Близнаци унивителин или бивителин: каква е разликата?

Близнаци

Веста за бременост близнак Може да предизвика почетно изненадување проследено со двојна доза на среќа и повеќе емоции, но исто така и обично генерираат многу сомнежи. Ултразвукот ќе утврди дали има едно бебе или неколку. Кога станува збор за две бебиња, обично може да има забуна, бидејќи може да се идентични или братски близнаци.

Разликата помеѓу двата типа на повеќекратна бременост лежи во бројот на оплодените јајца или кога истиот зигот кој се формира во моментот на бременоста продолжи да се дели и да стане два ембриони. Анализираме какви се овие типови близначки бремености.

Близнаци унивитлајн

Кај унивителински близнаци, зигот се формира после унија на едно јајце со сперма и ова се дели по оплодувањето создавајќи два идентични ембриони. Идентичните близнаци ја споделуваат својата генетска шминка па физички се речиси идентични. Тоа е факт кој се јавува во многу малку случаи, помеѓу 25%.

Постојат различни видови близнаци унивитлајн во зависност од тоа кога ќе се подели зиготот:

 • Бихоријална и дијамнионска: се јавува 3 дена по оплодувањето. Ембрионите се хранат од една плацента и секој од нив има своја амнионска кеса.
 • Монохорионски и моноамнионски: Се јавува помеѓу седмиот и тринаесеттиот ден и каде што ембрионите ја делат истата плацента и иста амнионска кеса. Тоа е кога имало поделба на точно исти клетки.

Унивителин или бивителин близнаци

Интересни факти за идентични близнаци

Во овој тип на поделба, случајот на "близнак што исчезнува" каде што еден од ембрионите не завршува со развојот и завршува да се апсорбира од мајката, од нејзиниот сопствен близнак, па дури и од плацентата. Забележано е дека во вториот триместар се појавуваат два фетуси, а на следниот последователен ултразвук еден од нив исчезнал.

Друг љубопитен и многу редок факт е т.н „Situs inversus“ каде бебињата се раѓаат како близнаци, а органите се формирани на спротивен начин. Тие можат дури и да прават спротивни работи во својот живот (обратна психологија), додека едниот е левучар, другиот е деснак или дури може да спијат обратно.

Близнаци од бивитлин

Бивитлин бременост се јавува кога две јајници се оплодуваат со две различни сперматозоиди, формирајќи два зиготи во две различни вреќи. Обично се јавува кај 70% од близначките бремености. Секоја јајце клетка се вградува во матката независно, внатре во гестациската кеса и во сопствената амнионска кеса и плацентата. Овој вид близнаци е најчест. Близнаците со бивитлин обично се нарекуваат Близнаци.

Шансите за бременост со близнаци се зголемуваат кога во мајчината матка се вградуваат два зигота истовремено. Има еден љубопитен факт кај братските близнаци, бидејќи тие можат да бидат од различен пол. Од секои 100 бремености со оваа карактеристика, тие обично се од различен пол или може да се совпаднат со тоа што се двајца мажи или две жени.

случај на близнаци

Дали близнаците со бивитлин се исти или различни?

Близнаците имаат различни генетски информации така што тие не се физички идентични. Тие дури можат да бидат од различен пол како што разгледавме. Нивната физичка сличност е споредлива со онаа на двајца обични браќа и сестри, иако има случаи во кои тие исто така може да се родат многу слични, но нема да бидат близнаци во огледало. Овие близнаци се нарекуваат и братски или дизиготни близнаци.

Како да знаете дали се близнаци унивителино или бивителино?

Понекогаш е тешко да се направи разлика дали близнаците се бивителин или унивителин. Ако бебињата се од различен пол, тие се близнаци со бивитлин уште од близнаците униветелино секогаш се од ист пол.

Ако бебињата се од ист пол, тие ќе бидат близнаци униветелинос ако ја делат надворешната торба или обете торби. Овие податоци може да се формализираат со рутински ултразвук и со анализа на сите овие податоци.

Во случај на сомневање, лекарот изведува Тест на крвта да се добие крвната група. Ако крвната група е различна тие ќе бидат близнаци. Ако резултатите од анализите не се убедливи, последната опција е да се изврши а prueba на ДНК.

Разлики помеѓу идентични и братски близнаци

За да обезбедиме повеќе куриозитети помеѓу овие два типа на бременост близначки, ќе заклучиме со некои јасни разлики кои ќе бидат многу позначајни и поубедливи.

Полот на бебињата

Пред раѓањето, може да се открие полот на неродените бебиња. Ако половите се различни, нема сомнеж дека се близнаци. или братски близнаци. Но, ако се од ист пол ќе има сомнежи дали би можеле да бидат идентични, бидејќи близнаците можат да бидат и од ист пол. Ќе треба да анализираме со ултразвук дали ја делат плодовата вода или не.

Унивителин или бивителин близнаци

Амнионска кеса и плацента

Кај близначките, бидејќи секој од ембрионите е создаден со сопствена јајце клетка и сперма, тие логично ќе бидат вградени независно во матката. На овој начин секој ќе создаде своја амнионска кеса и плацента.

Во случај на идентични близнаци, постојат случаи кои можат да бидат многу различни:

 • Може да се случи ембрионите тие обично ја делат истата амнионска кеса и плацентата, ова обично се случува помеѓу 7 и 13 дена по оплодувањето. Но, дури и да се случи, иднината може да има реперкусии на нивното раѓање, бидејќи може да има случај на сијамски близнаци (кога тие се раѓаат физички обединети еден со друг) или може да се појави синдром на трансфузија на трансфузија.
 • Во моментот на поделба на зиготот се формираат ембрионите и секој може развиваат сопствена амнионска кеса и сопствена плацента.
 • Помеѓу четвртиот или седмиот ден бебињата тие можат да имаат своја амнионска кеса, но ја делат истата плацента. Ова е ситуација која обично се јавува во 90% од случаите.

Други податоци кои можат да ги направат да се истакнат е кога се родени и кога е истражен нивниот физички изглед. Ако тие се јасно идентични, тогаш тогаш тие се родени со исто генетско оптоварување и затоа тие се идентични близнаци. Од друга страна, тие можат да бидат близнаци, но во овој случај делат 50% од ДНК и јасно се разликуваат, иако има случаи во кои можат многу да личат еден на друг. Тие исто така не ја делат истата крвна група.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.