Тестови за бременост

Позитивен тест за бременост

на тестови за бременост Домашните тестови можат да дадат позитивни, негативни, лажно позитивни или лажно негативни, па затоа, кога ќе бидете позитивни на тестот, мора да бидете многу сигурни дека сте навистина бремени, бидејќи во спротивно може да помислите дека ако има слаба линија на тестот за бременост, тоа е лажно позитивни

Хормонски хуман хорионски гонадотропин (hCG)

За тестот за бременост да биде позитивен, вашето тело ќе мора да има видливо ниво преку урина на хормонот хуман хорионски гонадотропин (hCG). Ако направите тест на крвта во болница, резултатот е обично доста сигурен, но во случај на тестови за бременост дома, треба да знаете дека не сите тестови за бременост можат да детектираат иста количина на hCG, затоа ве советувам ако треба да направите тест дома, купете квалитетен и сигурен.

Како работат тестовите за бременост?

Дали сум ембрзаа ако има две ленти?

Затоа, тестови за бременост ја мерат количината на хормонот хуман хорионски гонадотропин (hCG) и се лачи од клетките на тоа што ќе стане плацентата. Овој хормон не се наоѓа кај жени кои не се бремени и може да се открие 8 дена по оплодувањето. Количината на hCG присутна во женското тело се удвојува на секои два или три дена, па ако го повторите тестот подоцна, ќе добиете посигурен резултат. Хормонот достигнува највисоко ниво околу 12-та недела од бременоста а потоа почнува да се спушта иако останува забележлив и во урината и во крвта во текот на целата бременост.

Кога е подобро да се направат тестови за бременост?

Како да знам дали сум бремена со тест за бременост

Ако не сакате да се тестирате (со стресот што го предизвикува ова, како и непотребните трошоци) секој втор ден, подобро е да го слушате вашето тело и да ги препознаете првите симптоми на бременост. Ако менструацијата е одложена, чувствувате вртоглавица, губите сила, чувствувате конци на долниот дел на стомакот… Може да бидете бремени и да направите домашен тест е најдобрата опција за да дознаете. Но, важно е да не го направите тестот премногу рано и да бидете трпеливи да чекате за вистинскиот момент за да можете да имате сигурен резултат.

За резултатот да биде веродостоен, ќе мора да го сторите тоа 10 до 12 дена по сексуален однос без заштита или најмалку 3 или 4 дена откако менструацијата не се намали и беше време да го сторите тоа (особено во редовни правила).

можност за бременост
Поврзана статија:
Знаци дека можеби сте бремени

Ако добиете негативна или слаба линија, направете уште еден тест за бременост една недела подоцна. Секогаш обидувајте се да го направите наутро бидејќи урината ви е поконцентрирана и ќе има поголеми количини на hCG (ако не сте имале многу вода претходната вечер). Но, исто така е точно дека тест за бременост може да се направи во кое било време од денот, се додека не сте имале многу течности.

Спонтани абортуси

После спонтан абортус, нивото на хормони останува високо дури и неколку недели откако го имавте, па затоа тестовите за бременост во овие околности не можат да бидат сигурни. Позитивен резултат може да биде предизвикан од нова бременост или од остатокот на hCG хормонот од претходната бременост пред абортусот.

Чувствителни тестови за бременост

Чувствителен тест е оној што ви дава позитивен иако има многу мала количина на овој хормон во тој прецизен момент. Ако направите тест за бременост премногу рано, може да добиете лажна негатива или ако го направите наместо тоа, но земате, на пример, лек што го менува овој хормон, исто така може да ви даде лажно позитивно.

Чувствителните тестови ќе бидат најскапи во аптеката, бидејќи тие ќе имаат голема чувствителност за откривање на овој хормон во урината. На пример, со тест за бременост со чувствителност од 20 IU / L (илјада меѓународни единици на литар) ќе ви каже дали сте бремени пред тест со чувствителност од 50 IU / L. Нормално дn кутиите за тест за бременост се детални за точната чувствителност на тестот, за да можете да го изберете оној што го претпочитате земајќи ги предвид веројатностите дека сте бремени или не.

Како се користи тест за бременост?

Ако не сакате тестот за бременост да излезе со нејасна линија што ќе ве збуни, ќе мора да го направите правилно. Тестовите за бременост во урината во домот се најпопуларни бидејќи се продаваат во аптеките. Овие тестови ќе го детектираат хормонот hCG во урината користејќи антитела кои реагираат позитивно или негативно и на тој начин покажуваат одредена боја (линиите или вкрстените тестови за домашна урина).

Овие тестови за бременост ако се користат добро, тие се 99% сигурни. Многу ретко се случува тестот да биде позитивен ако не сте навистина бремена. Од друга страна, ако можете да добиете негативен тест дури и ако сте бремени ако го направите тестот прерано или ако тестот е истечен.

тест за бременост
Поврзана статија:
Тестови за бременост дома

Правилно да го користите тестот ќе мора да го држите веднаш под протокот на урина неколку секунди така што некои капки можат да трчаат кон брисот и на тој начин да можат да земат примерок од урина, тоа е; "Навлажнете го стапот со пишам".

