Кои се најретките алергии кај децата?


Денес е светски ден на алергија. Постојат многу вообичаени, како што се грини, полен, некои метали, парфеми ... но има и други поретки алергии за кои ќе зборуваме и кои можат да влијаат и на децата.

Сигурно имате член на семејство, пријател, па дури и вие или некое од вашите деца што е алергично. И тоа е дека помеѓу 20% и 40% од светската популација имаат алергиско заболување. Децата се популацијата најпогодена од секаков вид алергија. Шпанското друштво за клиничка имунологија, алергологија и детска астма (SEICAP) проценува дека 2 од 100 деца во Шпанија страдаат од алергии. 

Алергија на вежбање и пот

Можете ли да замислите дека инсистирате на вашето дете да вежба, но кога тој ќе почне да го прави тоа, температурата се зголемува толку многу што му дава трескаима чешање на кожата, коприва и оток на вратот, торзото? На алергија на вежбање Тоа е реално, тоа е ретка алергија, но постои и го има научното име анафилакса. Тоа е многу сериозно и може да биде фатално ако лицето, детето не се лекува. Децата кои страдаат од тоа треба да се воздржат од каква било физичка заморна активност. Добрата вест е дека постојат лекови за да се контролира.

Некои деца се чини дека страдаат алергија на пот Но, експертите претпочитаат да не ја вклучуваат потта меѓу алергените што можат да влијаат на човечкото тело. Она што тие мислат е дека станува збор за конфузија со други кожни проблеми како на пр дерматитис или коприва. Она што се случува е дека постојат и други видови на елементи, кои доаѓаат од храна или од хемикалии кои предизвикуваат ерупции. Овие елементи се исфрлаат преку кожата и затоа се појавуваат точки или ерупции.

Ретки алергии: на вода, сонце и други природни елементи

сончево дете

Во светот има само дијагностицирано 30 случаи на алергија на вода, но ги има, можеби ова е најретката алергија во светот. Но, овие алергии се уште од детството. Се нарекува водна уртикарија и кога кожата ќе дојде во контакт со вода, отекува и иритира.

La алергија на сонце исто така е многу редок. Кожата реагира формирајќи коприва, се појавува мозолчиња и во најсериозните случаи изгореници. Причината за оваа алергија е нетолеранција на епидермисот на протеините кои се генерираат од сонцето. Експертите препорачуваат децата кои страдаат од тоа да не се изложуваат на сонце или да го прават тоа постепено и да јадат антиоксидантна храна како моркови или боровинки.

Има деца со алергија на студ. Оваа ретка алергија има симптоми слични на алергија на сонце, но исто така често предизвикува болка во стомакот. Тоа се случува ако детето е во контакт со времето на замрзнување или течност или елемент што е ладен. Децата со оваа ретка алергија треба да избегнуваат замрзната храна и пијалоци, базени, ладна интравенска хидратација, па дури и, во некои случаи, вежбање, бидејќи потта го лади телото. За да се дијагностицира, тест за коцка мраз. Се состои од нанесување на мраз на подлактицата 5 минути и набvingудување по 10 минути доколку се појави каков било вид на реакција.

Ретки алергии на храна

Постојат деца кои се алергични на одредена храна, но дали можете да замислите дека вашето дете било алергични на сите видови храна и пијалоци? Оваа алергија е толку ретка, што експертите допрва треба да ја именуваат. Тие се луѓе толку преосетливи на храна и пијалоци што можат да консумираат само вода. Еден од најпознатите случаи е оној на Калеб Бусеншут, австралиско дете кое може само безбедно да конзумира вода и мраз, бидејќи друга храна и пијалоци предизвикуваат чиреви и болки во стомакот. Имате цевка за хранење прикачена на стомакот.

Друга ретка алергија што се размножува во последниве години е алфа-гал. Е алергија на месо од цицачи, но тој всушност е предизвикан од шеќер кој е присутен во месото. За месото на цицачот да го произведе овој шеќер, мораше да го касне специфичен крлеж, Amblyomma Americanum. Овој шеќер не е присутен ниту кај живината, ниту кај рибите.

Имајте на ум дека ова е само резиме на алергии, но има и такви кои имаат ретки алергии како што се мобилни телефони, притисок или бакнување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.