Суштински работи за доаѓањето на вашето бебе

основните бебиња

Доаѓањето на бебето е време на радост и среќа. Месеците пред идните родители ќе мора подгответе се за доаѓањето на вашето бебе. Може да биде збунувачко време, бидејќи на пазарот има безброј работи за најмалата од куќата, но очигледно дека нема да можеме да купиме сè. Затоа, решив да го споделам со вас овој список на суштински работи за доаѓањето на вашето бебе. Ајде да видиме кои се тие.

Родителите, особено новите родители, можат да бидат презаситени кога ќе дознаат колку работи постојат за бебињата. Дали на моето бебе ќе му треба сето ова? Кои од овие работи се неопходни и кои се навистина неопходни? Некои од овие работи ќе ви го олеснат животот, но тие не се апсолутно неопходни.. Покрај тоа, нештата за бебиња обично се навистина скапи и не е прашање на купување зошто, а потоа и неискористување. Тука имате список на основни работи за доаѓањето на вашето бебе, така што ќе знаете разлики помеѓу она што е од суштинско значење и она што не е.

Суштински работи за доаѓањето на вашето бебе

 • Креветче или креветче. Да има дома каде ќе спие бебето во текот на првите месеци. Одлучувањето помеѓу едното или другото ќе биде пред сè прашање на простор и економија. Лулките заземаат многу малку простор, но наскоро престануваат да работат. На пазарот има некои што еволуираат заедно со детето. Исто така, ќе зависи од тоа дали спиете заедно или не. Очигледно постелнината на креветчето или креветчето ќе биде уште едно од најважните.
 • количката. На пазарот има безброј модели и цени, мора да видите што најдобро одговара на вашите потреби. Најпрактични се 3-ка во 1, кои доаѓаат со стол, подвозје и максисози. Друга суштинска важност е торбата за количката, каде што можете да ги носите сите ваши работи. Да имате малку повеќе слобода, ако не сакате да одите насекаде со количката, значи да купите А. носач на бебиња. Постојат неколку типови (ранци, торби за раменици, шалови ...) можете да го пробате оној кој ви е најудобен. Haveе имате поголема слобода на движење, додека вашето бебе е близу до вас.

основните работи што ги пиете

 • Автомобилско седиште. Постојат и безброј модели во зависност од карактеристиките на вашиот автомобил и вашата економија. Идеално, тоа би било нешто што ќе им служи долгорочно додека децата растат брзо.
 • Табела за менување. Тоа ќе биде местото каде што ќе ги менувате пелените на вашето бебе, кои ќе бидат многу. Бидете сигурни дека масата за менување е на пријатна висина за вас, дека има доволно простор околу неа и дека имате сè што ви треба близу, за да не го оставите бебето само за секунда (пелени, марамчиња, креми, чисто алишта…). Има и такви многу корисни преносни маси за менување за кога сте далеку од дома.
 • Када. Постојат неколку многу добри опции за да ја прилагодите кадата или тушот за да можете безбедно да го капете вашето бебе. Погледнете ги опциите и изберете ја онаа што најмногу ви одговара. Dryе ви бидат потребни и меки крпи за да го исушите бебето, како и специјални сунѓери и гелови.
 • Хамак. Можеби ви изгледа тотално потрошено, но кога го имате, гледате колку е потребно. Itе му дадете многу употреба, бидејќи од времето кога бебето не спие, не можете секогаш да го држите во раце. Со оваа опција бебето ќе може да види што се случува околу вас и можете да комуницирате со него. Тој ќе го сака тоа и тебе исто така.
 • Бебе облека. Во зависност од годишното време, ќе ви требаат некои работи или други. Суштински се телата. Тие се обојуваат многу лесно за време на промените на пелените, така што ќе треба да имате многу за да ги поштедите. Остатокот според температурата во тоа време. Bебе или приспивна песна ќе ви се најде за да го држите во раце кога е многу мал, а пижамите се задолжителни.
 • Креми, пелени и марамчиња. Марамчињата најдобро се оставаат кога сте надвор од куќата, а внатре користете вода и мек гел. Кремите задник ќе спречат иритација.
 • Клипер, термометар и ножици за нокти. Други најважни работи за вашето бебе. Запомнете дека педијатрите не советуваат да ги исечете ноктите на бебето дури по еден месец.
 • Цуцли и шишиња. Можете да го прочитате написот «Како да изберете најдобро шише и брадавица», да ви помогнеме во вашиот избор.

Затоа што запомнете ... ако можете да рециклирате некоја од овие работи од пријател или член на семејство, ќе заштедите многу пари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.