Теоријата за сексуалноста кај децата според С. Фројд

теорија на сексуалноста на орална фаза

Сигмунд Фројд Тој беше татко на најголемите психоаналитички теории: теоријата за сексуалноста кај децата. Овој невролог беше оној кој имаше идеја дека развојот на една личност се врти околу нивниот сексуален развој. Меѓутоа, за него концептот на сексуалност не беше само концепт на генитална сексуалност, туку нешто многу пошироко што го опфаќаше целиот развој на човековата афективност. Според Фројд, тие се разликуваат три ерогени зони во сексуалниот развој на една личност, тоа се оние делови од телото кои можат да промовираат задоволство и, што ќе се случува во невролошкиот развој на момчето или девојчето

Сепак, она што го предизвика повеќе полемики со неговите колеги, беше тоа што тој им припишуваше сексуален живот на децата од првите денови на животот. Така, тој го создаде она што го нарече теоријата за сексуалноста. Бидејќи позираше зрела сексуалност како резултат на сексуалниот развој во детството, нешто што тој самиот го нарече „прегениталност“. Затоа што ги нема истите карактеристики што му ги даваме во зрелоста и тоа е процес кој постепено се развива. Откријте ја неговата теорија за сексуалноста која ја дели на вкупно четири дела!

Оралната фаза во теоријата на сексуалноста

Опфаќа од раѓање до 2 години. Чувството на задоволството е локализирано во устата и на усните. Целата активност на бебето, во неговата прва година од животот, се врти околу задоволување на неговите орални потреби (цицање, јадење, пиење). Бебето започнува да се воспоставува преку неговата уста први афективни бази со неговата мајка и служи и како центар за истражување и познавање на надворешниот свет. Од кога не можете да задоволите ниту една од овие потреби, тогаш ќе се најдете со чувството на вознемиреност, што е најнепријатно. Но, пошироко кажано, може да се каже дека постои голема поврзаност со прашањето на устата и храната, како и со неговата мајка, благодарение на тоа што таа е таа што ја создава храната во периодот на лактација. За Фројд, либидото е поврзано со потребата да се преживее преку цицање и подоцна џвакање кога станува збор за цврста храна.

Анална фаза Теоријата на Фројд за сексуалноста

Аналната фаза

Се наоѓа помеѓу 2 и 4 години, приближно. Сексуалноста на детето се протега на целиот дигестивен систем и неговиот интерес е фокусиран на анусот, дефекацијата и обука за тоалет. Според Фројд, таму е концентрирана неговата зона на задоволство. За најмалите тоа е момент на целосна среќа, го живеат на многу интензивен начин и воедно нешто ново. Важно е да го научите детето за правилни хигиенски навики, избегнувајќи паѓање во прекумерно тешки или премногу попустливи системи. Во овие први две фази, заедничкиот елемент е секогаш најличната тема, без притоа да се прибегнува кон ништо или некој друг. Нешто што ги прави да се издвојуваат од оние што допрва доаѓаат.

Фаличната фаза

Тоа е помеѓу 4 и 5 години. Токму на оваа возраст либидото (сексуалноста) се наоѓа во гениталните органи. Љубопитноста што момчето и девојката ја чувствуваат кон сопственото тело ќе ги натера да почнат да го истражуваат и да ги откријат нивните генитални органи. Ќе ги привлекува и разликата меѓу нивниот пол и разликата на другите. Фројд тврдеше дека сите деца на оваа возраст чувствуваат еротска желба за својата мајка, додека тие го гледаат својот татко како ривал. Детето се обидува да се идентификува со својот татко за да ја постигне љубовта на неговата мајка, Фројд ова го нарекол Едипов комплекс. Нешто слично се случува и со девојките, што тој ги нарекуваше Електра комплекс. Фројд, исто така, квалификуваше дека има некои сличности со организацијата на возрасен, бидејќи тој почнува да бара надворешни предмети.

Латентна фраза

Фаза или латентен период во теоријата на сексуалноста на Фројд

Оваа друга фаза е помеѓу 5 и 6 години. Сега сè се менува, или речиси. затоа што момчето или девојчето чувствува еволуција на неговата сексуалност која повеќе се фокусира на нежноста отколку во претходниот Така, она што тие го чувствуваат се канализира кон нови цели, нова забава како што се игрите. Кога комплексот Едипов паѓа под сопствената тежина, оваа фаза започнува.

се менува до пубертетот

генитална фаза

Во рамките на Фројдовата теорија за сексуалноста, ја наоѓаме оваа последна фаза или период. Период кој ќе доведе до пубертет, така што сите претходни фази се унифицираат. Задоволството е повторно тој што го води пределот на гениталиите и тоа е една од оние фази каде што се елаборира сексуалниот идентитет на секој човек. Се разбудуваат нови интереси и многу љубопитност за експериментирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.