За неколку минути на тестот ќе се појави сигнал кој ќе ви покаже дали е позитивен или негативен. Секогаш проверете дали сте ги прочитале правилно упатствата пред да започнете со употреба на тестот, бидејќи од една до друга марка употребата може да варира малку.

Резултати од тест за бременост

Како да прочитате тест за бременост

Многу жени можат да добијат слаб позитивен резултат (со слаба линија на тестот) бидејќи хормонот сè уште може да се појави. Ако ти се случи ова можете да го повторите тестот за бременост два или три дена подоцна за да проверите поточни резултати. Иако ако сте пропуштиле менструација, мислите дека можеби сте бремени затоа што сте имале незаштитен секс ... можно е да сте бремени и ако имате слаба лента тоа е затоа што вашето тело сè уште создава нормална количина на hCG.

Од друга страна, ако сте имале позитивен тест за бременост, но со слаба линија и по два или три дена сте го повториле и ви дава многу јасна негатива, можно е да сте имале спонтан абортус. За жал, раните спонтани абортуси се многу чести (20-30% од бременоста може да заврши со спонтан абортус).

Но, ако по полагањето на тестот за бременост неколку пати мислите дека резултатот не е сигурен или дека линиите на тестот не се јасни или не знаете како правилно да ги протолкувате (иако е лесно да се толкуваат), најверојатно ќе оди на лекар.

Поврзана статија:
Како да забремените по запирање на контрацептивни средства?

Ако одите на лекар и ви направат крвен тест, па дури и уринарен тест ... тие ќе ви кажат прецизно дали сте навистина бремена или не сте. На овој начин ќе излезете од сомнежите.

Што да направите ако тестот за бременост е позитивен

Направете тест за бременост за да откриете дали сте бремени

Ако мислите дека сте бремени и одлучивте да направите тест ... и резултатот е позитивен, ви честитам! Ова значи дека сте бремени и дека ако сè оди добро, за девет месеци ќе имате ново битие во вашите раце. дека со време ќе те викне мамо.

Но, сега кога знаете дека вашиот тест за бременост е позитивен, ќе мора да се информирате за видови на бременост кои постојат и прават некои многу важни работи:

 • Кажете му на вашиот партнер и споделете ја оваа радост со него.
 • Закажете состанок со докторот што е можно поскоро. Сега кога сте бремени, ќе започнат лекарските прегледи и тие ќе ја следат вашата бременост за да знаат дека сè оди добро и во случај да забележат некаква аномалија, ќе мора да направат уште поисцрпни контроли.
 • Престанете да земате лекови што може да го попречи развојот на вашето бебе.
 • Обложувајте се на здрав начин на живот.
 • Престанете со пушењето или пиењето алкохол веднаш.
 • Почнете да земате фолна киселина и витамини доколку е потребно.
 • Јадете здрава храна и избегнувајте ја онаа што може да биде штетна.
 • Бидете претпазливи со мачките додека не направите тест за токсоплазмоза (и тоа зависи од резултатот, треба да преземете мерки на претпазливост и повеќе ако имате мачки дома. Но, со добри мерки, ништо лошо не се случува).
 • Споделете ги новостите со целото семејство и пријатели!
Поврзана статија:
Кои се чудните симптоми во бременоста?

Каде да купите тест за бременост?

Едвај чекате да дознаете дали сте бремени или не? Тогаш не двоумете се: купете тест за бременост токму тука, избирајќи еден од оние што ви ги препорачуваме:

 • Рано откривање на Clearblue: тоа е фантастичен тест што можете да го користите само 6 дена по датумот на кој требало да започне менструацијата. Има сигурност од 99%, а чини 6,86 евра. Купете го овде.
 • Тест за ултрасензитивна бременост на Babycolor - сет од 5 единици: овој тест е толку чувствителен што открива многу ниско ниво на хормон HCG: 10MIU / ml. Но, исто така, за 3-6 минути ќе можете да го знаете резултатот. 99% сигурен. Набавете го пакетот од пет за 12,99 евра овде.
 • Лесен тест за дома 20 тестови за преосетливост на бременост: многу чувствителен на HCG хормонот и лесен за толкување, бидејќи ако означите една линија, тоа значи дека не сте бремени, а две дека сте. Добијте сигурен резултат за неколку минути. Пакетот од 20 чини 8,99 евра. Не се пронајдени производи.

Па сега знаете, од сега можете правилно да го полагате тестот за да не паднете во грешки или конфузија. Дали имате позитивен тест за бременост? Известете не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

124 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ивон дуран dijo

  Здраво, направив тест, излезе многу слаба линија, пристрасност, повторно го направив тоа и излезе малку посилно, дали е тоа ако сум бремена? Ви благодариме за вниманието

  1.    Соралда Круз dijo

   Јас го направив тестот и излезе позитивен, но едната серија потемна од другата, што можам да направам во врска со тоа?

  2.    ianанела dijo

   ЗДРАВО И МЕ ИСКЛУЧИ ПРВИОТ СТРИП, МНОГУ ТЕНУА КАКО 3 ДЕНА ОСТАНУВА БОЈАТА БРЕМЕН ИЛИ НЕ

 2.   Ивон dijo

  Вчера го видов тестот и ми излезе точно ист како оној на фотографијата, два реда и Ц повеќе обележан, тогаш дали сум и што е првото нешто што треба да направам? оди на доктор каков бран?

