Мачење во стомакот за време на бременоста

новороденче чукање на срцето

Слушањето на отчукувањата на срцето на фетусот е една од највозбудливите работи во бременоста. Но, кога почнуваат да се чувствуваат? Највозбудливиот момент на првиот гинеколошки преглед е да се може слушајте го чукањето на срцето на бебето.

Докторот ве тера да легнете во кревет и ултразвукот ви покажува „мал боранија“, а потоа еве, чукање на срцето. Тоа е срцето на вашето малечко, чука толку брзо. Но, од кога се слуша и колку долго чука?

Во која недела можете да почнете да го чувствувате чукањето на срцето на вашето бебе?

Отчукувањата на срцето на фетусот може да бидат открие на 34 дена (нешто помалку од 6 недели) на гестација со трансвагинален ултразвук со висока фреквенција и добар квалитет.

Во 6-тата недела, на срце Ембрионот, кој сега чука 110 пати во минута, има четири празни комори, секоја со влез и излез за да се дозволи крвта да тече внатре и надвор од нив. За уште две недели тој број ќе се зголеми на 150-170 отчукувања во минута.

Со сиот овој раст, тоа е веројатно дека можете да го слушнете чукањето на срцето на фетусот за прв пат околу 9 до 10 недели од бременоста, иако точниот ден може да варира. Во овој момент ќе чука со околу 170 отчукувања во минута, брзина што ќе се намали од овде па натаму. За да го слушне тоа, лекарот или акушерката ќе постават пренослив ултразвучен уред наречен Доплер на вашиот стомак за да го засили звукот.

Отчукување на срцето на фетусот: колку чука

Срцевиот ритам за прв пат се гледа на ултразвук околу 6-та гестациска недела. Пулсот на фетусот во оваа фаза е обично помеѓу 100 и 120 отчукувања во минута (bpm).

Нормалниот пулс на фетусот (FHR) генерално се движи помеѓу 120 и 160 отчукувања во минута (bpm) во интраутериниот период. Може да се мери ултрасонографски од приближно 6 недели, а нормалниот опсег варира во текот на бременоста, зголемувајќи се до приближно 170 bpm во 10-та недела и последователно се намалува до приближно 130 bpm во терминот.

Еволуција низ бременоста

Иако миокардот почнува ритмички да се контрахира во рок од 3 недели од зачнувањето (од спонтано деполаризирани клетки на миокарден пејсмејкер во ембрионалното срце), тој првпат е видлив на ултразвук околу 6-та недела од бременоста. Затоа, HRF обично е околу 100-120 отчукувања во минута (bpm).

Потоа, FHR постепено се зголемува во следните 2 до 3 недели и станува:

 • ~ 110 bpm (просечно) во рок од 5 до 6 недели
 • ~ 170 bpm за 9-10 недели

Ова е проследено со намалување на FHR што, во просек, станува:

 • ~ 150 bpm за 14 недели
 • ~ 140 bpm за 20 недели
 • ~ 130 bpm по термин

Иако пулсот е генерално редовен кај здрав фетус, може да се дозволи варијација од отчук до отчук од приближно 5 до 15 отчукувања во минута.

бебешки стапала црвено срце и чаршав

Поврзана патологија

Бавниот пулс на фетусот се нарекува фетална брадикардија и обично се дефинира како:

 • FHR <100 bpm пред 6,3 недела од бременоста, или
 • FHR <120 bpm помеѓу 6,3 и 7,0 недели

Брзиот пулс на фетусот се нарекува фетална тахикардија и обично се дефинира како:

 • FHR > 160-180 bpm 5,7
 • Срцевиот ритам околу 170 отчукувања во минута може да се класифицира како гранична фетална тахикардија
 • Брзиот и неправилен пулс на фетусот е општо познат како фетална тахиаритмија.

Како се слуша и се следи пулсот

Отчукувањата на срцето на бебето може да се слушаат на многу различни начини, во редовни интервали (интермитентна аускултација) или континуирано (електронски фетален мониторинг (EFM).

интермитентна аускултација

Тоа е местото каде што чукањето на срцето на вашето бебе се слуша во редовни интервали со помош на пинард или мал пренослив ултразвучен уред наречен Доптон.. Ако сте во добра здравствена состојба и сте имале непречена бременост, ова е препорачаниот начин да го слушате чукањето на срцето на вашето бебе за време на породувањето.

