Работете на емоции со деца

Работете на емоции со деца

на емоции кај децата се многу важни за зајакне и тие работат од мали. Родителите и не само наставниците мора да работат со нив, родителите мора да ги научат контрола нивните емоции и знаејќи како да ги идентификуваат.

Емпатијата кај нив е многу важна, да знаат да се стават на местото на другите за да го почувствуваат тоа што другите го чувствуваат многу ќе им помогне во растот и емотивното формирање на детето. За ова има некои juegos со кои треба да се работат различните емоции.

Важноста на емоциите кај децата

Добро работење на емоции и емпатија кај децата ќе им помогне многу во социјални односи имаат во текот на нивниот животен век. Најважно е да можат добро да ги контролираат своите емоции уште од мали нозе. Родителите ќе се фокусираат за да можат да ги идентификуваат различните емоции, дека знаат кога се среќни и кога се тажни, кога се лути и кога се плашат и очигледно знаат како да ги вербализираат сите овие емоции.

Работете на емоции со деца

Најдобриот начин за справување со емоциите е секогаш со забавни игри и активности, секогаш на едноставен начин и според возраста на секое дете. Со игрите секогаш ќе ги подобруваме социјалните вештини и главните емоционални вештини.

Како што веќе разгледавме, овој тип на натпреварување врз основа на играта тие многу добро ги контролираат основните емоции: страв, тага, радост, изненадување, гнев и одвратност. Исто така и други кои се многу важни како самоконтрола, самоконцепт, емпатија и самопочит. Животите на луѓето се управуваат преку чувства и емоции, и од витално значење е децата да регулираат и анализираат како да препознаат кога се тажни или среќни.

Активности за работа на детските емоции

Најдобар начин да ги научите емоциите е да ги знаете и да ги научите. Занаетчиството стана најдобар пример за работа, но има и активности кои може да се спроведуваат на дневна основа и кои во голема мера ја подобруваат оваа рамка.

 • Читање приказни. Читањето на децата или децата кои почнуваат да ги читаат приказните што ги нудат книгите е најдобрата емотивна забава. Така создаваат искуства со својата имагинација и пресоздаваат емоции, каде што им дозволуваат да се чувствуваат целосно безбедно и без ризици. Читањата може да се прекинат за да се разговара за тоа што се случува со нивните ликови и како тие се чувствуваат.

Работете на емоции со деца

 • Направете листа на емоции. Секој пат кога се анализираат емоциите во книгата, тие можат да се запишат во тетратка. На ист начин, можете да ја креирате истата листа за да го запишете она што го чувствувате во текот на денот, опишувајќи го со еден збор и да можете да создадете цртеж поврзан со емоции.
 • Користете музика за изразување. Може да се игра во група за да биде многу позабавно. Ќе се прави компилација од поинаков стил на музика и мора да интерпретира емоција или сензација. Децата треба да стојат и да одат, кога песната свири треба да интерпретираат кога звучи тажно или ако дава среќно чувство. Секој мора да го протолкува она што го чувствува и на крајот од песната ќе се анализира што доживеал секој.

Еден од активности што може да се користи за работа на емоции со најмалите дома се лижавчиња на емоциите. За да ги подготвиме, ќе ни требаат само стапчиња од столб и картонски или картонски кругови во кои ќе ги насликаме лицата со различните емоции што ги чувствуваме (среќа, тага, страв…) На задниот дел на лицата можеме да го ставиме името на емоцијата што ја претставува, за да работи и на писменост. Во секој момент од денот можеме да го земеме лижавчето кое ја претставува емоцијата што ја чувствуваме, за подоцна тие да го сторат истото со нас и да објаснат зошто го избрале.

Работете на емоции со деца

Занаетите служат и за да работат емоции

Следниве занаети се дизајнирани за сите образовни нивоа. Секоја вештина мора да се совпадне со вештината или способноста на детето да ја интерпретира. Тие се форма на моќ си играат со нивните сетилни вештини и мора да контролираат како тоа ги релаксира или создава малку емоции што можат да ги анализираат.

Лавиринтот на прстите

Оваа вежба е за тоа дека детето мора да го користи прстот за да ги следи патеките на лавиринтот (во овој случај за печатење). Треба да започнете со трасирање на патека од почеток и да се обидете да стигнете до крајот. Ненамерно, тоа е вештина на концентрација, каде што детето се чувствува опуштено и е свесно како го регулира своето дишење.

Играчка

креирајте сензорни играчки

Овие играчки ја рекреираат нивната уметничка страна и потоа нивниот ефект ги остава хипнотизирани. Бидејќи многу од нив се магични шишиња со кои можат да се рекреираат рециклирана пластика и каде ќе ги наполниме со кој било мал предмет што може да полуплови, како што се пом-пом, обоени парчиња за чистење цевки, коцки, сјај, обоени чипови, мали мониста итн. Оттука го протресуваме шишето за да го набљудуваме неговиот ефект.

Занаети со шишиња

Друго шише што може да се создаде е со масло. Во рециклирано пластично шише додаваме вода и полниме со масло, но без да го наполниме целосно, бидејќи треба да оставите мал простор. Додаваме прехранбена боја и оставаме да се раствори, тоа ќе го направи само во водата. Во овој занает можете да додадете мала шумлива таблета за да симулирате појава на лава што излегува. Но, ако не, можете едноставно да промешувате и да гледате како честичките од маслото се движат низ водата без да се растворат.

Овие занаети создаваат сетилен момент кој мора да го анализираме заедно со децата. Кога ќе ги протресеме шишињата ќе видиме како се ќе излезе од контрола, за да можеме повторно да создаваме како е главата кога се лутиме. Набљудувајќи потоа како сите елементи се депонирани, ќе даде сензација како сè ќе се смирида може да размислува појасно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пилар dijo

  Извинете, каде сте ги отпечатиле лижавчињата емоции? или каде можам да ги добијам истите слики? Благодарам

  1.    Алиша томеро dijo

   Пребарајте на Google за „лижавче од емоции“ и кликнете на која било од врските што ве упатуваат. Или кликнете на кој било занает што се појавува на сликите.