Разбирање на доцнењето на созревањето кај доенчиња и деца

имиња за бебе

Доцнењето на созревањето исто така се подразбира како доцнење во развојот и има многу различни причини. Тие можат да бидат генетски причини, компликации во бременоста или породувањето ... Често сепак, причината може да биде непозната. Некои од причините може лесно да се вратат ако бидат фатени рано, како што е губење на слухот од хронични инфекции на увото.

Постојат многу различни состојби што можат да доведат до дете да има развојно задоцнување, не постои единствен „правилен“ начин да се избегне одложување на развојот. Што е важно да се разгледа кога вашето бебе ги достигнува своите развојни пресвртници. За да го знаете ова, треба да се консултирате со вашиот педијатар за да откриете какви било проблеми. Раната интервенција е клучна за да му помогнете на вашето дете да го надмине доцнењето на зрелоста.

Како се третира одложувањето на зрелоста?

Не постои еден начин да се справите доцнење на созревањето бидејќи не постои само еден третман кој може да работи кај деца. Секое дете е различно и треба да го познавате на персонализиран начин за да знаете што точно му се случува и да можете да го третирате според неговите специфични потреби.

Децата се единствени, учат, растат и се развиваат на свој начин, со свое темпо засновано врз нивните јаки и слаби страни. Секој план за лекување ќе ве доведе до уникатност да се разгледа, бидејќи треба да биде дизајнирана да се фокусира на индивидуалните потреби.

Раната интервенција е главниот третман, но тоа ќе зависи од тоа дали постои основна болест што постои во доцнењето на развојот. Услугите на рана стимулација може да ги содржи следниве аспекти:

- Говорна и јазична терапија

- Работна терапија

- Физикална терапија

- Бихевиорални терапии - како на пример лекување на аутизам или АДХД -

Исто така, ако има други попречености, можеби се потребни тековни медицински третмани за управување со специфичните услови на вашето дете.  Важно е сите деца со доцнење во развојот да направат проверка на слухот и видот пред нешто друго да се процени дали тоа може да биде доцнење поради нетретирано оштетување на видот или слухот што ја комплицира ситуацијата.

бебе во куфер

Разлики помеѓу доцнењето на созревањето и попреченоста

Доцнењето на созревањето не е исто што и попреченоста. Лекарите понекогаш ги користат овие термини за да упатуваат на иста работа, но реалноста е дека тие се многу различни. Следно ќе ти објаснам за да можеш од сега па натаму да го разликуваш совршено.

Попреченост

Овие се физички или ментални проблеми и децата никогаш нема да ги надминат, иако може да се подобрат значително со добро следење. Попреченоста создава проблеми со учењето и грижата за себе. Посебната состојба може да предизвика дополнителни проблеми во развојот, па дури и оштетување на мозокот.

Одложувања на созревањето

Доцнењето на созревањето или доцнењето во развојот обично не се предизвикани од физички или ментални услови, а со добар третман тие ќе исчезнат со текот на времето. Може да има знаци на внимание и проблеми со учењето. Раната интервенција е неопходна затоа што ќе им помогне на децата да напредуваат во своите способности. Некои деца кои имаат одложувања во своите способности кога ќе достигнат училишна возраст, исто така е потребно да имаат внимание и засилување преку специјалист - терапевтски педагог / а или психопедагог / а-.

Ако вашето дете не ги постигнува целите според неговата возраст како што треба, потребно е специјалист да го процени за да знае точно каква е моменталната состојба. Проценка може да го лоцира изворот на проблемот. Вие исто така може да процените кои услуги и поддршка ќе бидат потребни за да ги задоволите вашите потреби и дека можете да одите напред.

училиште-деца-избор1

Можни области на доцнење на созревањето

Доцнењето на созревањето може да се случи во една област или во неколку. Доцнењето на созревањето обично е секогаш во две или повеќе области на развој. Кога децата развиваат основни вештини во областите на развој, може да се види дека некои можни причини за доцнење на созревањето можат да бидат:

- Доцнење на созревањето во сознанието. Ова е способност да размислуваат, учат и решаваат проблеми. Кај бебињата ова се појавува кога нема curубопитност за околината. Тоа е начинот на кој бебето и објаснува на својата околина дека не го интересира што се случува околу него - бидејќи curубопитност кај бебе е кога тој го истражува светот со очите, ушите или рацете. Кај мали деца, тие исто така вклучуваат работи како што се проблеми со учење за броење, именување бои или учење нови зборови.

