Рак на простата и плодност, како влијае?

плодност

Можеби ќе ве изненади што бидејќи овој блог е простор посветен на мајките, ајде да разговараме за рак на простата, ова е чисто машка тема. Причината е што тоа директно влијае на плодноста, па многу парови можат да бидат засегнати. Па, да ја искористиме оваа недела во која ракот на простата е предупреден за да дознаеме повеќе за тоа.

Покрај тоа, протетски болести може да страдаат на која било возраст, нашите машки деца не се изземени од тоа. Иако е точно дека ракот на простата е исклучително редок кај млади луѓе, адолесценти и деца. Ембрионален рабдомиосарком може да се појави кај фетусот и доенчињата и влијае на мочниот меур, простатата, тестисите и вагината.

Што е рак на простата?

консултации со лекар

Ракот на простата е најчест кај мажите. Далеку од намалување, секоја година ги одржува своите броеви. Во Шпанија, околу 15.000 мажи секоја година дијагностицираат рак на простата, покажуваат податоците на Опсерваторијата за рак на шпанското здружение против рак (AECC). Што директно влијае на значителен број парови кои сакаат да имаат деца, и на жени кои живеат со мажи со оваа болест.

И покрај вистинската идеја дека станува збор за болест која се развива главно кај постари мажи. 90% од случаите се дијагностицираат кај луѓе над 65 години, но има и такви млади мажи под 40 години кои исто така ја имаат, најмногу поради генетско наследство. Всушност, возраста на ризик кај црнците е од 40 години, додека кај белите ризикот се зголемува по 50 години.

Ракот на простата директно се меша со плодноста, бидејќи повеќе од 99% од овие карциноми се развиваат на клетки на жлезда, кои се одговорен за производство на течност од простата, што е суштински дел од спермата.

Дали ракот на простата може да се спречи?

здрав живот и плодност

Со овие препораки, врз основа на А. dieta saludable и вежбање, ракот на простата може да се спречи. Тие исто така ќе го подобрат квалитетот на спермата, што директно придонесува за плодноста на парот. Некои прелиминарни студии го сугерираат тоа ликопени може да помогне да се намали ризикот од рак на простата. Сурови, варени или доматни производи и лубеници се богати со овие антиоксидантни супстанции кои помагаат да се спречи оштетувањето на ДНК.

Другите истраги бараат можно ефекти на деривати на соја (изофлавони) врз ризикот од рак на простата, бидејќи се чини дека неговиот внес може да ја намали појавата на рак на простата. Постојат лекови како што се инхибитори на 5-алфа редуктаза, кои се изучуваат како превентивни агенси, но во секој случај лекарот е тој што мора да ги препише и никогаш да не ги зема самоиницијативно.

И како што истакнавме, јадете диета богата со овошје и зеленчук, малку маснотии и млечни производи. Останете физички активни, барем 30 минути на ден, што ќе ви помогне да имате здрава тежина. Мажите со БМИ од 30 или повеќе се изложени на поголем ризик.

Плодни решенија против рак на простата

плодност на рак на простата

Еден од третманите што се следат против карцином на простата е супресија на андрогени. Најважниот од андрогените е тестостеронот. Ако нивото на тестостерон во телото се намали до максимум, големината и на нормалната и на туморската простата се намалува. Но, ова директно влијае на плодноста кај мажот, не развива сперма.

Затоа, најсоодветната алтернатива за зачувување на плодноста кај мажите во овие случаи е криопрезервација на примерок од сперма пред третман. Овие примероци на сперма може да се добијат преку ејакулатот, директно од тестисот или епидидимисот.

Криопрезервација треба да се финализира што е можно поскоро, да се гарантира успех на парот во оплодувањето. Примероците се чуваат на многу ниски температури до одмрзнување и последователна употреба. Квалитетот на спермата воопшто не е нарушен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.