Што е Омифин

омифин

Ако се обидувате да забремените, веројатно знаете што е Омифин и за што се користи, но ако не знаете, би сакале да го откриете затоа што ќе видите врата на надежта во врска со вашето идно мајчинство. Ако сакате да имате дете и сте пробале сè, продолжете да читате затоа што Омифин може да ви помогне да го постигнете тоа и дека можете да имате бременост природно без да одите во помошни техники за репродукција.

Омифин е лек кој се користи за надминување на проблемот со неплодност, но прво мора да знаете што е тоа и како треба да се користи за да можете да го направите правилно. Како и сите лекови што се консумираат во нашето општество, важно е вашиот лекар да биде свесен за сето ова за да може да ви ги даде упатствата и советите потребни за поголема ефикасност.

Омифин е исто така познат како Кломифен цитрат -може и претходно да го препознаете- и тоа е директно поврзано со бременоста на многу жени. Но, покрај тоа што го знаете и знаете што е тоа, исто така е многу важно да бидете свесни кога не треба да го земате под никакви околности.

Омифин

Омифин е името што ќе го видите на полето со лекот и како што споменав погоре, тој е познат и како кломифен цитрат, бидејќи тоа е неговиот активен принцип. Она што Омифин го прави кај жената што ја зема е да ја стимулира овулацијата, така што таа има повеќе можности да забремени природно, Тоа е како „притисок“ за жената и така нејзината овулација ќе биде почеста.

Ако сте жена што сте навикнале да имаат проблеми со вашиот циклус на овулација, покрај тоа што одите кај вашиот лекар за да дознаете што се случува, Омифин може да биде добро решение за вас. Истиот овој лек се нарекува Кломид во Соединетите Држави, потребно е да знаете дали живеете таму и дали сакате да го земете за да ги зголемите шансите за забременување.

халоперидол-породување

Омифин е добар амбиент за многу жени

Во последните неколку години во кои се продаваше Омифин, многу жени забременија благодарение на овој лек. Многу гинеколошки професионалци го препишуваат на жени за да можат да забременат порано или да го сторат тоа успешно. Тој е несомнено најпознат и најпознат лек за забременување благодарение на неговиот успех. 

Иако е точно дека тоа не е апсолутно ефикасно, бидејќи има и случаи на жени кои земале со голема надеж да останат бремени, но кои не ги виделе резултатите што ги очекуваа. Во оваа смисла, ако жената зема Омифин, но не забремени, треба да бара други алтернативи за да ја постигне својата скапоцена бременост.

Овулација кај жени и Омифин

Многу жени со проблеми со овулација се одлучуваат да земаат и Омифин за да го регулираат овој процес. За време на овулацијата, жената ослободува јајник од јајниците со цел да биде оплодена од машката сперма, кога тоа не се случи, кога се јавува периодот. Во редовен циклус и подобро да го разбереме, тоа се случува приближно на секои 28 дена и ако нема оплодување, ќе треба да се почека до следниот циклус за да се обидеме повторно да забремениме.

Омифин во овој случај, помага да се стимулираат јајниците така што јајниците созреваат и има плодни периоди побезбедно во женскиот циклус. Исто така, кога жената се обидува да забремени со помошни репродуктивни техники затоа што тоа не е можно на природен начин, Омифин исто така може да биде добар извор за да се обезбеди успех претходно. Ова е така затоа што земањето Омифин го зголемува производството на јајца и затоа можноста да забремените порано.

недела-20-бременост

Ризици од земање Омифин

Иако е точно дека им помогнало на многу жени да забременат, никогаш не треба да го земате тоа без претходно вашиот лекар да ви даде зелено светло. Исто така, треба да имате предвид дека третманот со Омифин може да предизвика бременост со близнаци, близнаци, тројки ... тоа е повеќекратна бременост.

Ако земете премногу Омифин, тоа може да биде штетно за вашето здравје, затоа треба да одите кај вашиот лекар, да разговарате со него за вашата желба да земете Омифин и на тој начин, тој ќе направи комплетна анализа за да провери дали можете да го земате или не , а особено ризиците што може да ги има во вашиот случај.

