Совети за спречување на хиперпигментација за време на бременоста

Хиперпигментација на лицето

Ако сте бремени, многу е веројатно дека барате совет како да се грижите за себе во овој период. Важно е да имате што повеќе информации, бидејќи грижата започнува со превенција.

Негата на кожата е многу неопходна во текот на оваа фаза, бидејќи хормоналните промени влијаат практично неповратно. Затоа е толку важно да се започне со грижа и превенција што е можно поскоро.

Едно од најтешките нарушувања кои страдаат од кожата на бремените жени е хиперпигментација. Приближно 80% од бремените жени се погодени од овие пигментарни промени.

Што е хиперпигментација?

Хиперпигментација е предизвикана од зголемување на меланинот во кожата, што е природен пигмент кој и дава боја на кожата и што ги имаме скоро сите живи суштества. Точната причина за овие промени во пигментацијата не е навистина позната.

Но, постојат фактори кои го фаворизираат, и во случај на бремени жени, овие фактори доаѓаат главно од хормонални промени. Особено во последната фаза од бременоста.

Хиперпигментацијата претрпена од бремени жени може да се забележи во зората, што се појавува на стомакот од пубисот до папокот. Може да се видат и на ареолите или на вулвата.

Но, оној што најмногу влијае на видливоста, се темни дамки кои се појавуваат на лицето. На горната усна, на челото или на образите.

Како да се спречи хиперпигментацијата за време на бременоста

  • Заштита од сонце:

Заштита на кожата од оштетување на сонцето е веројатно единствениот начин да се спречат пигментарните промени. Бидејќи немаме опција да ги контролираме хормоналните промени. Императив е да користите фактор за заштита од сонце, што е можно повисок и со цел екран. Исто така, користете специфична заштита за кожата на лицето.

Исто така, многу се препорачува носете капи или капачиња, кои помагаат во заштитата на кожата од сончевите зраци. Исто така е важно да се избегне директна изложеност на кожата на сонце. Бидејќи ова е единственото нешто што го прави, е подлабоко да се обележи хиперпигментацијата.

Бремени примени креми

Затоа, не заборавајте да применувате заштита секој ден. Превенцијата е единственото решение. Бидејќи штом се појават дамките, многу е тешко да се отстранат. Постојат многу скапи ласерски третмани кои исто така не обезбедуваат целосна елиминација.

Значи, ако сте бремени и понекогаш не ставате креми, поради мрзеливост или невнимание, не грижете се тоа ќе им се случи на сите нас и е разбирливо. Но мора да бидете свесни за последиците дека може да страдаш.

Нанесување на хидратантна крема на лицето, која носи висок фактор за заштита од сонце, ќе ви помогне и со време ќе го цениш. Постојат многу жени во светот, кои страдаат од ефектите на пигментарните промени врз кожата.

Превенцијата е во ваша рака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.