Позитивно родителство за да се поправи лошото однесување кај малите деца

позитивно родителство

Позитивната дисциплина конкретно има за цел да ги ангажира децата на почитуван начин и ги охрабрува родителите да запомнат дека децата се способни за подобрување и покрај лошото однесување. Малите деца се често curубопитни и многу заинтересирани да ги надминат границите.

Поврзувањето со вашето дете пред да направите какви било корекции е сигурен начин за подобрување на однесувањето. Не можеме да влијаеме на децата на позитивен начин се додека не создадеме врска со нив.

Секој пат кога вашето дете ќе надмине граница, прекрши правило или шише со шампон, пред да го поправите однесувањето, прво обидете се да забавите. Создадете намерен момент на поврзување. Време кога можете самоуверено да му донесете безбедност и разбирање на вашето дете.

Влезете во светот на вашето дете. Погледнете подалеку од непослушниот неред и гледајте на учењето и откритијата што се случуваат. Потсетете го дека сте негов сојузник, дека сте на нивна страна. Дури и кога ќе кажете не или се жалите на нивното однесување.

Се разбира, не е секогаш лесно да се остане смирен и да се преправате дека целата храна истурена на подот не е важна. Поентата е дека на вашето дете навистина му треба вашето безбедно и смирено водство кога ќе направи грешки. Имањето реални очекувања за однесувањето во детството може да ви помогне да донесете позитивни и поврзани одлуки за дисциплина.

Овие рани интеракции се важни затоа што начинот на кој ќе изберете да дисциплинирате го обликува вашето дете. Времињата кога е потребна дисциплина се всушност едни од најважните периоди во воспитувањето. времиња кога имаме можност посилно да ги обликуваме своите деца.

Влегувањето на Интернет пред да направите корекции им помага на децата да ви веруваат. Ви помага навистина да го видите вашето дете. Навистина гледајте го вашето дете, во тој момент и што му треба. Поврзувањето ви овозможува да создадете значаен момент за слушање, потврдување и признавање на вашето дете. Следете ги овие совети за да го добиете:

Смирете ги сопствените очекувања или стравови (запомнете дека вашето дете е несовршено како вас)

 • Погледнете ги работите од гледна точка на вашето дете
 • Слушајте што има да ви каже
 • Фокусирајте се на решенија и можности
 • Користете нежен физички допир за да се поврзете
 • Зборувајте со nessубезност и јасност
 • Одржувајте контакт со очите и слезете се на нивото на вашето дете
 • Секогаш нудете корекции од почит

Учи дисциплината што доаѓа од место на loveубов и грижа. Кога првпат се поврзувате, истовремено зборувате со срцето и умот на вашето дете. Ова е моќно. Тоа е дисциплина. Тоа е сигурен начин за подобро однесување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.