Предизвици што треба да се направат со децата

Предизвици што треба да се направат со децата

Предизвиците се посебна форма на забава каде што не можат да изостанат идеи, оригинални активности и полни со вештини. Предизвиците отсекогаш биле специјализирани за поминување забавно време со пријателите, било со тинејџери во банда или во групи деца. Ќе ви покажеме некои од најдобрите предизвици со децата и имај одлично време.

Овој тип на игра може да стане забавна идеја за играње во многу попладневни часови со пријателите или за зголемете ги тие моменти на креативност помеѓу семејството. Интелигентните игри може да се креираат каде што се користат лингвистиката, кулинарски предизвици, физичката умешност или дури и вештините за правење изработени со занаети.

Предизвици за правење со децата дома и на отворено

Секој од овие предизвици секогаш ќе го подобри тој емоционален, психички и физички дел на децата. Како и секоја игра, не недостига забава, но секогаш треба да додавате како процес на учење, каде што се зајакнуваат креативноста, координацијата и моторичките вештини. Тие се одлична техника за развој на сите мускули и за вежбање на когнитивниот дел.

Забивање топка

Оваа забавна игра станува доста предизвик. Може совршено користете коцка или нешто слично, но ако е мала корпа многу подобро. Таа мора да биде поставена неколку метри од местото каде што ќе биде лансирана топкаНа пример, коридор. Уфрла и се обидува да постигне гол, колку повеќе пати топката влегува, толку е поголема веројатноста да победите.

Предизвици што треба да се направат со децата

јаже за скокање

Овој предизвик е едноставен и може совршено да се комбинира со многу други што ги опишуваме. Оваа игра може да се дизајнира со друг број пати, но можете да започнете со поставување на граница од 15. Мора да се обидете да скокате без да се сопнете. Кој и да го направи тоа ќе го добие предизвикот.

Хоп

Оваа игра е многу забавна и многу мали деца ќе ја сакаат. Мора да скокате до куца нога внатре во некои нацртани дупки, тркалезни подлошки или во ограничен простор. Хопскоч Тоа е многу забавна игра која може да стане предизвик, каде веќе се применуваат некои едноставни, но многу оригинални правила.

обидете се да кажете јазик

Овој предизвик е чудо за подобрување способноста на јазикот, задржување на меморијата и развој на начинот на размислување. Оваа игра на зборови треба да се спроведе со големо совршенство, без да пропадне во ниту еден збор. За почеток, можете да вежбате со едноставни извртувачи на јазикот, каде што тие ќе станат сè потешки и конкурентни.

Измисли приказна преку цртежи

Оваа игра или предизвик во голема мера ја подобрува имагинацијата и стратегијата за моќ измислуваат фасцинантни идеи. Тоа е многу забавно за децата и родителите исто така можат да го практикуваат. Обидете се да барате картички со слики, поединечни куршуми или да купите коцки со специфични слики на нивните лица. Од нив, можете да измислите имагинарна приказна. За да не изгледа премногу тешко, кога детето ќе раскаже половина приказна, возрасен може да ја продолжи.

Предизвици што треба да се направат со децата

Врзаните зборови

Сигурно се сеќавате на овој предизвик. Е едноставни, вешти и широко користени за развој на меморија, Пред се, им помага на најмалите да ја прегледаат азбуката и сите зборови. Потребна е концентрација, затоа што треба да кажете збор и да го врзете со друг, а не со последната буква или слог од претходниот. Кој не знае да го каже следниот збор губи.

направи оригами

Овој предизвик е одличен, креативен и оригинален. Отсекогаш сме растеле учејќи да правиме типичен чамец, машна или цуцла, но денес имаме бесконечен број оригами создадени во видеа или упатства претставени во книги. Идејата е да се обидете да направите фигура со едноставни чекори, но направени со вештина, каде што целта е да се создаде најверна претстава на оригиналната фигура. Оваа вештина е одлична вежба за стимулирање на координацијата рака-око кај децата, со што се прошируваат нивните фини моторни вештини.

Насликајте цртежи

Навистина ми се допаѓа овој предизвик. Се работи за наслика го најубавиот цртеж, користејќи бесконечен број материјали како сјај, етикети, додатоци за занаети... и пред се многу боја. Имагинацијата е рака под рака со овој занает и не може да изостане од ниту еден од предложените предизвици. Дали сакате да ги направите сите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.