 3.   Ана В. dijo

  Здраво, вчера направив тест за бременост, едната линија излезе црвена, а другата розова, тоа значи, бремена сум или не, ве молам одговорете ми, итно е ... благодарам

  1.    сушипоки dijo

   Ако сте бремени

 4.   нови dijo

  Здраво, пред две недели направив домашен тест и излегоа две редови, едната појасна од другата, дали сум бремена или не, што да правам? Одам на лекар

 5.   нена dijo

  здраво пред еден месец имам симптоми на бременост хаха бев исплашен и го полагав тестот, излезе само силна црвена линија во контролната линија и реков спаси се, еден месец ми доцнеше менструацијата за 6 дена, кога јас сум точна на секои 28 дена, и бев исплашен, следниот ден се симнав и реков фала му на Бога, тие ми велат дека е можно да си бремена дури и да е точна, дали е вистина? Не сакав да го направам тестот повторно, но curубопитен сум да мислам дека може да биде вистина ... што можеш да ми кажеш за тоа ...

  1.    Естефанија dijo

   Јас го направив тестот, добивам многу слаба сина линија во резултатот и другата посилна дали сум бремена?

 6.   ALI dijo

  ДОБРО ЗА ШТО МЕ ПОКОЛУВААТ ДОКТОРИТЕ, Дури и ако излезам, тоа е затоа што си бремена, бидејќи хормонот на hcg е низок, бидејќи во првите денови на бременоста, тоа само се случува и ќе се зголеми
  И АКО САМО ЕДЕН ИЗЛЕЗ, СЕ ОТКАКА НЕ СТЕ БРЕМЕНИ. ОВА Е Едноставно.

 7.   Видо1985 dijo

  Денес го направив тестот и ми излезе со добар раб и затемнетата секунда што ја покажува оваа фотографија, дали ќе бидам бремена ???

 8.   Розарио dijo

  x fis за мене беше исто како и во првата црвеникава боја и другата розова боја, дали тоа значи дека сум бремена? Те молам, треба да знам

 9.   Дани dijo

  Едно прашање ми дојде во текот на 5 минути или само малку линија во ц, но потоа погледнав повторно или подоцна и имаше линија на крајот од в, дали тоа значи дека сум или не сум бремена?

  1.    јулијана dijo

   Ами толку добро што излезе со премногу црвена боја и не знам дека е затоа што да или е затоа што не дека к не сакам деца

 10.   Бети dijo

  добро, направив домашен тест за бременост, резултатот беше линија на 'рѓа, а другата роза, но едвај се гледа, што значи ова ако сум бремена или не?

 11.   Рубин мурило dijo

  Што може да се направи во овој случај

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Руби,
   Најдоброто нешто е што одите кај вашиот лекар. Тој ќе ти ги каже чекорите што треба да ги следиш.
   Поздрав!

 12.   бела девојка dijo

  Вчера направив тест, околу 4 часот попладне повеќе или помалку, и резултатот беше негативен, но .. не го фрлив, и ја проверив оваа малана и имаше многу слаба линија, но ако види го .. што значи тоа? Може ли да бидам бремена?

  1.    Хорхе dijo

   Гуера, дали си бремена на крајот?

 13.   Cecilia dijo

  Здраво

  Јас не ја добив менструацијата. Направив тест за бременост пред три дена… .. излезе позитивно, но отидов на лекар и ми направија интравагинален ултразвук и ништо не излезе, зошто е ова?

  дали сум бремена или не

 14.   nancy dijo

  Доцнам 12 дена и направив тест за бременост дома и ми излезе со поцрвенето буква Т и розова буква Ц.Ако сум бремена, те молам помогни ми

  1.    Јанина dijo

   Мојот 2-ри тест беше позитивен, првиот беше слаба линија и две недели подоцна беше добро обележан. Сега треба да го видам мојот лекар? Не сакам да се возбудувам, веќе изгубив две

 15.   клаудија dijo

  Здраво, добро попладне, вчера направив тест за бременост со брендот ФАРМАКОМ затоа што имам една недела задоцнување од три дена и двете линии се појавија нешто јаки рози .. ако е бременост? и колку е сигурен овој резултат?

 16.   пили dijo

  На тестот што го видов резултатот не беше толку јасен како што очекував и сакам да знам зошто во резултатот едната линија беше со поголем интензитет, а другата не беше толку интензивна и не сум сигурен дека некој може да ми каже дали е резултатот позитивно или негативно бидејќи немам искуство во ова и многу сум исплашен

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво пили. Најдобро е да се консултирате со вашиот лекар. Можете исто така да почекате неколку дена и да го повторите тестот, сигурни дека резултатот ќе биде појасен.
   Со среќа!

 17.   ирис dijo

  Iris
  Направив тест за бременост, тој наслика еден многу црвен, а друг многу малку, да речеме малку розово, дали сум бремена или не, ве молам одговорете

  1.    Мариел dijo

   Здраво
   Направив тест за бременост дома и ми даде темна лента и многу лесна
   Доцнам 13 дена
   Дали ќе бидам бремена?
   Благодарам за се?

