Рани што времето не заздравува

тажно момче за малтретирање

Тие велат дека времето лечи сè, но не. Не е вака. Времето не ги лекува сите рани, тоа е повеќе ... Времето може да предизвика да се појават емоционални рани кои не биле залечени во тоа време. Децата се оние кои со текот на времето најмногу ја покажуваат силата на емоционалните рани, бидејќи детската траума може да се активира во агресивно однесување, а исто така и во ментални нарушувања во иднина.

Постои директна врска помеѓу раното психолошко вознемирување и агресивното однесување кај луѓето. Сега, благодарение на тимот истражувачи од Швајцарската федерална политехничка школа во Лозана (ЕПФЛ) ова добива уште поголема сила бидејќи тие беа во можност да ја демонстрираат оваа корелација. Психолошката траума кај децата создава трајни промени во мозокот, промени кои промовираат агресивност во иднина.

Секој знае дека мозокот има голема пластичност и овие истражувачи сметаат дека благодарение на тоа, можеби со некои специфични третмани негативните последици од оваа трансформација на мозокот би можеле да се променат. Но, можеби, би било подобро кога како општество би ја сфатиле важноста на децата во нашата заедница и да се грижиме за нив, за да не мора да страдаат од неподносливото.

Насилство кај луѓето

Првото нешто што ми паѓа на ум кога некое лице е насилно во својот возрасен живот, е да се прашувам какво било неговото детство за да стане толку сурова личност ... Таа мисла се однесува на психолошките трауми што може да се претрпат во текот на детството. Некои од овие луѓе исто така може да имаат измени во мозокот, нешто што најверојатно има врска со фактот дека искуствата го смениле нивното однесување.

грижи кај децата

Тим истражувачи од Сојузната политехничка школа во Лозана (ЕПФЛ), предводен од професорот Кармен Санди, успеаја да ја демонстрираат врската помеѓу психолошката траума, промените на мозокот и затоа исто така ... Врската што сето ова ја има со агресивното однесување на луѓето.

Стаорците беа тие кои помогнаа во овој експеримент. Стаорец пред адолесценција кој има траума ќе има агресивно однесување откако имал некои структурни промени во мозокот (истото забележано кај насилните луѓе). Емоционалните и психолошките рани претрпени во детството оставаат постојан биолошки отпечаток на мозокот. Децата кои страдаат, покрај страдањето, имаат и мозочни измени што ќе го променат нивното однесување во иднина, нешто што не би се случило доколку не ги претрпеле овие трауми или барем биле соодветно третирани за да се подобри нивната емоционална благосостојба.

Постојат милиони деца кои се директно изложени на насилство. Најчестата форма на деструктивна агресија се одвива во домот во форма на физичко, психолошко или семејно насилство. Влијанието на овие форми на насилство врз децата и адолесцентите е комплексно, но она што е јасно е дека ќе ги претвори во насилни, па дури и опасни луѓе.

Силниот стрес го менува и мозокот на децата

Тешкиот стрес може да му наштети и на мозокот на детето, според истражувачите од Детската болница и медицинско училиште Лусиле Пакард. Истражувачите откриле дека децата со посттрауматско стресно нарушување и високо ниво на стрес хормон кортизол веројатно доживеале намалување на големината на хипокампусот, структура на мозокот важна за обработка на меморијата и емоциите.

нарушување во исхраната

Иако слични ефекти се забележани во студии врз животни, ова е првпат резултатите да се реплицираат кај деца. Истражувачите се фокусирале на деца во екстремни ситуации за подобро да разберат како стресот влијае на развојот на мозокот. Тие не се однесуваат на стресот од домашните задачи или дискусиите дома, туку на посттрауматскиот стрес, на психолошката траума. Децата чувствуваат дека се заробени во средина на пат-торба и дека камион брза кон нив.

Децата во студијата страдале од ПТСН како резултат на физичко малтретирање, емотивно o сексуална, биле сведоци на насилство или доживување на разделба и трајна загуба. Овој вид развојна траума често влијае на способноста на детето да достигне социјални, емоционални и академски пресвртници. Овие деца се изложени на поголем ризик од развој на депресија или вознемиреност во зрелоста.

Децата со генетска предиспозиција (или поради опкружувањето во кое живеат) да бидат позагрижени отколку нивните врсници, исто така, имаат поголема веројатност да развијат ПТСН како одговор на емоционална траума, можеби затоа што нивните одговори на други животни искуства со кои едноставно останале исто така висок праг на стрес.

Истражувачите проучувале 15 деца на возраст од 7 до 13 години кои страдале од посттрауматско стресно нарушување. Волуменот на хипокампот беше измерен на почетокот и на крајот на периодот на студирање од 12-18 месеци. По исправувањето на полот и физиолошката зрелост, тие откриле дека децата имаат потешки симптоми на стрес и имаат повисоки нивоа на кортизол пред спиење (друг маркер на стрес). Поголема е веројатноста да имаат намалување на нивниот хипокампален волумен на почетокот на студијата отколку на крајот на студијата (во споредба со нивните помалку погодени, но подеднакво трауматизирани врсници).

емоционално нарушување

Иако дневните нивоа на стрес се неопходни за да се стимулира нормалниот развој на мозокот, прекумерното ниво може да биде штетно и исто така да има негативни последици врз идното однесување на луѓето. Вообичаен третман за ПТСН е да му се помогне на пациентот да развие наратив за трауматското искуство. Но, ако стресот на настанот влијае на областите на мозокот одговорни за обработка на информации и нивно вметнување во приказната, што третманот може да не биде толку ефикасен и треба да се разгледаат други алтернативи. 

Како што видовте, многу е важно да се земе предвид благосостојбата на децата за да се гарантира нивната среќа и емоционална стабилност во иднина.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.