Одговорност на тато по раѓањето на бебето

татко со новороденче

Иако сè помалку се случува, реалноста е дека сè уште има луѓе кои сметаат дека одговорноста за грижата и воспитувањето на новороденчињата и воопшто на децата паѓа на мајката, иако и таа мора да се одмори и да работи точно исто како и таткото . Ништо не е подалеку од реалноста, одговорноста за одгледување на бебето треба да паѓа подеднакво и на таткото и на мајката.

Иако е вистина дека мајката, ако одлучи да го дои своето бебе, е нешто што само таа може да го стори (освен ако го изрази своето млеко, а таткото може да го даде во шише), останатото (СER друго), таа може исто така и таткото. Покрај тоа, потребно е да го сторите тоа.

Зошто е важно таткото да преземе одговорност по раѓањето на бебето

Многу е важно родителите да ги преземат своите одговорности откако ќе се роди бебето, бидејќи тоа е единствениот начин на кој тие можат да се грижат и да ја негуваат магичната врска со своите деца. Покрај тоа, дека тежината не треба да паѓа само на мајката од тогаш може да има проблеми со парот. Тоа е дело на двајца и меѓу двете мора да се направи. Не е важно дали таткото работи надвор од домот, ноќе и мајката и таткото мора да се одморат и затоа промената во родителството е најефикасна за секого.

Покрај тоа, иако е познато дека врската помеѓу мајката и бебето е многу важна и неопходна за развојот на бебето и за зајакнување на постоењето на човештвото, родителите исто така имаат голема улога. Бебињата исто така имаат потреба од грижа и заштита на своите родители. Бидејќи се во матката, ги слушаат и знаат дека е покрај нив ... И така треба да продолжи и по раѓањето.

татко со новороденче

Тато станува заштитник на бебето

Откако ќе се роди бебето, можете да станете заштитник помеѓу вашата врска со вашето дете, како и врската помеѓу мајката и бебето. Во текот на првите 8 недели мајката и бебето имаат симбиотска врска: бебето зависи од мајката за храна, удобност и емоционално здравје, а бебето и помага на мајката да ја разбере нејзината улога во животот (во тие моменти). Новите родители служат како заштитен тампон меѓу себе и остатокот од светот додека ја негуваат оваа врска ... И родителите исто така, вклучувањето во родителството од моментот на раѓање, исто така, ќе ја зајакне афективната и емоционалната врска со бебето.

Начини како тато може да ја заштити врската мајка-дете

 • Одговори на вратата кога ќе тропнат
 • Дали дома околу дома за да може мама да се грижи за бебето
 • Тој се олеснува со мама да се грижи за бебето
 • Itelyубезно одвраќајте ги посетителите кога не е добро време
 • Разберете ги и разберете ги хормоналните и расположението што може да ги доживее мама
 • Одржува добра физичка нега додека мајката закрепнува од породување или царски рез
 • Знае како да го сподели времето со мајката и бебето

татко со новороденче

Тато треба да создаде своја сопствена врска со бебето

Родителите не го ставаат само малото семе на мама, а потоа се игнорираат едни со други. Порано заради улогите на општеството, таткото остави да добие пари за издржување на семејството, а мајката е таа што се грижеше за децата, за воспитувањето, за куќата ... Без плаќање, се разбира. Но, ова за среќа стана застарено и улогата на татковците и мајките енормно се промени во однос на родителството и улогата во домот.

Сега и татковците и мајките имаат хоризонтална улога каде и двајцата имаат иста тежина и иста одговорност во економијата и семејната поддршка, како и во воспитувањето на децата. Од секое семејство ќе зависи дали улогите се добро утврдени, Но, откако ќе се роди бебето, работите мора да бидат добро распоредени и пред сè, таткото мора да се грижи и за својата врска со бебето.

Родителите исто така треба да воспостават и негуваат свои врски со своите деца.. Ова започнува со прифаќање и lovingубов на бременоста, грижа за мајката во текот на 9 месеци од бременоста и потоа прифаќање и грижа за мајката и за бебето. Родителите можат да продолжат да ја зајакнуваат својата врска со бебето во првите недели по раѓањето, правејќи го следново:

 • Воспоставете рутини за нега со јадење, капење, промена, спиење итн.
 • Разговарајте често со бебето за да помогнете во развојот на јазикот. Пејте му и лулка го во рацете
 • Обезбедете физички контакт како што се лулање, играње и масажа на новороденчиња

татко со новороденче

Сите деца имаат татко и мајка. Што се однесува до таткото, секое дете има двајца родители: биолошки татко и психолошки татко ... И, треба да биде истата личност во текот на животот. Родителите треба да бидат сигурни дека ја исполнуваат својата улога како татко, заштитник и старател не само во текот на првите недели од животот на бебето, туку и дека тоа мора да биде така од раѓање и засекогаш.

Да се ​​биде татко по раѓањето на бебето не значи да го земете бебето кога е добро или кога не плаче и да му го дадете на мајката кога работата ќе биде „тешка“. Да се ​​биде татко значи да се грижите за бебето цело време заедно со мајката, да ги задоволувате потребите на бебето и да ги имате предвид сите обврски што бебето значи да влезе во семејството. Да се ​​биде татко не значи само да се сликаат за да се постават на Фејсбук и целиот свет да види колку си добро… Тоа значи да спиеш малку, да си уморен од уморот и да уживаш во секоја секунда од жената, вашето бебе и секоја секунда што поминува … Затоа што тоа време никогаш нема да се врати и ќе помине премногу брзо, толку многу што кога ќе погледнете наназад нема да верувате дека вашето бебе повеќе не е така.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.