 18.   маче dijo

  Се сомневам дека има влијание врз нешто од која страна дојде косата на тестот или тоа не е важно сè додека е само едно

 19.   Алехандра Нарваез dijo

  Здраво, така ами, добив само малку линија, уфф, едвај видлива, каде што ќе ја видам другата, се чини дека се намокри со урина и гледаш розова дамка и ја гледаш само линијата, ќе биде дека паднав на тестот или не сум бремена.

 20.   дана Паола dijo

  здраво, направив домашен тест за бременост и добив само една црвена линија и не в ако ќе бидам бремена ох не ми треба к помогни ми од фијс одговор да

 21.   ивон dijo

  Здраво, задоцнив 23 дена, пред 3 дена имав мало црвено крварење придружено со бел исцедок мислев дека е менструација но не, имам денови со мала болка во стомакот ме болат градите и малку ми се потечени јас исто така имав многу бев гладен и денес околу 7:30 попладне направив тест за бременост и добив јасна розова линија, а од едната страна другата беше замаглена, но ако можеа да забележат, мислат дека е подобро да се земат тест на крвта?

 22.   Бладиленни dijo

  Здраво .. денес направив домашен тест и добив многу ѓавол-розова гребнатинка и потемна .. Сакам да знам дали сум бремена или не сум збунет бидејќи немам искуство во овие работи .. помогни плис ..

 23.   Синтија dijo

  Здраво, задоцнив 18 дена, го полагав тестот и најпрво излезе многу јасна линија, скоро про ,ирна, но ако беше означена втората црвена линија, можно е да сум бремена или да не ургирам

 24.   ксиомара dijo

  ксиомара имам
  доцна полагав тест за бременост во аптека и добив линија за коса, но разбирам дека кога е негативно излегува пред буквата т ако е позитивно излегува во буквата cyt јас сум во сомнеж

 25.   Мерари Планкарте dijo

  АЗЕРЕТ:
  Здраво денес направив тест за бременост и имаше само розово место на почетокот, дали го отворив погрешно или сум бремена? ми треба помош

 26.   аридаи dijo

  Направив домашен тест и добив мала црвена лента, а другата тенка како розова. Дали сум бремена? Ве молам, помогнете

 27.   carla dijo

  Здраво, направив тест, добив линија за коса со многу силна боја, а другиот тешко дека има некоја боја .. Што се случува? Треба итно да знам

  1.    Claudia dijo

   Вие сте бремена, мора добро да го напишете прашањето ако имате симптоми итн.

 28.   арелис dijo

  Здраво Јас имам 24 години, направив два домашни теста и двата со ист резултат, Ц линијата беше темно розова и Т беше чиста, и имав место, но не крварев повторно, зошто е тоа така? Дали ќе бидам бремена или не

  1.    Софа dijo

   Здраво, направив два теста, еден вообичаен и дигиталниот што рече бремена и повеќе од три недели е позитивен, ќе одам на лекар

 29.   Клаудија dijo

  Ова би била моја втора бременост, вистината е дека немав кафени дамки и розова тампоко ... на 26 јули 2014 година добив позитивен тест за бременост и купив уште еден на 7 август, излезе позитивен, но исто како фотографијата имам 7 недели на 5 недели таа е веќе мачна и многу е згрозена од сè, што го почувствував на првата бременост во вториот месец од бременоста (не е затоа што е тешка, но симптомите на бременост кога се деца се послаби и девојчињата даваат само 5 недели кога се девојчиња) ... за среќа малите девојчиња нема потреба да полагаат испити на 5 недели подобро е да полагате испити кога имаат повеќе од 15 недели x отколку во 5 недели нема да видите ништо ...

 30.   лизбета dijo

  Направив два теста за бременост и во лас 2 се случи истото, првата линија излезе јасно и втората силна сум бремена

  1.    Ејми Свифт dijo

   Дали си ?? Истото ми се случи во моментов .. ве молам, одговорете

 31.   Лилибет dijo

  Здраво, имам едно прашање, направив тест и излезе исто како и фотографијата и го сторив следниот ден и излезе исто како што се покажа.

 32.   џени dijo

  Па, направив тест во контролната, излезе многу обележана линија и онаа со многу слаба, едвај видена, избрав да направам бета и излезе негативно, ќе биде затоа што го сторив тоа пред време , време е да го спуштам 22 или 28 септември и го направив тоа 8 дена пред да се симнам

 33.   Денис dijo

  Вчера го направив домашниот тест за бременост и добив малку распрснување од силно фрлено што сакате од југ, ве молам некој објасни зошто

 34.   Франциска dijo

  Здраво, денес го испитав тестот за бременост и излезе само една линија? Дали сум бремена ????

 35.   Памела dijo

  Здраво, ојлас некој м. Побарано да одговорам на постот, добив тест за бременост, ако носот е отворен, но t и c се поделени на половина и c ја означувам чистата буква. Некој може да каже што се случува со тоа, ве молам

 36.   ангелика dijo

  Здраво, направив тест за бременост и ми излезе во в, но требаше повеќе од еден ден за резултатот да се појави ако сум бремена или не, веќе доцнам два месеци

 37.   Дијана е dijo

  Сите се сомневаат дека едната линија е потемна од другата, која излезе розова. Нема сомнение дали се бремени, оние кои ја имаат оваа дилема.

