Периодна болка во бременоста и третиот триместар      

Периодна болка во бременоста и третиот триместар

Многу жени страдаат од болка и непријатност во текот на целата бременост. Кога се присутни, тие се прилично непријатни и можат да личат на болки во периодот. Во секој триместар може да се покаже со различни причиниНо, кога ова се случува во третиот триместар, тоа има свои различни причини.

Периодна болка се манифестира како таа менструална болка многу жени. Таа е изложена во областа на јајниците и се нарекува интерменструална карлична болка, и е локализирана кога јајниците овулираат. Во бременоста може да се појави ваков тип на болка, очигледно не е исто, затоа што немате овулација. Но, болката се манифестира од други причини зрачи во таа област.

Зошто болките во менструацијата се појавуваат во бременоста?

За време на бременоста се јавуваат големи физички и хормонални промени, бидејќи нашето тело се позајмува за да му даде живот на нашето идно дете. Затоа многу од овие промени произведуваат пукање и болки во грчеви како онаа на која многу жени страдаат кога имаат менструација.

Во првиот триместар од бременоста Се појавува болка под стомакот и дава чувство на грчеви што потсетуваат на периодот. Но, не се вознемирувајте, генерално тие не се многу интензивни и се должи до зголемување на матката.

Во вториот квартал Исто така, нормално е да се чувствува овој тип на болка. Тие би биле слични на менструацијата и обично се благи грчеви предизвикани од мали контракцииНа Тие се појавуваат особено кога направен е голем физички напор и треба да ги опуштите мускулите. Паузата ќе ја опушти областа и бојата ќе исчезне.

Периодна болка во бременоста и третиот триместар

Периодна болка во третиот триместар

Влегувајќи во оваа фаза веќе е пологично да се почувствува овој тип на болка. Телото е близу до породување и тој физички се подготвува, матката не престанува да расте и промените во овој квартал тие се многу позначајни.

Обично се јавува карлична болка бидејќи сите коски (сакрум, кокцикс, пубис и коксални коски) се дел од коскениот канал на породување. Кај некои жени, оваа област веќе се подготвува за породување на бебето la опуштете се бидете дел од овој ефектНа Овој хормон прави целиот тој сет на коски да започнува да се движи во подготовка за породување и затоа се појавуваат мали непријатности.

Контракциите настанат кога го релаксира и стега делот од матката, бидејќи е мускул што треба да ја извршува оваа функција во текот на третиот триместар. Овие контракции се препознаваат како "Брекстон-Хикс". Нивната болка е слична на онаа на менструацијата или дисменореа и обично се јавуваат во текот на овој триместар до 10 контракции дневно. Тие би биле значајни болки само ако надминат поголем број, ако се многу поинтензивни или дури се истерани мукозниот приклучок.

Периодна болка во бременоста и третиот триместар

Други не толку вообичаени болки во третиот триместар

Болка во гениталиите Исто така, произведува ваков вид на заболувања од компресија на генитокуралните нерви се наоѓа во гениталниот тракт. Се појави во форма на грчеви и влијае на области како што се клиторисот, вагината, малите усни и малиот. Во многу од овие прилики грчевите зрачат во бутот, достигнувајќи до коленото.

Лесна хипертонија на матката Исто така, предизвикува непријатност во оваа област и во повеќето случаи тие се грешат за контракции. Бремената жена во оваа напредна состојба ќе има поголем стомак и затоа нејзината голема големина и тежина ќе направи мускулите на матката се истегнуваат потешкоНа Ова може да предизвика таканаречена блага непријатност во матката и обично се појавува по долга прошетка или голем напор, каде што во многу од овие прилики се појавува држејќи го стомакот за да се спротивстави на тежината и непријатноста.

Сите овие болки се многу чести во третиот триместар од бременоста, некои од нив се од големо внимание или дури и многу досадни. Ова ќе зависи од жената, нејзината фигура и нејзиниот праг на болка. Меѓутоа, ако нервозите се надминат или секогаш се грижите ќе треба да се консултира гинеколог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.