Како да му помогнете на стрес и вознемирен тинејџер

Комуникација со деца тинејџери

Многу адолесценти се под стрес и вознемиреност и огромното мнозинство не знае зошто или што им се случува. Во многу наврати тоа се случува затоа што тие не се во можност да ги препознаат своите емоции. Во нивното детство, на Емоционалната интелигенција не се работеше и затоа тие не знаат што им се случува или што да прават за да се чувствуваат подобро. Ако е така, важно е да му помогнете на тинејџер кој се чувствува под стрес. и вознемирено добро да управуваат со своите емоции.

Да се ​​биде вознемирен и депресивен е дел од животот на секој тинејџер, а исто така и на секоја личност. Важно е да одвоите доволно време за да ги слушате тинејџерите и да откриете зошто тие се чувствуваат така, да ги натерате да разберат зошто се вакви, а особено, насочете ги да откријат кои се најдобрите или најкорисните решенија што треба да ги спроведат за да се чувствуваат подобро.

Емоции во адолесценцијата

Тинејџерските години можат да бидат многу тешки, тие се обележани со физички и емоционални промени, нови опции и одговорности и еволуција на односите со луѓето околу нас. Но Хормоните не се единствената работа за што се грижат тинејџерите. Младите сè повеќе ја покажуваат својата општа неможност да го идентификуваат изворот на нивната вознемиреност и болка. Овие резултати имаат сериозни импликации врз нивниот емотивен развој, бидејќи знаењето што прави да се чувствуваме лошо е од суштинско значење за да можеме да ги најдеме релевантните решенија.

Зголемувањето на темпото на живот создава поголем стрес кај тинејџерите и им дава помалку време да се справат со потенцијалните пречки. Технологијата обезбеди вредни алатки за собирање информации и поврзување, но на штета на друга важна врска: врската со семејството. Семејната врска и родителското водство се од суштинско значење за децата да можат да се соочат со реалниот живот. 

Многу тинејџери и родители биле во можност да се движат по овој каллив терен со прилагодување на распоредот и емоционално поврзување на уникатни начини во зависност од секое семејство, но тинејџерите кои се предиспонирани за проблеми со анксиозност и ментално здравје се борат потешко од кога било. Да се ​​чувствуваат подобро, но без да знаат како да се направи тоа, тие само ќе се чувствуваат полошо одново и одново.

Тинејџерите ја наоѓаат својата цел преку врските

Адолесцентите, кога се чувствуваат помалку поврзани со своите семејства и со своите врсници или пријатели (што има тенденција да се случува често во нашиот сè позафатен свет), нивните проблеми со менталното здравје се влошуваат и стануваат сериозен проблем.

За да им се отежнат работите на тинејџерите, светот продолжува брзо да се движи околу нив и тие не можат да разберат за што точно се грижат или како да стигнат до членовите на семејството или кои ги сакаат, но веруваат дека не се премногу поврзани и тие сакаат да не се во право Она што сигурно го знаат е дека се вознемирени, депресивни или дека се чувствуваат многу лошо ... И тие се чувствуваат неспособни да се подобрат, се чувствуваат осамено и безнадежно.

лут тинејџер

Адолесцентите се борат повеќе од кога било со анксиозност, депресија и мисли за самоубиство, затоа е потребно и родителите и возрасните околу нив да бидат претпазливи за можните знаци дека овие адолесценти не се емотивно добро.

Како можеме да им помогнеме на тинејџерите кои се борат да разберат точно за што се борат и како се чувствуваат? Неопходно е тие да ги именуваат своите емоции и пред сè, да знаат како да најдат што ги прави да се чувствуваат лошо со цел на тој начин да се најдат соодветни решенија. Дел од решението, се чини, е едноставно, исто толку револуционерно: намалете ги нашите часови, оставете ги телефоните настрана и слушајте сè што имаат да ни кажат, дури и ако е без зборови.

Слушањето глас и остварувањето лична врска е критично и не секогаш лесно, бидејќи депресивните тинејџери честопати немаат комуникациски вештини за да го изразат она што го чувствуваат. Родителите честопати се чувствуваат врзани за рака и нога затоа што не знаат како да се справат со овие ситуации.

Како да му помогнете на вознемирен и стресен тинејџер

Ако мислите дека вашиот тинејџер е вознемирен, под стрес или депресија, од суштинско значење е да земете предвид некои основни поенти за да можете да му помогнете и да го натерате да се чувствува близу до вас. Можно е на почетокот да не сака да зборува или да комуницира или да се обиде да направи да видите дека ништо не е во ред ... Но Реалноста е дека тие навистина треба да се чувствуваат близу до вас, дури и ако не ви покажат или се обидат да ве натераат да го видите спротивното. 

вика на децата

Ова се некои основни точки што треба да ги имате предвид за да можете да се вклучите во чувствата на вашите адолесценти и со тоа да им помогнете и дека тие се чувствуваат цело време поддржани од вас:

  • Побарајте ги знаците. Промените во однесувањето на вашето дете, промената на расположението или начинот на кој тие живеат живот или ги перципираат работите, ќе предизвикаат да почувствуваат физички промени како што се главоболки или проблеми со јадење и спиење. Ова може да биде јасна индикација за физичка или физичка и емоционална болка.
  • Направете вашите тинејџери да разберат дека е во ред да се чувствуваат лошо, тоа е нормално и не мора да се чувствувате виновни за тоа. Клучот е да ги пронајдете решенијата за да се чувствувате подобро. За нив, помогнете им на вашите деца да препознаат кои се генералните чувства и кажете им дека животот продолжува и дека повторно ќе можат да се чувствуваат добро за да учат, да се смеат и да се забавуваат.
  • Дајте приоритет на време да го поминуваме заедно како семејство. Организирајте семејни излегувања, ручек или вечера заедно барем неколку пати неделно (без телевизија или мобилни телефони). Изградете и негувајте лични семејни односи, така што вашите адолесцентни деца ќе се чувствуваат во стабилно семејно јадро и на тој начин, учат да се изразуваат и да знаат дека се слушани и почитувани од нивните сопствени. На вашите тинејџери им требате дури и ако не сакаат да ви го покажат тоа.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.