Кои се повеќекратните интелигенции?

Дете што прави математички пресметки

Секое дете е различно и затоа ги има своите сопствени вештини, таленти и интереси.

Со години, личните капацитети и компетенции беа директно поврзани со IQ но сега знаеме дека постојат и други видови на интелигенција.

Која е теоријата за повеќе интелигенции?

Теоријата за повеќе интелигенции произлегува од раката на психологот Хауард Гарднер кога se го доведува во прашање постоењето на единствена и наследна интелигенција. За време на неговите истраги, тој открил дека луѓето со висока интелигенција не постигнуваат големи цели во нивниот живот и обратно.

Според Гарднер интелигенцијата е збир на различни интелигенции поврзани со различни способности и капацитети.

Сите ние имаме осум различни видови природни интелигенции меѓусебно поврзани. Секој од нив се наоѓа во различна област на мозокот.

Развојот на овие 8 типа на интелигенции е поврзан на факторите на животната средина и културата. Интелигенција тие се учат од искуствата и односите со другите.

8-те интелигенции на Гарднер

 1. Математички логичар: е способност да изврши нумерички пресметки и формулира хипотези преку расудување.
 2. Лингвистика: подразбира можност за Слушање, зборување, читање и пишување.
 3. Музички: е способност да пеат, анализираат звуци и свират музички инструменти.
 4. Просторно визо: подразбира можност за ориентирајте се во вселената, цртајте, перципирајте визуелни детали итн..
 5. Кинетичко тело: е конкуренцијата за изразување со телото, изведување на вежби кои вклучуваат рамнотежа и координација на очите и рацете.
 6. Интерперсонален: подразбира можност за разберете ги другите и работете со нив, соработувајте, помагајте им да ги идентификуваат и надминат своите тешкотии.
 7. Интраперсонален: е капацитет да самооцени ги сопствените способности и тешкотии, контролира размислување и постави лични цели.
 8. Природонаучник: подразбира конкуренција за воспостави односи помеѓу групи на луѓе или предмети или помеѓу разни видови.

Девојче со боја во рацете

Едуцирајте според способностите

Во овој момент гледаме дека теоријата за повеќе интелигенции има важни реперкусии, особено во образовната област.

Од една страна, потврдуваме дека сите деца не се еднакви, тоа индивидуалните разлики се збогатуваат и дека сегашното образование мора да се движи кон почитување на тие разликиs.

Од друга страна, јасно е дека од витално значење е да им дозволиме на нашите деца да ги развиваат сите свои капацитети за да бидат послободни и посреќни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.