 38.   Алехандра dijo

  Здраво! Доцнам 4 дена. Јас сум редовен на секои 30 дена. Јас не земам контрола на раѓање веќе 3 месеци. За прв пат направив еватест и без да знам воведов розови стрели во урината, што според упатствата не е направено. Отпрвин не се појави никаква линија, но за 5 минути по нејзиното оставање надвор од урината, се појавија 2 линии, една полесна од другата. Бремена сум?

 39.   марисол dijo

  Ако навистина, додека двете линии се обележани дури и малку слабо, тоа е бременост 98% сигурни кога тестот е негативен, само едната линија е обележана другата не е означена апсолутно ништо, се надевам дека мојот коментар ќе ви послужи ако се сомневате дека тестот на крвта е многу побезбедно и им кажува колку долго се бремени.

 40.   Сабрина dijo

  Вчера направив тест за бременост и добив јака линија и другиот беше обележан но бел се гледаше и го спасив и излезе дека оној што беше и другиот излегоа посилни но само тоа значи да се помогне Ви благодарам

 41.   благодат dijo

  Здраво, направив тест на 23 декември 2014 година и првата линија излезе светло bn и втората bn темна ознака. Што сум бремена? Помогни им

 42.   Alexa dijo

  Здраво, направив тест за бременост, добив две линии, едната црвена, а другата светло розева, можете да ги видите и двете, но како едната е појасна од другата, како на сликата што ја чувствувам збунето, ве молам помогнете ми? Дали е позитивно или не?

 43.   гулаб dijo

  Само што направив тест за бременост, резултатот беше сличен на оној на сликата, има црвена линија во Ц и розова линија во Т. Светло розево е, може да се видат двете линии ... Треба да знам дали е навистина позитивно или негативно ... ?? Ве молам, помогнете

 44.   Марија Хозе dijo

  Здраво ... Јас го направив мојот прв тест, излезе многу црвена линија и пред 5 минути излезе друга розова линија, многу слаба но може да ја видите ... дали ќе бидам бремена ??? Помогнете ми ве молам, многу сум вознемирен

 45.   смело dijo

  Здраво вчера, направив тест и добив две редови, но една премногу означена c и t не се забележува, но оваа. Кен може да ми помогне да верувам дека е позитивно. Јас сум прв во овие работи и не знам кој друг да прашам, ве молам помогнете ми

 46.   герита dijo

  Ами ми се случи исто како твоето задебелено, ц излезе порозово, но линијата на косата се подели на половина и Т излезе густа, но јас повраќав розова, но многу ваџита боја, како мастилото да се напои км и тогаш најпогодно одете на гинеколог и добро имам вртоглавици и главоболки и уште еден к науцеа, но ако сум бремена и за многу кратко време, но ако некој може да ни даде совет ќе бидеме благодарни и треба време за да се појават линии

 47.   Лилјана dijo

  Ола денес полагав тест за бременост во Ц добив силна црвена линија, а во Т добив розова линија, имав вртоглавица и науцеви наутро сакам да знам дали сум бремена одговори брзо xfa треба итно да знам сега каде тој работеше е ризично, итно хфааааа

 48.   АЛИЦИЈА dijo

  Ниту една линија не се појавува на негативниот тест. Кога жената не е бремена, прозорецот за резултатот останува непроменет и празен.

  Ако се појави линија, дури и ако е многу слаба, тестот треба да се толкува како е можно позитивен.
  Колку е повисоко нивото на hCG, толку е посилна линијата.
  Ако тестот бил направен во многу рана фаза од бременоста, линијата што се појавува во прозорецот за резултат може да биде многу слаба, тешко дури и да се идентификува.

 49.   Моника Кортес dijo

  Здраво денес имам тест, линијата на c е многу црвена, но излегува друга многу мелодија од другата страна, но исто така гледате дамка

 50.   светлина dijo

  Здраво, мојот тест излезе, бидејќи сликата ја покажува вистината, јас сум многу нервозен. Не знам дали сум бремена, некој може да ме извади од сомнежи, би го ценел .. ?????

 51.   светлина dijo

  Здраво вчера го направив мојот тест излезе бидејќи сликата ја покажува вистината многу сум нервозен не знам дали сум бремена некој може да ме извади од сомнежи дека би го ценел тоа .. ?????

 52.   мадлена dijo

  Здраво, сакав да поставам прашање, погледни ме, направив тест за бременост и излегов две ленти, но една повеќе црвена од другата, како розова, јас сум или не сум бремена

  1.    Мерилин Перез Картес dijo

   бевте таму или не ... истото ми се случува и мене

 53.   Мерилин Перез Картес dijo

  Здраво, ми треба помош, направив тест за прв пат, линијата на Ц е розова и Т е добро натоварена дека сум бремена; ??????

 54.   Karla dijo

  Јас сум истиот !! со двете различни нијанси на линии ... некој што одговара ?? !!

 55.   jana dijo

  Здраво пријатели, денес направив тест за бременост и доцнам повеќе или помалку од 10 дена и ми излезе негативно и ги имам скоро сите симптоми што треба да ги направам, помогнете ми

 56.   доми dijo

  Здраво, добив домашен тест за бременост и излезе сината и розовата линија на коса, но едвај го забележуваш тоа, што значи тоа, бремена сум

 57.   Noelia dijo

  Го полагав тестот и ми излезе темно сина, другата кутија беше чиста линија и друга појасна линија, моето правило не ми дојде во мај.

