Весели родители, среќни деца

Деца насмеани

Секогаш било тешко да се подигне дете. Светот никогаш не бил едноставен, без разлика на времето, отсекогаш имало предизвици за новите генерации. Дали има прирачник за родителство? Не, вистината е таа lДецата учат со имитација, она што секојдневно го доживуваат во нивната околина ќе го означи нивниот иден пат.

Среќата е релативен концепт, можно е животот да ви е полн со достигнувања, а сепак да не чувствувате дека сте среќни. Секој човек има свои цели и свои потреби да го живее својот живот мирно, на секој е да се бори за да ги постигне тие цели. Нивното постигнување, сепак, не гарантира среќа. Радоста оди по друга лента и таму можеме да помислиме дека има добри можности за равенката среќни родители, среќни деца работа

среќа и радост

Среќно семејство

Погоре кажавме дека среќата е релативен концепт. Други велат дека среќата е едноставно уживање во многу радосни моменти. Вистината е дека можеме да имаме се, а сепак да не бидеме среќни.

Од друга страна радоста е брзо чувство, лесно се добива и се нуди со едноставен гест. Радоста има моќ да го промени вашето расположение, чувството на радост има моќ да го трансформира вашиот ден на мозочен удар. Нудењето радост на другите луѓе е мисија на секој од нив, особено со нашите деца. На децата им треба и заслужуваат да живеат во среќна околина што им дава прекрасно чувство што го создава радоста.

Животот понекогаш многу ви отежнува да ја имате способноста да се покажете среќни пред другите. Работни фрустрации, секојдневни проблеми и логични компликации кај возрасните, се пренесуваат на деца кои гледаат дека нивната околина станува сива и темна.

Татко го скокотка неговиот син

Наполнете ги животите на вашите деца со радост

Татко си игра со своите деца

Да им дадеме на децата здраво и среќно детство треба да биде наша цел. Цврсто верувам дека човек не може да знае што ќе донесе светот, но може дајте им среќно детство за да бидат засолниште од тие проблеми или ситуации од животот на возрасните.

Толку многу родители се прашуваат како можат да одгледуваат среќни деца Во денешниот свет. Не се работи за тоа да им се пружи планинско задоволство или моментално задоволство но, всушност, сосема спротивното. Среќното дете ќе може да прави постојани алатки, надвор од моменталното задоволство. Како ќе ги имате тие алатки? Можеме да им помогнеме да усвојат здрави и среќни навики.

Детските психолози ни даваат неколку совети или совети:

 • Најдобар начин да се постигне ова е во основа вклучуваат игри на отворено во нивните животи. Да, качувањето по дрвја, валкањето во калта или потрагата по бубачки, на добар начин го зголемува вашиот дух. Можете да инсистирате тој да прочита книга во градината или да си ја заврши домашната задача. Играњето надвор, исто така, се покажа дека ја зголемува емпатијата, ангажираноста и самоконтролата, на крајот критични социјални вештини за секого.
 • Ограничете го времето поминато на екранот тоа е и неопходна работа. Да, тоа е супер тешко, но на крајот неопходно. Не можеме да оставиме да поминуваме часови играјќи во нивни раце. Мора да ги натерате да играат спорт, да направат домашна работа и слично. Не е пријатно, но времето пред компјутерот или смартфонот мора да се контролира.
 • вежбајте благодарност исто така помага да се развијат алатки за среќа. Можеме да покажеме искрена благодарност за она што го прават за нас или да зборуваме за работите за кои сме благодарни.
 • Ние исто така мора бидете внимателни за нашите очекувања во однос на образовните или спортските достигнувања на децата. Мора да го цениме трудот, а не резултатот. Ако го направиме тоа погрешно, децата завршуваат да работат за да ги исполнат нашите очекувања, а не нивните.
 • Тие можат да вежбаат самоконтрола е исто така позитивен. На пример, можете да поставите а сад за да ги остават мобилните за време на вечерата или кога ги извршува домашните задачи, или можете да ги извадите електронските елементи од спалните соби.
 • Споделувањето на оброците како семејство е од суштинско значење. Тоа е нешто што многу семејства повеќе не го прават, насекаде околу телевизија, или уште полошо, на нивните екрани. Иако распоредот работи против семејните собири, неопходно е да се осигура дека барем еден оброк дневно, по можност вечера, е со семејството. Ќе биде време да разговарате, да му верувате на другиот.
 • Исто така е позитивно дистрибуирајте домашни работи меѓу вашите малечки додека ја поттикнувате индивидуалната и колективната одговорност.

Секој љубезен гест е доволен за детето да се чувствува среќно и среќно. Прегратка, звучен бакнеж, импровизирана игра среде вечера, скрши рутина на детето создавајќи чувство на радост да бидат однесени во кревет. Не пропуштајте ја можноста да им покажете на своите деца kindубезно лице на животот, тие ќе имаат време да живеат за себе тешките моменти што сите треба да ги живееме.

Ако вашите деца живеат со горчина на постарите, со болка и фрустрација, со викање и со железна дисциплина, тие ќе растат како несигурни, досадни и несакани деца да растат. Сигурно не бидете свесни за моќта што ја имате над вашите децаТие се сунѓери кои апсорбираат сè што се случува околу нив. Направете вежба за дишење секој ден кога ќе се вратите дома, оставете зад вратата сè што се случил денот.

Весели родители, среќни деца

Семејство насмеано

Децата кои живеат со радосни и смешни возрасни, растат среќни, развиваат способност да им донесат радост и среќа на другите луѓе. Научете ги вашите деца на оваа вредна животна лекцијаДа се ​​биде пријателски, да се поздравуваме со луѓе, да нудиме поглед или насмевка, може да им помогне на другите луѓе да ги надминат моментите на горчина.

Имајте на ум дека и децата не треба постојано да бидат среќни. Всушност, тие мора да искусат непријатни емоции како што се тага, лутина или страв. Нема потреба да го расположувате вашето дете или да интервенирате секогаш кога ќе помине низ таков момент. Напротив, мора да им се помогне преку тие емоции.

Татко и ќерка читаат приказна

Вистината е дека не се виновни родителите ако децата не се постојано среќни. Не е наша работа да бидеме одговорни за среќата на нашите деца, туку, како што рековме на почетокот, дајте им ги потребните алатки за да управуваат со своите емоции на здрав начин.

Клучот е во дајте им за време на детството и адолесценцијата средина со љубов. Децата знаат кој ги сака и кој се грижи за нив, а ако пораснале опкружени со љубов, можеби подобро ќе се справат со животните околности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.