Табели за тежина за предвремено родени бебиња: Контролирајте ја нивната еволуција

предвремено породување

Ако има нешто што го споделуваат сите родители, тоа е грижа за растот на нивните деца. Загриженост која се засилува кога бебето е предвремено и сакаме да го гарантираме вашето здравје и благосостојба. Во овие случаи, табелите за тежина за предвремено родени бебиња стануваат одлична алатка за следење на нивната еволуција.

Контрола на телесната тежина Тоа е многу важно кај недоносено бебе, иако не треба да не опседнува. Табелите за раст се стандарди за мерење на напредокот на детето со текот на времето, но важно е да се запамети дека секое бебе е уникатно. Дали моето дете е во добар перцентил? Фентон табелите можат да ви помогнат да го откриете, да дознаете од што се состојат и како да ги користите!

Кога е предвремено бебе?

Зборуваме предвремено родени бебиња, но дали ни е јасно кога е бебе? Бебето се смета за предвремено кога ќе се роди помалку од 37 недели на гестациската возраст. Сепак, постојат големи разлики во тежината, висината и развојот помеѓу микропредвремено родените бебиња, родени пред 26 недела и умерено недоносените бебиња, родени помеѓу 35 и 37 недели.

предвремено родено бебе-33-недела-2

табели за раст за бебиња

табелите за раст се мерни графикони кои овозможуваат проценка и споредување на растот на девојче или момче во однос на стандарден опсег. Овие табели земаат предвид три параметри: висина, тежина и обем на главата.

Откако ќе се направат мерењата на детето, педијатарот може да ги спореди со оние што се разгледуваат стандард за деца на иста возраст и полот во овие табели и толкувајте дали е во рамките на просечните перцентили.

Можат да користат за тоа Фентон маси, создаден за предвремено родени бебиња или користете ја коригираната возраст за да ја направите проценката во стандардните табели. А која е корегирана возраст? Тоа е оној што ги одзема од хронолошката возраст на детето месеците кога неговото раѓање било донесено. На пример, ако имате 4 месеци, но сте родени 1 месец порано, вашата поправена возраст би била 3 ​​месеци.

Табели за раст на Фентон

Фентон табелите се корисна алатка за процени раст и развој на предвремено родено бебе. Врз основа на податоците собрани од повеќе од 4 милиони здрави недоносени доенчиња со потврдена гестациска старост во развиените земји како Германија, Италија, САД, Австрија, Шкотска и Канада, зема предвид неколку параметри.

гестациска возраст, родилната тежина и полот на бебето се користени параметри да се одреди оптимална крива на раст. Така, користејќи ги овие информации како референца, педијатарот ќе може да процени дали бебето расте правилно и, ако не, да преземе мерки за подобрување на неговиот раст.

Фентон маси за недоносени девојчиња и момчиња

Табелата Фентон е референтна алатка и не треба да се користи како единствен фактор за проценка на здравјето на бебето. педијатри разгледајте и други фактори како и секоја компликација за време на породувањето, општата здравствена состојба на бебето и неговата еволуција.

Дали обрнуваме внимание на перцентилите?

Како што веќе споменавме, овие табели се само алатка. И што значи тоа? Тоа опседнат со перцентили тоа не е добро бидејќи секое бебе е уникатно и може да има индивидуални потреби и барања. Затоа, идеално е да барате добар педијатар и да му верувате на неговите критериуми.

Сега, исто така е погодно да се знае кои се знаците кои може да укажуваат на присуство на проблем во развојот на бебето и кои имаат врска најмногу со нееволуција:

  • Има трајно потекло и континуирано на перцентилите,
  • или по забавување на кривата, нема закрепнување во разумен временски период.
  • Пронајден е под третиот перцентил или над 97 за подолг временски период.
  • Ако тежината за висина е помала од P3 или P97.

Дали ги знаевте овие табели со тежина за предвремено родени бебиња? Можете да ги консултирате на интернет доколку сте љубопитни, иако, како што веќе повторивме, овие не се единствениот фактор што треба да се земе предвид за да се оцени развојот на детето. Следете ги упатствата на вашиот педијатар и верувајте му.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.