Прекрасни фрази кои инспирираат за мајчинството

Прекрасни фрази кои инспирираат за мајчинството

Породилно Тоа е едно од најинтензивните искуства и полно со безусловна љубов. Родителството е исто така дел од овој процес. Во текот на нашите животи и нашите предци имало писатели и филозофи кои оставиле убави фрази за сите мајки кои ја претставуваат оваа голема вредност на хуманоста. Оваа статија ја посветуваме за да можеме да ги прочитаме најдобрите фрази за мајчинството, повеќето од нив напишани од познати и важни луѓе.

Нема сомнение дека мајчинството ги преобразува луѓетоособено мајките. Жената се подарува на своето бебе, од бременоста додека не го држи во раце и во текот на животот. Навистина, мајката посветена на мајчинството секогаш ќе ги има своите заслуги, бидејќи има добра причина да може да инспирира толку убави фрази кога љубовта е безусловна.

Прекрасни фрази кои инспирираат за мајчинството

Да се ​​биде мајка е инспирација за многу следбеници на пишувањето и размислувањето. Има многу познати личности, па дури и анонимни, на кои им посветиле многу свои мисли напишете привлечни зборови за мајките и нивните деца. За ова направивме компилација од најубавите фрази за мајчинството:

1 - „Ако си мајка, тогаш си суперхерој“. - Рози Поуп.

2 - „Мајките се единствените работници кои никогаш немаат одмор“. - Ен Мороу Линдберг.

3 - „Кога сте мајка, никогаш не сте сами во вашите мисли. Мајката секогаш треба двапати да размислува, еднаш за себе и еднаш за своите деца“. - Софија Лорен.

4 - „Донесувањето одлука да се има бебе е трансцендентално: тоа значи да одлучите дека од тој момент и вашето срце ќе почне да оди надвор од вашето тело“. Елизабет Стоун.

Прекрасни фрази кои инспирираат за мајчинството

5 - „Возрасните никогаш ништо не разбираат сами и за децата е исцрпувачки да мораат секогаш да им објаснуваат нешта. - Антоан де Сент Егзипери-.

6 -  „Ништо не кажува повеќе за душата на едно општество од начинот на кој се однесува со своите деца“. - Нелсон Мандела.

7 -  Не постои начин да се биде совршена мајка, постојат милион начини да се биде добра мајка. - Џил Черчил. 

8 - „Работата на мајката е напорна работа и, премногу често, анонимна. Ве молиме знајте дека вреди тогаш, сега и засекогаш“. - Џефри Р. Холанд.

9 - „Мајка е некој кон кого брзате кога сте вознемирени“. - Емили Дикинсон.

10 - „Нема поголемо добро на целиот свет од мајчинството. Влијанието на мајката во животот на нејзините деца е непроценливо. - Џејмс Е. Фауст.

11 - „Можеби причината зошто толку универзално реагираме на љубовта на нашата мајка е затоа што таа ја претставува љубовта на нашиот Спасител. - Бредли Д. Фостер. 

12 -„Младоста избледува, љубовта попушта и лисјата на пријателството паѓаат, но тајната надеж на мајката ги надживува сите. - Оливер Вендел Холмс.

13 - „Да се ​​биде мајка е учење за силните страни што не сте знаеле дека ги имате и справување со стравовите за кои не сте знаеле дека постојат“. - Линда Вутен.

14 - "Љубовта толку моќна како онаа што мајка ти ја чувствува за тебе остава свој белег […]. Да се ​​биде сакан толку длабоко... ќе ни даде вечна заштита“. - Ројлинг.

Прекрасни фрази кои инспирираат за мајчинството

15 - „Мајчината љубов е трпелива и простува кога сите други се откажуваат, не се колеба и не се колеба, дури и кога срцето е скршено“. -Хелен Рајс. 

16 - „Ниту една состојба не е толку слична на лудилото, од една страна, и на божественото, од друга страна, како да се биде бремена. Мајката се удвојува, потоа се дели на половина и никогаш повеќе не е цела“. - Ерика Јонг.

17 - „Ние не доаѓаме од ѕвездите или од цвеќињата, туку од мајчиното млеко. Преживеавме со човечко сочувство и од грижата на нашите мајки. Ова е нашата главна природа». - Далај Лама.

18 - „Еве ја, мајка ми, во центарот на огромната катедрала што беше детство; беше таму од самиот почеток. И, се разбира, тоа беше центарот на сè. Центарот: можеби ова е зборот што најдобро ја изразува дифузната сензација што ја имав да живеам целосно потопен во нејзината атмосфера, никогаш да не сум доволно разделен за да ја гледам како личност“. - Вирџинија Вулф.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.