 58.   Mari dijo

  Здраво девојки, помогнете ми, ќе ви кажам овој месец ја добив менструацијата на 3 јуни и после 3 дена се обојувам само откако имав врски околу три пати после тоа повеќе, но имам грчеви како да ќе се симнам и ништо толку често ми се тркала стомакот скоро и да не мерам Амбре направив тест за бременост и излезе линија за коса која не ми одеше, едвај знаев што да направам е да направам една од авеелата од претходно и ми излезе позитивно тоа е хлорот што ја смени бојата подоцна и маслото и бумот се собраа. Не знам дека да мислам дека крварењето би било затоа што имав менструација и останав бремена или каква помош молам, благодарам

 59.   Mari dijo

  Заборавам дека менструацијата ја добивам само еден ден на 3 јуни

 60.   Sofi dijo

  Здраво девојки, што се случи ако сте бремени, кажете ми истото ми се случува и мене

  1.    Ејми Свифт dijo

   да девојки одговорете ве молам

 61.   Анџелина dijo

  Здраво, само што направив тест за бременост и во делот од в е означен и во т е порозово, дали сум бремена? како што се појавува на фотографијата

  1.    Ејми Свифт dijo

   Истото ми се случи, само во случај да направам тест на крвта и да излезе негативно

 62.   Кетрин dijo

  Здраво, имам едно прашање, мојот период е слаб од 3 јуни, имав повраќање и вртоглавица и желба за храна, но имав неколку места само два дена. Направив домашен тест и едното излезе црвено, а другото малку јасно, те молам помогни ми!

 63.   nan dijo

  здраво Направив тест за бременост денес попладне
  едната линија беше видлива, а другата со работни места можеше да се знае дали сум бремена, бидејќи јас и мојот сопруг имаме време да се трудиме. Би сакал да знам дали е позитивно или не

 64.   месечината dijo

  Па, направив тест за бременост пред 3 дена и излезе многу обележана линија и едвај се гледаше друга, но вчера направив друга и излезе само линија за коса, не знам дали сум или не, јас сум веќе доцна 3 недели, одговорете, итно е да се знае

 65.   Мери Џејн dijo

  Здраво, може некој да ми помогне? Знам дека сум бремена, имам апликација на мојот телефон и ми кажува демек имам 4 недели 2 дена и имав односи на 29 јули но и на 16 август, само тој 16 август беше плоден ден според мојот телефон направив домашен тест и линијата е многу слаба колку долго можам да имам 4 недели или 2 недели сум збунет

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Обидете се со тестот повторно по неколку дена, не мора да чекате толку долго.

 66.   Мишел dijo

  Здраво, прашање сум загрижена денес, наутро, направив Еватест и добив половина розова линија што се повлече, односно изгледа добро, а другата излезе половина розова, секако, дали е можно да сум бремена или не? Ве молам, итно е !!!!!!! Благодарам

 67.   миимии dijo

  Имам задоцнување и направив тест и добив малку линија повеќе насликана од другата и потоа направив друга и излезе негативно, што значи тоа?

 68.   Ines dijo

  Направив тест за бременост и ми даде длабоко црвена лента. Дали сум бремена?

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Здраво Инес, погледнете ги упатствата за да знаете што значи тој симбол затоа што зависи од видот на тестот дека сигналот значи едно или друго. Ако се сомневате, направете тест повторно. Поздрав!

 69.   Marlen dijo

  Здраво, задоцнив еден месец и четири дена, направив два домашни теста, едниот едвај оддалечен од другиот и излегоа позитивни дури и со линија што едвај се забележува имам болка од градите, пулсира во стомакот, имам малку воспален и малку ме боли колкот.

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Здраво Марлен! Ако доцните еден месец и четири дена, можеби сте бремена. Ако не им верувате на тестовите, можете да отидете кај вашиот матичен лекар за тест на крвта и на тој начин да ги расчистите сите сомнежи. Поздрав!

 70.   gisela dijo

  Здраво, сакам да знам дали сум бремена, премногу сум мала.Дали некој ми објасни! Добив тест и излегоа две мали редови, но една не изгледа толку добро. Помогни ми

  1.    Марија Хозе Ролдан dijo

   Тоа зависи од видот на тестот што може да значи едно или друго. Погледнете ги упатствата и запомнете дека ако имате секс, мора да го сторите тоа со заштита. Поздрав!

 71.   Essесика Хернандез dijo

  Вчера направив тест околу 12:00 часот наутро и излезе многу обележана црвена линија но излезе друга која едвај се гледа, дали можете да ми помогнете да знам дали сум бремена или не!

 72.   Essесика Хернандез dijo

  Пдт: Се симнувам, но ги имам сите симптоми

  1.    Алфредо Монтиел dijo

   Здраво, колку дена доцнеше?

 73.   Есперанза dijo

  Willе ти кажам за моето искуство, направив тест за бременост во аптека и добив две линии, но едвај не се забележуваше една од редовите, всушност не изгледаше добро, направив тест на крвта и излезе исто, тогаш јас д-р препорачав да направам квалитативен тест што е исто така крв и добив 80.2 и вредноста да се дијагностицира бременост е да надмине 10 Јас сум многу бремена и среќна, па затоа ќе ти кажам дека ако излезе тест за аптека и линии, но онаа Речиси е невозможно да се види, но сепак можете да го видите, ќе ви кажам дека се бремени.
  Јас сум многу среќна девојки

 74.   Magali dijo

  Здраво, добив тест за бременост и едната линија е многу добра, а другата е многу слаба. тешко дека можеш да го видиш тоа. Дали сум бремена?

