Разлики помеѓу акни кај новороденчиња и акни кај новороденчиња

Неонатални акни

Акните се многу често, бенигно и минливо нарушување на кожата во повеќето случаи. Кога ќе ни кажат дека бебето има акни, ни се чини чудно бидејќи ни се чини дека тоа е патологија типична за младите луѓе. Кога станува збор за новороденче, тоа се нарекува неонатална акна.. Во бременоста и преку плацентата, мајката му дава на бебето се што му е потребно, вклучувајќи ги и хормоните. Кога овие ги стимулираат лојните жлезди, порите на кожата се воспалуваат и се затвораат, оставајќи зад себе низа мозолчиња кои ги нарекуваме акни. Почесто е кај мажите поради дејството на машките полови хормони.

Не мешајте неонатални акни со акни кај доенчиња, бидејќи ова е проблем кој бара специјалист. Затоа што иако можеби изгледаат слични работи, тие не се толку многу. Затоа, секогаш е погодно да одите кај нашиот лекар за да видите дали се работи за акни или друго. Ви ги кажуваме разликите помеѓу двете!

Неонатални акни

Овој тип на акни е почест и се вели дека е производ на сите промени што ги претрпе во текот на бременоста, како од мајката, така и од самото бебе. Односно не постои главна причина што можеме да ја споменеме и од која се појавува оваа акна. Но, се чини дека хормоналното прашање е кој зема повеќе килограми. Повеќе од 20% од здравите бебиња може да изгледаат така и за неколку месеци ќе видите како вашата кожа значително се подобрува. Дали сакате да ги знаете неговите главни карактеристики за да можете да го разликувате?

Акни кај новороденчињата

 • Обично не се шири над 2 или 3 месеци од животот и не е потребен третман.
 • Мозолчињата, кои се наоѓаат најмногу на лицето на бебето (особено на образите и носот), тие не се болни.
 • Ниту тие осакат, како што е случај со зрна од каснувања, тие не се заразни.
 • Се од намалена големина.
 • Не штеди врска со исхраната на мајката, ниту во бременост ниту во периодот на лактација.
 • Лицето треба да го измиете со сапун и топла вода, бидејќи нема ништо специфично да го спречи тоа.

Во секој случај, бидејќи е непријатно да ги гледаме нашите малечки со ваков тип на неонатални акни, никогаш не е болно да се консултираме со дерматолог за да го следиме тоа.

Акни кај новороденчињата

 • Причините не се сосема јасни. Бидејќи од една страна се вели дека тоа може да се должи на хормони или затоа што некоја крема што ја нанесувате предизвикала ваква реакција. Но, ние навистина не знаеме со сигурност.
 • Се појавува околу 3-6 месеци од животот на бебето и може да се продолжи до 2 години.
 • Мозолчињата личат на акни кај адолесцентите
 • Постојат студии кои го поврзуваат со а патологија од инфективно потекло произведена од габа Malasezzia.
 • Овој вид на акни ги зголемува шансите за појава на акни во адолесценцијата.
 • А. поагресивен третман отколку во случај на акни кај новороденчиња.
 • Априори не треба да се грижите бидејќи во многу случаи и таа избледува, иако обично трае малку подолго од неонаталните акни. Бидејќи може да достигне 6 месеци или дури 12, во некои случаи.
 • Обично не оставаат траги. бидејќи тоа е нешто површно на кожата.

Значи, повторно инсистираме, кога се сомневате, најдобро е да посетите лекар. Бидејќи кога станува збор за нешто упорно, секогаш можете да направите нови тестови за да исклучите друг вид на болест или проблем. Иако веќе ви кажуваме дека второто е многу малку веројатно.

Разлики помеѓу акни кај новороденчиња и акни кај новороденчиња

Кои се разликите помеѓу неонаталните акни и акните кај доенчињата?

Една од главните разлики е во обликот на зрната. Бидејќи кај доенчињата тие се повеќе слични на акните кои сите ги знаеме, додека кај првите се поситни мозолчиња, како општо правило. Од друга страна, мораме да напоменеме и дека разликата е во времето на исчезнување. Бидејќи новороденчето ќе ја напушти кожата пред доенчето. Но и новороденчето се појавува порано.

Точно е дека второто може да биде малку покомплицирано, но ќе има поволна резолуција. Затоа, не треба да се грижите премногу. Се сеќавам дека единственото нешто што можете да го направите е секогаш да го одржувате лицето чисто, избегнувајќи креми кои не се препорачани од вашиот доверлив педијатар. Кога го сушите лицето, секогаш правете го тоа со чиста крпа и не влечете го по кожата, туку користете мали допири.

Запомнете дека и во двата случаи и за да се спречи појавата на ова нарушување на кожата, идеално би било да се направи без креми на лицето на бебето за да не се импрегнира со која било супстанца. Порите на кожата на бебето мора да бидат чисти и без масло. Најдобро е добра хигиена на кожата на бебето со вода и неутрален сапун. Во случај вашето бебе да има мозолчиња и да сакате да исклучите каква било патологија, мора да го сторите тоа консултирајте се со вашиот педијатар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.