Тестови за бременост дома

Womanена која сака да забремени

Можеби мислите дека можеби сте бремени затоа што чувствувате некои симптоми и дека сте имале незаштитен секс, веројатно е дека сте бремени. Но, да бидеме искрени, не е многу ефтино да се купи тест за бременост, или барем не секој може да си го дозволи тоа. Во оваа смисла, добра идеја е да знаете некои тестови за бременост дома за да можете да излезете од сомнеж без да потрошите толку многу пари.

на тестови за бременост тие можат да ви кажат дали сте бремени или не со откривање на присуство на хормон наречен хуман хорионски гонадотропин (hCG) во урината. Овој хормон се произведува од клетки кои ќе се развијат во плацентата. Прво влегува во крвотокот кога оплодената јајце клетка почнува да се всадува во обвивката на матката, околу шестиот ден по оплодувањето.

Количината на hCG во телото на бремената брзо се зголемува во текот на следните недели и двојки. Кога тестот открива хормон во урината, тоа ќе покаже позитивен резултат, има дури и тестови - кои се купуваат во аптеките - кои можат да ви кажат дури и до седмиците што поминале од моментот на зачнување. Но, денес, ние сакаме да зборуваме за домашни тестови за бременост кои исто така ќе ви помогнат да се ослободите од сомнежите.

Кога треба да направите тест за бременост

Некои тестови за бременост во домот - но можете да ги купите во аптеките - се толку чувствителни што и вие може да даде добар резултат само 5 дена пред да ја очекувате следната менструација. Некои жени можат да произведат доволно hCG за да добијат позитивни резултати, иако исто така може да ризикувате лажен резултат.

тест за бременост дома

Но, ако сте желни да знаете и не ви пречи да ги трошите парите, тогаш не двоумете се и пробајте. Ако добиете негативен резултат, само ќе мора да почекате и да се обидете повторно подоцна додека менструацијата не доцни 10 дена. Повеќето тестови за бременост во домот се точни повеќе од 99% ако се користат на вистински ден - помеѓу една недела и десет дена по истекот на менструацијата.

Причини да се направи домашен тест за бременост

Иако е точно дека првото нешто е да се консултирате со вашиот лекар за бремени жени за да го осигурате вашето здравје и на вашето бебе, има многу причини зошто можеби не сакате да ги користите услугите на медицински професионалец или аптека за да ја потврдите вашата бременост . Некои од овие причини се:

 • Тестот за бременост може да биде прескап.
 • Може да биде тешко да се дојде до лекар или да се посети аптека ако живеете во оддалечен град.
 • Одењето на лекар за анализа на крв или урина би значело неколку дена чекање на резултатот.
 • Можеби бременоста ќе сакате да ја чувате во тајност засега - од кои било причини.
 • Плус: можете да ја зачувате вашата приватност и тоа е поевтино.

Домашни тестови за да знаете дека сте бремени - или не -

Следно ќе ве откриеме некои од домашните тестови за бременост што можете да ги направите без да потрошите само пари и исто така, ќе можете да знаете дали сте бремена веднаш.

Вашето тело ве предупредува

Ова е најстариот тест за бременост - вашето тело ве предупредува. Да, жените кои се бремени доживуваат физички промени, дури и во почетната фаза. Ова се индикаторите што можат да ве натераат да се сомневате дека имате бебе кое се развива во вашата матка. 

Најочигледен прв знак е тоа правилото недостасува. Новобремените жени исто така може да имаат повисоки телесни температури, да се пот повеќе од нормалното и да имаат почувствителни гради и брадавици. Тие исто така може да имаат повеќе чувство на мокрење, па дури и да чувствуваат гадење наутро. Ако ги почувствувате сите овие симптоми, веројатно ќе ви треба тест за бременост за да бидете сигурни дека навистина сте бремени.

Сепак, не сите жените доживуваат физички промени а може да имаат дури и мало крварење, што може да ги натера да се чувствуваат збунети дали се бремени или не. Во овие случаи, тест за бременост во домот несомнено ќе биде добра опција.

Womanена со ектопична бременост

Тест за паста за заби

Ако сакате да знаете дали сте бремени, не можете да пропуштите паста за заби на списокот за купувања или во вашиот дом. Но, ви треба обична бела сорта, ништо што содржи гел или обоени ленти. Постојат две работи што можат наведете дали сте бремени ако додадете урина во белата паста за заби. Ако пастата за заби стане светло сина или започне да се пени многу, тоа може да покаже дека сте бремени.

За жал, не постои точна количина на урина или паста за заби што треба да ја користите или колку долго треба да чекате за да го дознаете резултатот.

Тест за бременост на шеќер

Шеќерот е чест елемент во секој дом и можете да го користите како тест за бременост. Ставете неколку лажици шеќер во сад и додадете малку урина внатре. Побарајте формирање како да се коцки шеќер. Ако шеќерот се натрупа, тоа е знак дека сте бремена. Ако шеќерот се раствора во течноста во урината, тогаш не сте бремена. 

Сите тестови за бременост, вклучително и овој за шеќер, најдобро се прават наутро, по будењето. На овој начин урината ќе биде многу поконцентрирана. Ако не е можно да се направи тестот наутро, една опција е одржување на урина првото нешто наутро во херметички затворен сад и направете го тоа подоцна.

Womanена со болка во овулацијата

Тест за бременост со бел оцет

Белиот оцет е можеби најевтината состојка за употреба во домашен тест за бременост. Треба само да додадете малку урина во чаша бел оцет и да почекате промена на бојата за да укаже на позитивна бременост.

Но, ако сакате да бидете навистина сигурни дали сте бремени или не, тогаш купете една тест за бременост во аптека или направете тест на крвта во вашиот медицински центар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пазуви Рејносо dijo

  Здраво, како си? Имам едно прашање, се подготвував веќе 3 години да немам повеќе деца, но моето тело се менува и чувствувам нешто што ме придвижува, постојат можности да сум бремена откако ќе ми најдат нецелосен абортус и најчудната работа е од ова и bindo моето правило

  1.    sara dijo

   Здраво, ја ледам онаа со пастата за заби и остана иста и онаа со шеќер не правеше грутки, едноставно остана ставена во торта, не се стопи или правеше грутки, но ако беше подигната, папија тоа значи дека сум бремена или не, благодарам

 2.   Амарили dijo

  Периодот ми е 4 дена, но ме боли бистата. Пробав оцет и брзо се формираше бела пена која се искачи до работ на стаклото. Дали ќе бидам бремена? Откако го сторив тоа, ги имав истите резултати и се вратија негативни. Помогни ми!

  1.    Макарена dijo

   Здраво Амарили, домашните тестови не се целосно сигурни. Се најдобро.

  2.    Лули dijo

   Помогнете на мојот тест да излезе вака и не знам дали сум или не

 3.   Арацели dijo

  Еј девојки, штотуку ми тестираше урината за шеќер. Не формираше коцки ниту се раствори, остана таму. Доцнам 5 дена. Немав симптоми, но го чувствувам своето тело поинаку, не знам како да го објаснам, можеби е сензација и ништо повеќе од тоа. Помош!

  1.    Леилани dijo

   Здраво, ако мојата урина е зголемена и шеќерот е намален, што значи тоа?

 4.   Јесица dijo

  Здраво Арацели, ми се стори и мене и ми се случи, како што заврши бременост?

 5.   S3E2 dijo

  Девојка која научи да биде мајка | Мамо на 15 години -