Пред-читање во детството: цели и вежби

Во едукација инфантил Потребно е да се иницираат деца со инструментални техники за да се подготват децата, преку разни вежби, за побрзо и подобро разбирање на читањето. Затоа, денес сакав да ви го донесам цели дека треба да ги извршуваат така што детето ќе ја има потребната мотивација да започне со препрочитување на таа рана возраст.

Не пропуштајте сè што ќе ви кажеме подолу затоа што сме сигурни дека ќе ве интересира. Beе можете подобро да го разберете процесот на учење на читање кај децата и исто така да осмислувате добри активности што треба да ги правите како семејство. 

Неколку идеи за да започнете

Не пропуштајте ги овие податоци и овие идеи што можете да ги користите за да започнете подобро да го разбирате сето ова:

 • Интересирајте го детето преку кратки текстови, лесно разбирливо, поттикнувајќи го детето да продолжи во рамките на процесот на читање.
 • Стави забавен и соодветен материјал за вашиот менталитет за да можете да работите како што сакате и со најдобри можни перформанси.
 • Не мешајте Во процесот на учење, оставајќи му на детето да го следи неговиот личен ритам, не го обесхрабрувајте од можна стагнација во учењето.
 • Не започнете ги вистинските вежби за пред-читање пред 4 години, што е кога детето го стабилизирало своето моторно однесување, во исто време кога може да ги поправи своите идеи.

Вежбите за пред читање започнуваат кога развој на јазик: разговори, приказни, рецитации итн.

Подоцна, вежбите за пред читање започнаа да ги надополнуваат овие фантазии на детето, преку вежби на:

 • Препознавање на предмет, нацртани на картони што се споредуваат едни со други, забележувајќи ги нивните разлики во формата, бојата, големината итн.
 • Споредба на зборови, по речениците, разликувајќи ги сопствените карактеристики.
 • Земете картички што претставуваат приказна позната на децата. Со оглед на сликите, тие ќе ја повторуваат приказната сè додека не се направат нешто познато.
 • Исечете букви кои претходно биле нацртани, ставајќи друга боја на самогласките на согласките.
 • Си играат со загатка, напредувајќи ја нивната тешкотија.
 • Дистрибуирајте картички кои имаат различни зборови, да ги бараат додека не ги добијат оние што ги сметаат за слични на напишаниот збор.

Упатства за развој на читање

По овој краток вовед, ќе разгледаме малку повеќе на оваа тема за да можете да им помогнете на вашите деца во ова учење за читање, но секогаш почитувајќи го нивниот ритам на учење и нивната еволуција. 

Во училиштата, децата се приближуваат кон читање од 4-та година од животот, но тие не се навистина подготвени или имаат доволно ментална зрелост за да можат да читаат. Тоа е од 7-годишна возраст кога интелектуалната зрелост на децата бидете поподготвени да започнете со читање и затоа, поефикасно може да се започне со пред-читање, така што децата можат да ја развијат својата способност за читање. 

Запомнете дека, како што веќе споменавме неколку пати, децата на четири години сè уште се во магично размислување и симболична игра, и тука тие мора да продолжат! Тие треба да останат во оваа фаза за нивниот ум да се развие правилно. 

Кога е подготвено

За децата да можат да читаат и разбирањето за читање да биде ефективно подоцна, треба да ги земете предвид следниве фактори:

 • Физиолошки
 • Психолошки
 • Когнитивни 
 • Емотивно 
 • Еколошки 

Поради оваа причина, постојат многу училишта ширум светот и едукативни методологии кои не мислат дека децата почнуваат да читаат додека не наполнат 7 години. Тие ја почитуваат нивната еволуција и нивната ментална зрелост за да можат да бидат деца.

Што значи да се биде деца? Дека тие се способни да ја објаснат својата околина, да експериментираат низ сетилата, да научат вредности на соживот и за себе, дека чувствуваат задоволство, дека учат од своите грешки и пред се, кои имаат внатрешна мотивација кон учењето така што читањето станува нешто прекрасно ... наместо нешто досадно и досадно. 

Пред-читање: развивање на способност за читање 

Пред-читањето е она што оди пред самото читање. Обидете се да ги декодирате буквите со зборовите да можат да им се придружат и на тој начин да ги читаат. Потребен е соодветен материјал и многу мотивација. 

Тие можат да користат зборови што ги знаат, рециклирани материјали ... да ги стават сите букви и да формираат зборови што се придружени со нивните цртежи, така што тие ќе можат ментално да го поклопат зборот со концептот што го дефинира. 

Изборот на зборови може да се направи според вашите вкусови, интереси или живот. Тие можат да бидат зборови што ги земаат предвид следниве категории: 

 • Афективно. Тие можат да бидат имиња на најблиски, сопствено име, „брат“, „мајка“, „татко“, „дедо“, „баба“, „чичко“, „тетка“ итн. Колку повеќе афективно и емотивно полнење содржи тој збор, толку подобро. 
 • Когнитивни Зборови различни од околината, кои имаат повторени слогови (нешто лесно за учење), кои повторуваат самогласки или согласки итн. 

Неопходно е да се има предвид дека јасноста на перцепцијата е неопходна за децата да учат порано и подобро. Големи, дебели букви со различни материјали и задебелени бои се одлични идеи за работа на пред-читање. 

Буквите треба да покажат ракопис што личи на буквите што ќе ги напишат во иднина. Затоа, блок-буквите не се добар избор. Добриот избор или фонтот „Мемима“ е добар избор, на пример. 

Можете да работите на зборовите во одредено време или да ги дистрибуирате низ куќата за децата да можат да ги препознаат буквите и зборовите. Можете дури и да ги ставите постерите со зборовите низ куќата и во исто време, имајте убаво поле со зборовите и сликите на секој збор во близина за да може да пребарувате збор и слика.

На пример, во случај на членови на семејството, може да се додадат вистински фотографии за да се даде поголема емоционална тежина на активноста.  Друга идеја за пред-читање е децата да ги цртаат буквите со свои раце; со боја, во воздух итн. 

Како да ги научите децата да читаат повеќе и подобро
Поврзана статија:
10 игри за да научите да читате

Сега кога знаете повеќе вежби и имате повеќе знаење за тоа како тоа му помага на вашето дете со пред-читање, слободно креирајте свои активности за семејна игра. Вашите деца ќе бидат воодушевени што ќе поминат квалитетно време со вас и ќе бидете воодушевени кога ќе видите како умот учи скоро како со магија. И тоа е дека нивниот ум и нивното учење немаат ограничувања се додека се мотивирани правилно и обезбедени со потребните забавни материјали! 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.