Лекарот ќе биде оној што ќе ви каже каква доза треба да земете во вашиот случај и никогаш не треба да го надминувате она што ви го кажал вашиот лекар, во спротивно може да добиете абнормална хипертрофија на јајниците - овариумот станува поголем). Доколку се случи ова, ќе мора да престанете да го земате овој лек додека јајниците не се вратат во својата нормална големина, но секако, тоа ќе значи да се прекине третманот и шансите за забременување да останат непрекинати. Земањето повеќе Омифин не значи дека ќе забремените порано, затоа слушајте го вашиот лекар цело време.

Кога НЕ треба да земате Омифин

Во некои случаи тоа е тотално Омифин забранет за некои жени. Не е наведено во случај на:

 • Ендометриоза
 • Цисти на јајниците
 • Полицистични јајници
 • Ако сте бремени, тоа е тотално забрането

мода бремена жена

Несакани ефекти од земање Омифин

Како и сите лекови, може да имате некои несакани ефекти за кои треба да бидете свесни во случај да ви се случат по започнувањето на третманот. За да бидете сигурни дека несаканите ефекти што ги чувствувате се нормални, треба да го погледнете летокот, а потоа да одите кај вашиот лекар затоа што ако се премногу досадни несакани ефекти, треба да престанете со третманот. Некои од овие несакани ефекти се:

 • Визуелни нарушувања
 • Проширување на јајниците
 • Абнормално крварење
 • Болки во стомакот
 • Гадење или повраќање
 • Болка во градите
 • Hotешка врева
 • Анксиозност или емоционални нарушувања
 • Сувост на вагината

Ако ги забележите овие или други несакани ефекти по започнувањето на Омифин, тогаш треба да одите кај вашиот лекар што е можно побрзо. Ако вашиот лекар смета дека е соодветно, веројатно е дека тие ќе го прекинат третманот сè додека не откријат што се случило и доколку го сторат тоа, ќе мора да побарате други алтернативи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАРИЈА JОСЕ РИАСКОС dijo

  Многу добро утро сум во мојот прв циклус на омифин многу стар, тие 7 дена откако ќе го имам циклусот на овулација, изведов тест за бременост, кој беше негативен, денес е веќе секој месец и други

  1.    FABY Р. dijo

   МАРИЈА JОСЕ РИАСКОС.
   ДОБРО УТРО ИМЕТО Е ФАБИ Јас имам години во третмани за да се постигне бременост, имам земено омифин и други апчиња, препорачувам да одите кај вашиот доктор затоа што некои пати за нив лека НЕ плашете се, тоа е едноставно затоа што лековите и она што јас го претставив по една прилика што не бев бремена, беа анти-концептивни апчиња за регулирање на менструалниот циклус. ПОЗДРАВИ И МОAYЕ БОГ да ви го даде тоа убаво благослов

 2.   Манма Плаза dijo

  Здраво, започнав да земам омифин, тоа е мојот прв месец денес имам 3 апчиња земени како ОС vs.

 3.   Марија де лос Анџелес Хитрон dijo

  Добро утро, ми го препишаа, но не можам да го најдам, може некој да ми каже каде го најдоа? .. Те молам 🙁

 4.   даица ликет araарамило dijo

  Сакам да знам дека ми беше кажано дека ако имам операција за да проверам кај докторот дали можам да земам омифин затоа што повторно сакам да останам бремена со сопругот, но во моментов сум без осигурување, па не знам што да направам ако купам ги и земи ги според тоа што ми го рече докторот и сакам да знам дали може да се купи без лекарски рецепт, навистина треба повторно да бидам мајка

 5.   Марија dijo

  Здраво, јас се викам Марија од Санто Доминго. Сакам да се прегрнам од близнак или тријазо .о тарбе четири. Но, како треба да земам омифин. Некој може да ми каже те молам

 6.   Маријана ортега dijo

  Здраво, јас се викам Маријана Ортега и сакам да останам бремена со сопругот, но не знам како и каде да ги најдам, некој може да ми каже каде да ги најдам.

 7.   Карлос Стивен оспино dijo

  Омифин можете да го најдете на WhatsApp 3134088704

 8.   Карлос Стивен оспино dijo

  Омифин можете да го најдете на WhatsApp 3144088704

 9.   Невис кастро dijo

  Започнете денес со офидим кога треба да имате односи