Акушерите и лекарите го слушаат чукањето на срцето на вашето бебе цела минута, на секои 15 минути откако ќе се воспостави породувањето, а потоа почесто како што се приближува породувањето.

Континуирано електронско следење на фетусот (EFM) 

Е каде чукањето на срцето на вашето бебе постојано се слуша со помош на машина која произведува отпечаток на хартија наречена кардиотокограф (ЦТГ). EFM машината работи со две влошки (претворувачи), секоја со големина на подлога, прикачени на стомакот со две еластични ремени. Едниот е поставен кон врвот на вашиот стомак, така што е над горниот крај на вашата утроба (матката) за да ги собере вашите контракции; вториот ќе биде поставен на вашиот стомак, над делот каде што најдобро се слуша чукањето на срцето на вашето бебе.

Информациите добиени од трансдукторите се конвертираат од електрониката во машината за да се добие отпечаток на милиметарска хартија. EFM со користење на двата надворешни трансдуцера е неинвазивен метод. Понекогаш, од причини кои ќе ви бидат објаснети, отчукувањата на срцето на бебето се откриваат со мала електрода што се става на главата на бебето и се поврзува со тенка жица на машината, а тоа би значело дека мора да имате внатрешен пулс. вагинален). тест за тоа да се случи.

како да се слуша

Уредот познат како ангелски звук (ангелски звук) тоа е домашен апарат кој го детектира отчукувањата на срцето на фетусот, еден вид минијатуризација на детекторот што се користи за време на акушерската посета. Ги има со слушалки или со звучник и екран и доволно е да ги ставите на стомак за да го слушате чукањето на срцето на бебето.

Детекторите за отчукување на срцето на фетусот се безбедни и сигурни производи, доколку носат ознака за одобрение за увоз во Европа (ознаката CE), што го гарантира нивниот квалитет. И тие се исто така безбедни за фетусот.

Совет е да се користи од 12-14-та недела од бременоста до 20-та недела.
родители кои го слушаат чукањето на срцето на бебето

абнормално чукање на срцето на фетусот

Ритамот на здраво срце бара внимателна координација за правилно пумпање крв низ телото. Овој ритам е контролиран од електрични импулси кои овозможуваат синхронизирано полнење и празнење на четирите комори на срцето. Многу состојби можат да предизвикаат електричните импулси кои го контролираат срцето да бидат неправилни.премногу брзо (тахикардија) или премногу бавно (брадикардија).

Феталната срцева аритмија или неправилно чукање на срцето е честа причина за упатување на фетален кардиолог. Во повеќето случаи, премногу бавно или пребрзо отчукување на срцето е привремено. Во овие случаи, вашиот тим внимателно ќе ја следи вашата бременост. Помалку од 2% од неправилностите на отчукувањата на срцето на фетусот претставуваат вистински срцеви аритмии.

Во 16-та недела од бременоста, феталното срце е целосно формирано и чука со брзина помеѓу 110 и 160 отчукувања во минута (bpm).

Феталните срцеви аритмии често се класифицираат како една од следниве:

 • Брадикардија: пулс под 100 bpm
 • вроден срцев блок
 • предвремени атријални контракции (ПОК)
 • суправентрикуларна тахикардија o атријален флатер: пулс поголем од 180 bpm

Симптоми и причини

Состојбата често првпат се забележува кога докторот го слуша чукањето на срцето на фетусот околу 10-12 недели од бременоста. Сепак, абнормалноста на ритамот може да не започне пред бременоста. Мајката обично нема симптоми и не забележува никаква промена во движењето на фетусот.

Причината за повеќето аритмии е непозната, но некои случаи може да се должат на електролитен дисбаланс, воспаление, лекови или наследна генетска состојба. Сериозните случаи на аритмија може да бидат предизвикани од срцева мана, како што е вроден срцев блок, или од наследна состојба позната како синдром на долг QT.

Тест и дијагноза

Ако постои сомневање за аритмија, ќе бидат нарачани дополнителни тестови, вклучително и фетален ехокардиограм. Овој тест ќе му помогне на вашиот фетален кардиолог да дијагностицира дали аритмијата на вашето бебе е предизвикана од проблем со структурата на срцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.