 75.   дајми dijo

  Здраво, направив тест за бременост и добив две силни и широки розови ленти, но кога поминав некое време тие заминаа и остана само една розова линија ... Не разбрав што се случило ... објаснуваат.

 76.   DJ dijo

  здраво ... На 1 февруари направив тест за бременост и резултатот излезе од 2-та линија не толку силен .. но моето тело постепено се менуваше .. градите ми се поголеми, како и колковите .. а перидонот е не И тоа доаѓа од декември, тоа беше последната менструација ... сега знаев дека сум бремена ... и мојата грижа е дека ќе го изгубам повторно поради малите болки во стомакот што ги имав уште од претходно спонтан абортус ... и сакам да го имам ова- ... што треба да избегнувам освен она што е наведено во твојата листа ...

 77.   Натали Росмери dijo

  Олаа девојки .. Ви кажувам нешто многу чудно што ми се случи неделава .. изминатата сабота направив тест за бременост .. и чекав до 10 минути за да излезе резултатот и ништо .. тогаш претпоставував дека ништо ќе излезеше затоа што тие денови имав уринарна инфекција .. Па затоа денес повторно решив да го направам тестот повторно и да чекам долго и ништо да не излезе .. пред околу една недела ми е замаглен умот .. што мислам. кога ќе седам. .мр застанувам и ми станува црно .. и кога одам во бањата тбн .. на крајот на мокрењето на интимниот дел ме дупнува .. и не знам што да правам .. Не добивам резултат од тест на урина .. и не, не сакам да направам тест на крвта затоа што ми е многу скап ... и немам доволно пари

 78.   Паулина dijo

  Здраво, направив домашен тест за бременост, но имав непријатности како воспаление inflammation, гадење, чувствувам слабост и запек, ми беше кажано дека станува збор за акутен колитис, но не сакав да престанам да го правам тестот, јас сум земајќи лекови за колитис, но на тестот добив обележана линија Bn и друга во средина и понеизвесна, можно е да сум бремена?

 79.   naty dijo

  Здраво, денес направив тест и се изненадив кога видов дека линијата поцитиба е многу провидна и сега кога ги видов овие пораки сфатив дека сум бремена, но имав мали крварења: / Мислам дека тоа не е добро

 80.   Ева dijo

  Здраво, пред неколку недели, имав неколку врски со партнерот без заштита, денес добив мрежички, делот т излезе од линијата беше многу светло и темно в заглавена знам дали ќе останам бремена кисас ќе видете го тоа наскоро периодот треба да дојде, а јас сè уште не благодарам

 81.   Cami dijo

  Здраво денес, направив тест за бременост во 8 наутро. И јас ја добив само буквата Т обележана и упатството рече дека ако имам означено Ц и Т е xq Јас сум бремена, но ако се појави само Ц, тоа е xq јас не сум. . и само ја добив буквата Т не да да да бидам таму затоа што имам 3 месечно бебе ако некој знае дека ќе ми одговори xfaaa

 82.   мел dijo

  Направив тест за бременост по една недела задоцнување во менструацијата и имав многу болка во стомакот, тестот излезе едната темна линија, а другата слаба и според тестот што е позитивен, но следниот ден менструацијата дојде, сè уште имам болка, но мала, што може да биде тоа? '

 83.   АПРИЛ САНТА dijo

  ДЕНЕС САМО НАПРАВИ ТЕСТ ЗА БРЕМЕНОСТ, ИСПЛАЕНА ЛИСТА МНОГУ ЦРВЕНА И ЕДНА МНОГУ ТЕНКА СЕГА ГЛЕДАМ, БРЕМЕН СУМ, САМО ПОМИНАВ И ПОБЕДУВАВ….

 84.   Ерика dijo

  ЗДРАВО ПОСЛЕДНАТА НЕДЕЛА СЕ ОБЕДИВА ТЕСТ ЗА БРЕМЕНОСТ ДОБИВ ДВЕ ЛИСТИ Едната е многу розова, а другата е розова но многу мала

 85.   Татјана ацелас dijo

  Здраво денес го направив тестот за бременост и едната линија излезе многу црвена, но другата многу јасна, па сакам да ми помогнете дали сум бремена или не

  1.    Каролина dijo

   на крај дали си бремена ???

 86.   стомакот на Патриција dijo

  Јас го направив тестот за бременост кога се појавија линиите, се појавија обајцата и потоа еден исчезна и остана само небременоста
  дали сум бремена или не

 87.   Мери dijo

  Здраво!
  Ми треба помош, вчера направив тест со првата урина и добив позитивна, но видлива линија на Кларита и денес следниот ден имав уште една да потврдам и немав бела линија или само контролна линија ...
  Не знам што да мислам?
  што мислиш?

 88.   Пекезу dijo

  Добра ноќ!! Вчера направив тест за бременост во кој се појавија две линии, една многу слаба. Денес повторно го повторив тестот и излезе само еден. Дали може да даде лажна позитива?