- Социјални и емоционални вештини. Ова е способност да се поврзете со други луѓе. Тоа вклучува можност за изразување и контрола на вашите емоции. Кај бебињата тоа значи дека тој се насмевнува на другите или испушта звуци за да комуницира, доцнењето на созревањето е кога тој не го прави тоа. Кај мали деца тоа значи дека тој е во состојба да побара помош, да ги покаже и изрази своите чувства и да се согласи со другите ... може да има задоцнување во созревањето ако тој не го стори тоа.

- Говорни и јазични вештини. Ова е можност за употреба и разбирање јазик. За бебињата, ова вклучува ладење и гугање. Кај постарите деца вклучува разбирање на она што се зборува и употреба на точни зборови за другите да можат да ја разберат вашата порака. Заостанување на созревањето во оваа област е кога тоа не е исполнето.

Досадно момче на училиште

- Фини и бруто моторни вештини. Ова е способност да се користат малите мускули - фини моторни вештини - особено во рацете и големите мускули - груби моторни вештини - на телото. Бебињата користат фини моторни вештини за да фатат предмети. Малите деца и деца од предучилишна возраст користат прибор за држење работи, да работат со предмети и да цртаат. Бебињата користат бруто моторни вештини кога станува збор за седење, превртување и почеток на одење. Постарите деца ги користат за да прават работи како скок, трчање и качување по скали. Доцнењето на созревањето во оваа област би имплицирало проблеми на ова поле.

- Активности во секојдневниот живот. Ова е способност да се справувате со секојдневните задачи. За деца вклучува навики како што се јадење, облекување и соблекување, капење итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лети dijo

  Имам 3 годишно момче кое се изразува како да е година и пол, како и за сè друго, во ред е само што понекогаш се чувствувам како да не разбира многу работи, и многу го цица палецот Кои можат да бидат причините?

  1.    Макарена dijo

   Здраво Лети, развојот на говорот не е ист за сите деца, како што веќе знаете ... има деца кои на 24 месеци објаснуваат приказни и изговараат скоро совршени, други кои на 3 години се лансираат со единечни зборови, но завршуваат зборувајќи добро едни со други. Во врска со разбирањето, не знам што да ти кажам, бидејќи (не знам дали е твој случај) понекогаш се чини дека ние возрасните сакаме да разберат како да се многу години постари. 3-годишниот рефлекс на вшмукување веројатно не е показател за проблем.

   Накратко: мојот одговор е дека го набудувате вашето дете, дека го релативизирате неговиот напредок, но исто така и дека се консултирате со професионалец (педијатар, логопед) ако сметате дека има проблем.

   Прегратка

   <3

 2.   Lorena dijo

  Здраво, моето барање е за моето бебе, тој има 19 месеци, тој е роден предвремено 29 недели 600gr, тој е роден со еднострано расцеп на усна и непце, билатерално непце, усна. Јас минувам низ многу работи кога на 5 месеци од животот Се обидувам да го оставам респираторниот зафатен кардиореспираторен застој што го вдиша на расцепот и непцето со тежина од 1800 кг. Беше безживотно 40 минути, но се врати, не се помрдна, туку започна со многу секрети, оттаму, тој никогаш не можеше да го напушти респираторниот зафат што го направија со ендоскопија и излезе дека има лагофаринкс и направија вметнување и му оперираа на усната, непцето ќе биде оперирано во август. тоа беше година денес со 1 година и 9 месеци е активно бебе игра и мрмори може да биде со кислород само 6 часа, но секогаш помагајќи му да ги отстрани секретите.Ова што се случува со мојот син дали е проблем заради неговото доцнење во созревањето или е тоа проблем на попреченост? Тој е дома со домашна хоспитализација 24 часа на ден, ве молиме почекајте ја вашата консултација, ви благодарам

 3.   Мартин РИМАН dijo

  Имам 9-месечно бебе кое не се чувствува сама, тоа го прави само ако му помогнеме, не лази, ако го ставиме на стомак за да ја крене главата тоа го прави само кога ќе се вклучам телевизорот, ако не му ставам слики, тој почнува да плаче бидејќи не го прави тоа по своја волја, си игра со она што го има околу себе, не се протега да се обиде да зграби нешто што не пристигнува ... пред еден месец започнавме да се обидуваме да го охрабруваме затоа што педијатарот никогаш не ни рече дека треба да седи сам или да ползи ... сега не испратија да направиме ултразвук за да видиме дали има доцнење на созревањето само што е нејасно ... ние сме татко за прв пат со сопругата и тоа се грижи ...