Воннаставни активности: примери

Вон училишни активности

До пред неколку години, меѓу воннаставните активности беше учењето и зајакнувањето на англискиот јазик, како и практикување на некој вид спорт. Но, денес имаме широк спектар на опции, што понекогаш станува вистинска главоболка при изборот помеѓу толку многу понуди.

Несомнено, дури и ако се надвор од академските часови, тие исто така се дел од образовниот процес. Додека учат, тие ќе се забавуваат и ќе ја ослободат својата креативност, како и нивната генијалност. Оттука, активностите се прошируваат и станаа важен дел од секоја недела за најмалите во куќата.

Најбарани воннаставни активности: пливање

Пливањето може да се прилагоди на сите возрасти, што го прави една од најпопуларните воннаставни активности. До 3 години учат психомотричност, подобрување на координацијата. На други возрасти, тие ќе почнат да учат да пливаат и да ги добиваат неговите многубројни придобивки. Меѓу нив можеме да го истакнеме тоа ја подобрува вашата концентрација, како и вашата одбрана, покрај тоа што ги зајакнува вашите мускули и тие ќе спијат многу подобро. Ваквите активности обично се придружени со многу игри и водени играчки за поголема забава.

Пливањето како воннаставна активност

Танцот

Активностите може да се фокусираат на еден музички стил или да комбинираат неколку. Оттука може да се обложите на класичен танц или на оној што меша повеќе актуелни звуци. Ова секогаш ќе се заснова на потребите на најмалите во куќата. Но, сите тие развиваат подобра контрола на телото, рамнотежа и воопшто координација. Покрај зголемувањето на меморијата, бидејќи секој ден им се предава техника, поза и кореографија. Така ќе мора да ги следат движењата во ритамот на музиката.

Часови по гитара

Вистина е дека музиката е многу присутна меѓу воннаставните активности. Оттука, секогаш постојат различни опции кога свирите на некој инструмент. Една од најомилените е гитарата. Во овој случај Се препорачува за момчиња или девојчиња од 6 години. Јасно е дека мора да го избереме класот врз основа на тоа што го мотивира малиот. Но, ако се работи за гитарата, мора да се каже дека меѓу нејзините придобивки е и подобрувањето на концентрацијата. На овие часови се прави пристап да се знае добро инструментот и да се започне да се развива добра музичка основа.

компјутерски науки за деца

Компјутери

Меѓу академските активности, исто така, не наоѓаме информатика. Тоа е совршен начин за најмалите подобро да го запознаат сајбер светот. Но, тоа е дека покрај тоа, тие можат да ја подобрат меморијата благодарение на неа, како и комуникацијата. Затоа што тие се научени на корисниот дел како да бараат информации и тие ќе бидат појасни за ризиците вклучени во пристапот до сите видови страници. Обично е еден од препорачани активности кои го фаворизираат решавањето на проблемите. Два часа неделно би биле доволни. Освен тоа, учењето секогаш можат да го следат дома, заедно со своите родители.

Готвење, уште една од најчестите воннаставни активности

Тоа е активност која многумина ја критикуваат, но многу други ја сакаат. Кујната може да биде цел свет на забава за најмалите во куќата. Затоа, над 5 години е веќе добра возраст за почеток во неа. Повеќе од сè, затоа што оставајќи ја настрана темата за готвење, тоа е активност која бара концентрација и организација. Она што никогаш не ги боли е да научат што е можно поскоро. Правењето сопствени колачиња сигурно ќе биде мотивација и повеќе, кога ќе им се дадат на возрасните да ги пробаат. Така и со два дена во неделата ќе ја имаат таа неопходна стимулација.

Се разбира, по оние што ги споменавме, не можеме да заборавиме на јазиците како англискиот или кинескиот. Покрај тоа, исто така графичкиот дизајн и фотографијата се многу успешни. Театарот, тенисот, па дури и роботиката го комплетираат изборот на воннаставни активности кои мораме да ги избереме според желбите и вкусовите на нашите малечки. Но, да, мора да има рамнотежа во текот на неделата за да можете да уживате во одмор и време за домашните задачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.