 89.   NJанета dijo

  Направив тест за бременост и излезе фантомската линија на коса, но излезе веднаш во тестот за урина, следниот ден го сторив тоа со крв и одговорниот не знаеше дали да тестира позитивно или негативно затоа што се справувам со сличен уред на домашен тест за урина, но ова беше крв и линијата на духови повторно се појави. Отсекогаш сум бил многу нередовен и бевме во процес на елиминација на цисти затоа што тоа беа третмани за овулација кои не вродија со плод и затоа се појавија цистите, од август минатата година бев на третман на елиминација на цисти, во јануари земав ДОСТИНЕКС за 3 месеци во една гума за џвакање на 1 ден од менструацијата, таа беше регулирана, дури и после. По завршувањето на овој третман, мојот период требаше да пристигне од 6 јуни и тој не пристигна, го следеше месецот јули и не пристигна и веќе скоро два месеци е.
  Не знам што да мислам .. кога ќе прашам веднаш ќе ми кажат дека сум и ми честитаат, но vdd дека се плашам да станам емотивен и да бидам негативен ...

  1.    Макарена dijo

   Здраво anанет, ако недостасувате од 6 јуни, а сте бремени, ќе бидете од приближно 20 мај, тоа е доволно време за да ве видиме бабица или гинеколог и да направите ултразвук на вагината. Ако линијата на косата е многу слаба, треба да посетите професионалец. Поздрав

 90.   Lorena dijo

  Здраво денес, направив тест и добив многу густа линија како да се две многу блиски линии. Дали е позитивно или негативно ???

 91.   Џесика dijo

  Здраво, како за денес што направив тест за бременост и ми излезе позитивно, т.е. две ленти затоа што во тестот пишуваше ако се појават две ленти, тоа е позитивно И имаше две темни ленти, тоа го направив затоа што направив не слегувај два месеци, само сакав да знам дали тие ќе бидат сигурни тестови за аптека .. благодарам

 92.   тами dijo

  Здраво, како за мене, Ц линијата излезе потемна од Т линијата, т изгледа многу јасно. Би сакал да знам дали сум бремена, многу се плашам

 93.   Erika dijo

  Здраво вчера, недела, 5 ноември, направив домашен тест за бременост и добро насликаните линии беа позитивни и многу сум возбудена, новодојден сум

 94.   Бела Вебстер dijo

  Имав менструално доцнење во јули, не дојде ниту во август наредниот месец, па отидов на лекар ми направија тест за бременост во лабораторија и ми се врати позитивен и многу сум возбуден затоа што тоа е моето второ бебе, иако јас ги немаше истите симптоми како со првото @

  1.    Fabiola dijo

   Здраво, во февруари доцнев една недела, го полагав тестот и ми излезе негативен, потоа ми падна менструацијата, сега повторно ме одложи менструацијата, имам една недела што не доаѓа, направив два теста за бременост и дојдоа позитивно, имав чувствителност на брадавиците, но не знам дали поради вознемиреност треба да бидам бремена. Сакам да се ослободам од сомнежите, но посетите на лекар се парализирани, чекам да видам дали ќе ме видат на лекар

 95.   мелиса торес dijo

  На 21 октомври направив тест затоа што доцнев и беше негативен и чекав уште неколку дена и како што продолжував со одложувањето направив уште еден тест и резултатот во тоа време беше негативен, една недела подоцна ми доаѓа менструацијата и така Јас, ,,, два дена решив да го видам последниот тест што го извршив и резултатот беше друг, резултатот претстави многу насликана црвена линија и линија што тешко може да се види, но се претпоставува дека мојот период веќе е ми се претстави. тоа време ги добив тие тестови и моментално доцнам ,,, може некој да ми помогне ???

 96.   Rocio dijo

  Здраво, некој да ми помогне, не знам дали беше негативен или невалиден

 97.   Дебора dijo

  Имам направено тест за бременост „дома“, ставајќи малку урина во чаша и истурајќи малку масло на неа, рече дека ако капките масло се соединат, вие сте бремена и јас го сторив тоа двапати и тие се собраа. Дали овие тестови можат да бидат сигурни? Ми требаш да ми помогнеш !!!

 98.   Liliana dijo

  Здраво, имав операција на стапиците.Не знам дали ме исекоа, дали ме врзаа или ме удрија ...
  Но, околу 2 недели почнав да покажувам симптоми на бременост кои веќе ги имам искуство бидејќи имам 5 деца ... и добив тест и добив само многу остра линија и не сфатив дека многу слаба сива линија ќе се појавува.Едвај се забележува ... моите сомнежи се дали сум или не? Може ли некој да ме води или ако се случи нешто слично?

 99.   зголеми dijo

  Здраво, го полагав тестот пред неколку дена, и штом се навлажнив, почна да станува розова, а потоа веднаш по два часот, пред пет минути, тоа е многу добар знак, нели?

 100.   верали dijo

  Ола јас сум нередовен со мојот добар период овој месец ми се чини дека е одложен на 25 август и за 25 септември и пристигнувам на крајот на септември и не ме намалува имам некои дупнатини во стомакот со многу јасен еластичен проток и вистината е дека немам друг симптом ќе биде да направам тест