Планови да се направи со деца во пролет

планови за пролетни деца

Пролетта е конечно тука. Со него доаѓаат подолги денови, температурите растат и сакате да бидете повеќе далеку од дома. Е совршена сезона за правење планови со деца, да дишат чист воздух и да воспостават семејни врски. Децата сакаат да излегуваат од дома и се сити од зимски дождови и лоши временски услови. Ако немате многу идеи, ние ви даваме инспирација со овие планира да стори со деца на пролет.


Мораме земете во предвид да изберете пролетен план ако децата имаат алергии, бидејќи ова време од годината е кога има повеќе пука. Ако ова е случај со вашето дете, секогаш носете ги неговите лекови со вас. Друг фактор при избор на план е возраста на детето, бидејќи плановите ќе бидат попривлечни за нив. Па сега знаете, исклучете го мобилниот, фокусирајте се на вашите деца и уживајте во ова семејство. Ајде да видиме кои се плановите што можеме да ги направиме со децата на пролет.

Планови да се направи со деца во пролет

 • Паркови и градини. Во Шпанија има стотици прекрасни паркови и градини каде децата можат да видат како дрвјата и растенијата почнуваат да цветаат. Со добро време и зголемени дневни часови, можеме да ги искористиме часовите и да уживаме во прекрасен амбиент полн со светлина и боја.
 • Пикник на отворено. Колку прекрасна идеја да се јаде целото семејство на отворено. Заедно можете да подготвите прекрасен оброк за уживање како семејство. Изберете место каде што има сенка, децата можат да играат и да дремнат малку ако сакаат.
 • Сонце и воздух. Иако сè уште не е време да се оди на плажа, можеме да направиме мали пристапи. Можеме да одиме по шеталиштата, да одиме по песок на плажа дури и ако е облечена, да играме со песок, да се фотографираме со семејството ... плажата не е само за крпи и костими за капење, можете да направите и други забавни планови како семејство. Ако нема плажа каде живеете, можете да направите планови за реки.

пролет направи со деца

 • Урбани градини. Повеќе не е потребно да се оди во град за да се види и да се работи во градина. Во се повеќе градови има простори каде што има урбани градини и тие ве учат како да садите и да се грижите за сопствената градина. Откријте дали има во вашиот град, тоа е многу едукативна активност за децата и тие ќе си поминат убаво.
 • Изберете дрво. Колку убава меморија да споделите моменти со вашето семејство под дрво. Прочитајте приказни за фантастичните светови на вашите деца, каде што тие играат и откријте го светот. Каде ќе ве прашаат за тоа како работи животот. Тоа дрво никогаш повеќе нема да биде ниту едно дрвоТоа ќе биде вашето дрво и ќе ги претставува сеќавањата на вашето семејство.
 • Научете да возите велосипед. Кој не памети како научил да вози велосипед? На сите ни е изгорен тој момент во умовите. Пролетта е идеално време да ги научите на нешто толку важно како што се и да возат велосипед. Деновите се подолги и имаме повеќе време да поминеме со нашите деца.
 • Доживотни игри. Научете ги своите деца со игрите со кои сте се забавувале како дете. Научете го да игра јаже, гума, криенка, топка, мермер, риболов ... оние игри што се дел од вашето детство и би сакале да бидете и вие во игрите на вашите деца. Семеен момент кој ќе го паметите цел живот.

Не заборавајте да понесете што е потребно за секоја пригода. Дури и ако нема да се сончаме, секогаш мора да носиме заштита од сонце, како за деца, така и за возрасни. Донесете соодветна облека и резервна облека за деца кои имаат тенденција да се навлажни и дамки. И главната работа, уживајте во овие искуства со вашите.
Затоа што запомнете ... инвестирајте во спомени, тоа време не се враќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.