Уста-рака-нога кај возрасни

Уста-рака-нога кај возрасни

Болеста Рако-шап-уста често се наоѓа кај децата. Необично е да се гледа како возрасен, но има луѓе кои можат да страдаат од тоа создавајќи изолирани случаи. Стапалата уста-рака кај возрасни ги има истите карактеристики како дете, вирусна инфекција која ја детализираме подолу.

Нејзините симптоми се поврзани со различни манифестации со рани и осип на устата. Тоа е болест која не бара третман, но доколку треба да следите низа индикации за дека станува многу поблаг и не многу заразен.

Што е болест на шап-шап и уста?

Болеста на шап-шап и уста е клинички синдром предизвикани од вирусна инфекција. Таа е предизвикана од групата ентеровируси, која ги вклучува Коксаки вирус А16 и ентеровирус 71. Лицето кое е заразено може да зарази и:

 • Преку секрет од носот и устата, кои доаѓаат од грлото и преку плунката и носната слуз.
 • За изметот.
 • Преку рани, каде што меурите што се создаваат или красти може да бидат заразни.

Како се шири

Оваа болест тоа е многу заразно, која е многу честа кај деца под пет години и поспорадично и поретко кај возрасните. вашиот пренос има врв во првата недела, но понекогаш може да продолжи да се шири дури и во следните недели кога симптомите исчезнале.

Уста-рака-нога кај возрасни

Возрасните можат да забележат како се манифестира оваа болест голема непријатност што доведува до треска. Овој период на инкубација може да трае три до шест дена, каде што ќе има недостаток на апетит и болки во грлото. Неколку дена подоцна досадните рани ќе се појават во устата и грлото.

Симптоми на болест на рака-шап и уста

Започнува со општа малаксаност каде на детето може да му требаат денови за да ги манифестира со тоа што нема да опише што му се случува, освен ако тоа не започне со треска и можни повреди. Возрасен ја покажуваат својата непријатност многу порано каде што ќе го поврзете со следните знаци:

 • Треска.
 • Болка во грлото.
 • Губење на апетит
 • Везикуларна ерупција со болни лезии и црвенило слични на плускавци, каде што се манифестираат во внатрешноста на устата: на јазикот, непцата и на внатрешната страна на образите.
 • Осип на кожата со црвенило што не чеша, на дел од рацете, стапалата, а понекогаш и на задникот. Овие еритематозни папули се развиваат во везикули кои подоцна улцерираат.

Кога треба да се консултирате со лекар?

Оттогаш, оваа болест не нуди многу сериозна непријатност вашите симптоми обично не се сериозни. Сепак треба да се оди на лекар да направи преглед и каде понуди грижата да се усвои. Во некои случаи рани и болки во грлото обично се премногу досадни и лекарот може да помогне да се ублажат овие непријатности.

Уста-рака-нога кај возрасни

Грижете се за неговото размножување

Возрасни кои се грижат за малолетни деца и каде може да постои овој тип на болест, тие треба да создадат низа грижа за да не се пренесат.

 • Мора да бидете внимателни со пристапите. и немање близок контакт, како што се гушкање, бакнување или споделување каков било вид прибор за јадење, чаша или чаша.
 • Бидете внимателни кога лицето кое е заразено кашлајте или кивајте.
 • Не допирајте предмети и површини дека продолжиле да ги допира заразеното лице, но сето тоа ќе мора да се измие.
 • Исклучително внимание при менување пелени, бидејќи најголем дел од оваа инфекција се наоѓа во изметот. Многу внимателно треба да ги миете рацете и не ги допирајте очите, носот или устата.

Најкарактеристичните превентиви мора да бидат поврзани со хигиената. мора мијте ги рацете многу често и внимателно, може да се користат и некои марамчиња или гелови што содржат алкохол. Добро исчистете ги сите површини, користење сапун и вода и ако е можно, употреба на белило и вода. мора создадете ги овие хигиенски навики за да не се заразат луѓето околу нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.