боли и мене и моето дете затоа што не можам да го дојам и не можеме да се одвикнеме тивко. Верувам дека на општеството треба да се научи почит кон мајките кои ќе одлучат да ги дојат нашите деца се додека не сакаат и да ги оставиме да ги одвикнеме на најмирен можен начин за мајката, како и за детето. Понекогаш ги игнорирам коментарите на другите, но има моменти кога ме шокираат и ме повредуваат и многу се симнувам.

 2.   Џералдин dijo

  Одличен пост, вистината е дека не сакам да го одвикнам моето бебе кое наполни две години на крајот на овој месец, но мојот терапевт ме замолува да го тргнам, јас веќе работам од кога има 10 месеци и тоа трае се додека јас последно работам смирено без да барам градите да јадам други работи, но штом тој стигна дома се капем и тој одеднаш лепи цело попладне и ноќ.
  Јас навистина немам проблем со ова, и би сакал да биде тој што ќе одлучи кога ќе ги остави градите, знам дека влијае затоа што ме прави носталгично да мислам дека кога тоа ќе се случи веќе нема да ги имаме тие моменти на мајка и дете што не може да се има со некој друг.
  Веќе прочитав теми за одвикнување, како и теми за доење, што несомнено беше тотален успех за нас и сакам вашето одвикнување да биде многу почитувано и да не влијае на вас. Доволно мислам дека и двајцата треба да бидеме само мајка и син со отсутен татко. Скоро сите текстови што ги прочитав од одвикнување го вклучуваат таткото, но не сите имаме татко да ни помогне.

 3.   АРЕНА dijo

  ИМАМ ДЕВОЈКА ОД 8 И ДРУГИ 3 ГОДИНИ, НА ПОСТАРИОТ ГО ДОДАВ ДОБРО ДО 3 ГОДИНИ, А одвикнувањето беше природно, на измената, ЕДНА од ТРИ НЕ САКА ДА ГО ОТСТРАНЕ ЦИЦЕРОТ И ВЕREЕ САКАМ Затвори ја таа фаза. Започнав да се обидувам да ја откажам БЕЗ да биде 100% сигурен, што беше грешка, бидејќи минималната солза што и ја даде градите. СЕГА, 6 МЕСЕЦИ ПОДОЦИ СИГУРНИ СЕ САКАМ ДА ГО ЗАВРШАМ СЕГА, ПОРАДИ УМОРСТВО, СО СОПСТВЕНА АВТОНОМИЈА ... ПОВЕЕ НЕ УJИВАМ. МОBЕ ДА Е САМО ДЕНОТ… НО THEЕТЕ МЕ УБИВА И ВЕREЕ СМЕ МНОГУ УМОРЕН. Охрабри ги сите, јас сè уште не ја најдов мојата стратегија ...

 4.   Lau dijo

  Имам бебе 2 години и 7 месеци и бебе 2 месеци. Непотребно е да се каже, моето бебе не ги смени своите навики на цицки. Ако сме во контакт 3 секунди, тој веднаш ме прашува за градник, зема и ноќе. Мислам дека ќе треба да почекам малку додека не се потроши шокот од неговиот мал брат.

 5.   Lorena dijo

  Имам 2 деца, првите 12 години, но тој пие само мајчино млеко до година, поради моите несигурности кои ми кажаа дека немам млеко за моите гради дека се мали и кога ја добив втората ќерка решив да не да слушам негативни коментари и ќерка ми Таа веќе има 3 години и верувајте дека од 2 години сакам да и ги тргнам градите но не знам како на крајот ме убедува дека сум и дал и И давав до скоро, бидејќи ме гризе и ме болеше градите, но ненамерно ја прави затоа што спиеше, па избрав да ја одвикнам, но таа плачеше и врескаше и сега ставив фластер и реков дека ја боли. , па секоја вечер го ставам мојот фластер и таа веќе не може. Сè уште сме на 5-ти ден и да видиме.