Мојот син има болка во стомакот секој пат кога јаде

Мојот син има болка во стомакот

Ако вашето дете има болка во стомакот секој пат кога јаде, важно е да му помогнете да опише точно каква е неговата непријатност. На овој начин ќе можете подобро да идентификувате што е проблемот и кога одите на педијатар, ќе биде полесно пронајдете го злото што влијае на детето.

Причините можат да бидат многу разновидни, од стомачен вирус, сè додека детето не биде запек, минувајќи низ силно варење. Но, генерално, ова се мали проблеми кои се решаваат со неколку промени во исхраната. Меѓутоа, кога се занимаваме со деца никогаш не треба да се потценува болката што е тешко да се идентификува.

Зошто ве боли стомакот секој пат кога јадете?

Чувството на непријатност во стомакот секој пат кога јадете, е нешто многу нормално кога имате варење, гасови или запек. Нарушувањето во дигестивниот систем предизвикува лошо да се чувствува храната што се јаде И затоа вашето дете може да се жали дека стомакот боли секој пат кога јаде. Повеќето деца имаат болки во стомакот од време на време, и во повеќето случаи тоа не предизвикува голема загриженост.

Сепак, постојаната болка во стомакот, која не стивнува по ден или два со некои промени во исхраната, може да биде симптом на нешто посериозно. Затоа, ако стомакот на вашето дете боли секој пат кога јаде и по неколку дена ситуацијата не се подобри, треба да одите во канцеларијата на педијатарот. Ако детето има стомачен вирус или нешто поважно, колку побрзо се открие, толку поефикасен ќе биде третманот.

Најчестите причини за болка во стомакот кај децата се:

Болки во стомакот кај деца

  • Варење: Индустриската пекара, бонбони, сода или брза храна, се производи кои обично предизвикуваат болка во стомакот. Особено кај деца кои не се навикнати да ги земаат овие работи редовно и особено, кога ги консумираат прекумерно.
  • Запек: Нарушување во цревниот транзит може да предизвика значителна непријатност во стомакот. Ако вашето дете се жали дека стомакот боли секој пат кога јаде, треба да го сторите тоа анализирајте дали имате добро движење на дебелото црево или не
  • Гасовите: Ако детето се жали болка како грч, може да имате бензин. Со гасови, дијарејата често се појавува следно.
  • Стомачен вирус: Кај многу мали деца може да биде многу сериозно, затоа е од суштинско значење да се оди во канцеларијата на педијатарот.

Може ли да ве боли стомакот од нешто посериозно?

Болки во стомакот кај деца

Иако во повеќето случаи децата имаат болки во стомакот за малку причини за загриженост, постојат исклучоци. Болка лоцирана во одредена област на стомакот, може да биде, меѓу другите, а симптом на воспаление на слепото црево, хернија или проблем со тестисите, во случај на деца.

Детето кое се жали на болка во стомакот секој пат кога јаде, обично станува подобро за неколку часа. Обидете се да го натерате да легне во тишина за да се одмори, тој исто така мора честопати голтка вода и избегнувајте јадење цврста храна неколку часа. Можете да му дадете пире од зеленчук со многу растителни влакна и природни овошни сокови.

Сè додека детето се жали на болка во стомакот, треба да избегнувате консумирање храна што може да го иритира стомакот. Отстранете млечни производи, домати и добиени сосови неколку часа, агруми, пржени и високо-масни производи и газирани пијалоци. Како што болката се смирува, така ќе можете нормално да се вратите во јогуртите и цврстата храна.

Исто така е важно тој да се обиде да измет за да видите дали станува збор за запек или за кој било друг проблем поврзан со дигестивно нарушување. Ако детето не се подобри за 24 часа, па дури и ако симптомите се влошат, треба да се консултирате со педијатарот. Во случај дека вашето дете е бебе или многу мало дете, не чекајте 24 часа, бидејќи стомачен вирус може да се влоши на моменти, а кај такви мали деца последиците можат да бидат многу сериозни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.