Совети за исхрана за спречување на прееклампсија

Спречете ја прееклампсијата во бременоста

Прееклампсијата е а компликации на бременоста која обично се појавува по 20-тата недела и се карактеризира со високо ниво на протеини во урината и хипертензија. Дали сакате да избегате од тоа? Денеска споделуваме совети за исхрана за спречување на прееклампсија за време на бременоста.

Тоа е една од состојбите со најголем ризик во бременоста и може да доведе до сериозни, дури и фатални, компликации и за мајката и за бебето. Затоа е секогаш важно да се следат советите на лекарот и пред и за време на бременоста. Совети меѓу кои се грижи за диетата ќе биде од големо значење. Но како?

Прееклампсија

Прееклампсијата е синдром кој обично се појавува по 20-тата гестациска недела, кој се карактеризира со протеинурија и хипертензија. Покрај тоа, од овие кои се главните, овој синдром има други симптоми како што се главоболка, фотопсија, тинитус, епигастралгија и едем на ниво на долните екстремитети.

бубрежна болест бременост

Компликации дека овој синдром предизвикува во бременоста се многу важни. Може да генерира плацентарна хипоперфузија и да предизвика рано прекинување на бременоста. Затоа, за да се спречи прееклампсија, важно е да се знаат нејзините причини и фактори на ризик.

Фактори на ризик

Интеракцијата на мајчините, феталните и плацентарните фактори предизвикува во некои случаи абнормалности во плацентарната васкулатура што пак го активира целиот механизам за појава на овој синдром. Постојат карактеристики и состојби кои исто така се поврзани со зголемен ризик од прееклампсија. Многумина, како што ќе имате време да набљудувате, се поврзани со нашиот начин на живот и нашата исхрана. Погледни ги!

 • Прееклампсија во претходна бременост или семејна историја.
 • Повеќекратна бременост.
 • Хроничен висок крвен притисок (хипертензија).
 • Дијабетес тип 1 или тип 2 пред бременоста.
 • Бубрежна болест.
 • Автоимуни нарушувања.
 • Дебелината
 • Мајка 35 години или повеќе
 • Компликации во претходната бременост
 • Период повеќе од 10 години од последната бременост

Превенција: совети за исхрана

Тешкотијата во одредувањето на потеклото на прееклампсијата го отежнува нејзиниот третман. Не постои специфичен третман за да го контролирате, но постојат совети кои можете да ги следите за да имате а поздрав начин на живот и се чини дека тоа ја спречува оваа состојба.

Следете еден dieta saludable и умерено вежбање се меѓу советите за спречување на прееклампсија за време на бременоста. Но, не треба да чекате да останете бремени за да ги следите, туку да ги посвоите од моментот кога планирате да забремените.

На нутриционистички план, ова се некои од најважните совети за спречување на прееклампсија:

 • Дистрибуирајте ја диетата во 5-6 дози мал волумен дневно на секои 2-3 часа за да се избегне преоптоварување на стомакот и дигестивни непријатности.
 • Следете исхрана богата со растителни влакна. Влакната го регулираат нивото на липидите во крвта, што може да стане фактор на ризик за развој на патологијата доколку се високи.
 • контролирајте го нивоа на калциум и магнезиум. Оптималните нивоа на калциум и магнезиум се клучни кога станува збор за регулирање на крвниот притисок.
 • Избегнувајте масти и шеќери додадена за да се избегне претерано зголемување на телесната тежина и затоа ризикот од дијабетес и хипертензија.
 • Ограничете го внесот на сол, особено ако страдате од хипертензија.
 • Додатоци на фолна киселина. Фолната киселина го намалува нивото на хомоцистеин во крвта, кој е еден од „токсините“ што го зголемува ризикот од прееклампсија.
 • Исхрана богата со антиоксиданси како што се витаминот Ц и витаминот Е. Витаминот Е се наоѓа главно во зелен лиснат зеленчук, житарки и јаткасти плодови, додека витаминот Ц го има во изобилство во агрумите и другите овошја.
 • Обложувајте се на сина риба Богат е со витамини и омега 3 масни киселини, кои играат суштинска улога во заштитата на ендотелот што ја обложува внатрешноста на крвните садови.

Иако многу од факторите на ризик за прееклампсија не можат да се контролираат, има и други на кои можеме да работиме. Одржувањето урамнотежена исхрана и соодветна тежина за да се спречи развојот на можен висок крвен притисок и протеинурија се едни од најважните. И можете да почнете да работите на тоа сега; Не мора веќе да барате бременост за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.