Симптоми на менопауза (не верувајте само во возраста)

жени со менопауза

Менопаузата е фаза во животот на жената која секогаш доаѓа. Јајцата на жените веќе не се зрели и таа повеќе нема да може да забремени. Постојат жени кои сметаат дека менопаузата доаѓа со возраста, односно дека кога ќе се пензионираат ќе биде моментот кога менопаузата ќе им влезе во животот, но ништо не е подалеку од вистината ... Менопаузата може да дојде од 30-та година од животот или наместо тоа, потребно е малку подолго од вообичаеното. Но, она што е јасно е дека секогаш доаѓа.

Ако сакате да знаете кога ќе имате менопауза приближно, еден начин да дознаете е да ја прашате вашата мајка, на која возраст и дојде менопаузата? Бидејќи на овој начин можете да добиете идеја за тоа кога ќе ви дојде повеќе или помалку, иако секако, ако вашата мајка достигна 40 години, тоа не значи дека ќе достигне до вас на 40 години. Но, ако вашата мајка имаше рана менопауза, тогаш веројатно и вие ја имате.

Но, без оглед кога ќе се појави менопаузата, важно е да знаете што е тоа и кои симптоми ќе ги доживеете. На овој начин можете да го идентификувате кога почнува да ве достигнува.

Што е менопауза

Повеќето симптоми поврзани со менопаузата всушност се јавуваат во фаза на перименопауза. Некои жени поминуваат низ менопауза без никакви компликации или непријатни симптоми. Но, во други случаи тие имаат симптоми на менопауза и се слаби. Перименопаузата (или пременопаузата) може да трае со години додека не заврши вашиот период.

жени со менопауза

Симптомите што ги доживуваат жените главно се поврзани со ниско производство на женски полови хормони естроген и прогестерон. Симптомите варираат од една до друга жена, поради многуте ефекти што овие хормони ги имаат врз женското тело. Секоја жена е различна и доаѓањето на менопаузата може да се доживее на многу различни начини.

Естрогенот го регулира менструалниот циклус кај жени, а исто така влијае на следниве делови од телото:

 • Репродуктивниот систем
 • Мочен канал
 • Ел коразин
 • Весели на крв
 • Коските
 • Градите
 • Кожата
 • Косата
 • Мукозни мембрани
 • Карлични мускули
 • Мозокот

Симптоми на менопауза

Повеќето жени доживуваат некои симптоми кога менопаузата почнува да им доаѓа во животот. Времетраењето и сериозноста на овие симптоми варираат од жена до жена. Симптомите обично се појавуваат неколку месеци до години пред да исчезне периодот целосно, со перименопауза и може да се задржи некое време по целосно исчезнување на периодот.

жени со менопауза

Општо, повеќето симптоми траат околу четири години од последниот период. Сепак, околу 1 од 10 жени може да доживеат симптоми и до 12 години по нивната последна менструација. Следно, ќе знаете некои од најчестите симптоми кои се појавуваат во менопауза кај огромното мнозинство на жени.

Жешки блесоци

Многу жени се жалат на топли бранови во менопаузата како примарен симптом. Hotешките бранови може да бидат ненадејна сензација на топлина, или во горниот дел од телото или низ целото тело. Womenените може да се чувствуваат испотени и да имаат црвенило на лицето и вратот.

Интензитетот на врелиот блесок може да варира од благ до многу силен, дури може да предизвика несоница или ноќно будење. Aешкиот блиц генерално трае помеѓу 30 секунди и 10 минути. Повеќето жени доживуваат топли бранови една до две години по последната менструација. Hotешките бранови може да продолжат дури и кога ќе дојде менопаузата, но со текот на времето тие ќе се намалат во интензитет. 

Промени во менструалниот циклус

Периодот ќе започне да биде неправилен, крварењето може да биде многу потешко отколку што било отсекогаш или полесно од вообичаеното ... Можеби имате дури и мало забележување. Вашиот период исто така може да трае подолго или пократко од вообичаеното. Ако менструацијата не падне, потребно е да се исклучи бременоста, бидејќи ако не сте, можно е овие одложувања да бидат показател дека менопаузата претстои.

Ако по една година помине без правило, забележите мало забележување, важно е да одите кај вашиот лекар за да исклучите друга сериозна состојба или болест како што е рак.

Сувост на вагината

Намаленото производство на естроген и прогестерон може да влијае на тенкиот слој на влага што ги поставува вагиналните wallsидови. Womenените можат да доживеат сувост на вагината на која било возраст, но може да биде посебен проблем за жени кои доживуваат почеток на менопауза.

жени со менопауза

Знаци на оваа сувост на вагината може да вклучуваат чешање на вулвата, како и горење. Како да не е доволно во сексуалниот однос, соодветно е да се користат сексуални лубриканти бидејќи тие можат да бидат болни при пенетрација поради сувост на вагината. Можете редовно да користите лубриканти на база на вода.

Ако сувоста на вагината ви даде многу проблеми и вашиот квалитет на живот започне да влијае, тогаш не двоумете се да одите кај вашиот лекар за помош во врска со ова. Треба да имате вагина повеќе подмачкана за да спречите редовно да станува помала или болна.

Други симптоми на менопауза

Но, покрај трите главни симптоми кои ги доживуваат сите жени, постојат и други кои можат да влијаат на нив во поголема или помала мера. Овие симптоми се:

 • Несоница или проблеми со спиењето
 • Депресија или промени во расположението
 • Атрофија на вагината
 • Намалено либидо
 • Инфекции на урина
 • Уринарна инконтиненција
 • Промени во кожата или косата
 • Главоболки
 • анксиозност
 • Палпитации
 • Болки или болки во мускулите и зглобовите
 • Слабост во коските

Сите овие информации ќе ви помогнат да разликувате дали тоа што е во вашиот случај е навистина доаѓање на менопауза. Тоа е уште една фаза во животот на жената што е важно да се прифати.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.