Треска кај бебиња од 0 до 3 месеци. Причини и третмани

Треска кај бебиња од 0 до 3 месеци

Треската е имунолошки одговор се манифестира со треска. Кога ќе се појави во првите три месеци од животот на бебето, тоа може да биде аларм и затоа мора да се преземат мерки на претпазливост во случај да постои можна инфекција. Други можни причини може да се должат на а вишок топлина или дехидрација, иако подетално ќе ги анализираме причините. Ќе ги посветиме следните редови за да знаеме како треска кај бебиња од 0 до 3 месеци.

Бебињата до 3 месеци имаат потреба од постојана грижа. Мора да знаете дека тоа е витална фаза за вашиот опстанок и мора да знаете одредена грижа, вклучувајќи разбирање колку треба да биде вашата телесна температура.

Како е температурата на телото на бебето од 0 до 3 месеци?

Температурата на бебето треба да биде помеѓу 35 и 37 Целзиусови степени. Нивната температура е иста како кај возрасните. Телото работи во рамките на неговите механизми за регулирање на топлината на телото, секогаш ќе прави регулација и за загубата и за добивката на топлина. Ако температурата е прекумерна, телото ќе одговори со потење и ако температурата е ниска, телото ќе трепери.

Кај бебињата овие системи на регулација се понежни. За нивните тела тоа ќе имплицира поголема потрошувачка на енергија и може да доведе до хипотермија или хипогликемија. Бидејќи неговиот систем е сè уште прилично незрел, тоа ќе нè наведе да имаме поголема контрола и грижа за неговата температура.

Треска кај бебињата во првиот триместар од животот

Треската и ниската треска се два различни аспекти. Сè ќе зависи од дипломирањето при мерење на телесната температура. Температурата со низок степен може да се појави поради различни фактори, меѓу кои и со останување на висока надворешна температура или преку премачкување.

Треска кај бебиња од 0 до 3 месеци

Температурата на телото варира во зависност од тоа каде се зема. На пример: ако се зема во устата и препоните, нормалните параметри се помеѓу 35,5 и 37,5 ° C. Ако температурата се мери ректално, ќе се зголеми за уште еден степен, меѓу 36 и 38°С.

Меѓутоа, кога резултатите се надвор од нормалните параметри, можеме да ги класифицираме како:

  • Помеѓу 37 ° и 28 ° C се смета за треска.
  • Помеѓу 38 ° и 41 ° C се смета за треска.
  • Со 41 ° C или повеќе е алармен знак: хиперпирексија.

Симптомите што може да ги претстави бебето се раздразливост, имајќи го црвено лице, црвена кожа на своето тело, тие се потат повеќе од вообичаено. Во овие случаи, обично постои дури и а мал осип на вашата кожа. Мора да внимавате, бидејќи бебето може да покаже неправилности во своето однесување. Можеби се повеќе желни за својот пијалок (затоа што се жедни) или можеби им недостасува желба. Или може да бидат многу поспани од нормално или да станат пораздразливи.

Причини за треска

Инфекции Тие се главната причина за треска (може да добијат уши или болки во грлото), иако тоа не се јавува секогаш при висока топлина, бидејќи некои бебиња остануваат премногу ладни или имаат ниска телесна температура.

Треска кај бебиња од 0 до 3 месеци

Вишок на топлина Тоа е причина и за таквата околност, има моменти кога се прекриваат или прекриваат и тоа предизвикува таква реакција. Други пати тоа е затоа што тие се блиску до голем извор на топлина или затоа што е премногу топло во атмосферата.

Дехидрацијата е уште една причина. Можеби поминувате низ некој вид на гастроентеритис, иако се уште е рано, иако главните причини обично се поради тоа што не пиете доволно мајчино млеко или формула.

Совети за намалување на треската

Еден од советите е Одете кај педијатар да ве упати на фармаколошки третман. Друг тип на чорапи е добро да го хидрирате бебето или добро да го нахраните по потреба, избегнувајте да го завиткувате премногу и оставете го да одмора колку што е потребно. Меѓутоа, при носење на бебето во медицински центар, секогаш ќе бидат назначени најдобрите мерки, секогаш во зависност од случајот што оправдува зошто се појавила треската.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.