Што да направите кога бебињата имаат колика?

 

 

Чолиќ се стомачни заболувања што ги имаат бебињата до 4 месеци или повеќе. Помеѓу 10 и 20% од новороденчињата страдаат од тоа. Најчесто е тоа што се појавуваат околу третата недела од животот, иако некои бебиња ги презентираат уште од првите денови. Тие се карактеризираат со присуство на болки во стомакот; бебето ги витка нозете, лицето поцрвенува и плаче поинаку отколку кога е гладен или осамен. Плачењето не престанува дури и ако го држат во раце, што генерира чувство на мака во семејната средина.

Па, што да правам? Прво на сите треба да се грижи за доење за да избегнете детето да страда и да не одмарате. Понекогаш причината за колика е затоа што бебето е алергично на кравјо млеко, или од шишето или од мајчиното млеко. Ако малото пие мајчино млеко, мајката мора добро да се грижи за хранење, избегнувајте кофеин, шеќери и масни работи. Друг совет е да се спречи детето да внесува воздух додека јаде, со што се елиминираат можните гасови од бебето. И, конечно, наспијте се добро во просек од 14 до 16 часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бабисек dijo

  Само кога би можеле да зборуваат ... мајка знае колку е вознемирувачки плачот на нејзиното бебе кога не запира.

 2.   Мариела dijo

  Син ми е стар скоро еден месец, неодамна започна со болки во стомакот и плаче и се врти и поцрвенува од болката во стомакот, не може да помине бензин.

 3.   патрисија каланш dijo

  Мојата девојка понекогаш има многу колики и мислам дека е затоа што понекогаш добива бензин ... и што ако забележам чудно е што прави многу сила да се олесни ... Диогамен ако е тоа нормално, ве молам ако ве вознемирува мене и тоа ме тера да ми го крши срцето кога ја гледам вака

 4.   Sandra dijo

  k Јас правам се што k е според мојата арска и тоа не е китан, ниту гасовите не коликаат

 5.   Марија Тереза dijo

  Јас имам две и пол месечно бебе и таа не дефецира сама, ова го прави после 4 дена, не знам што да правам, те молам кажи ми дали има начини да се охрабри таа сама да си ја прави столицата.

 6.   поток тајми dijo

  Марија Тереза ​​можете да користите глицерин за бебе или деца, многу е добро тие се како супозитории на моето бебе што се случи на 6 дена и тоа беше она што го препорача педијатарот, исто така можете да ставите масло наречено скапо масло. област тоа е многу добро направено малку во млеко и тоа е тоа. Исто така, ако веќе му дадете десерт на вашето бебе, можете да му дадете десерт од слива, тоа е многу добро и ќе му помогне многу.

 7.   Tati dijo

  Моето бебе претрпе многу колики во првиот месец, педијатарот ми рече дека е колики како новороденче и ми препиша алергиски сируп и со тоа повторно не плачеше од колики ноќе

 8.   Барбара dijo

  Па, моето бебе има колика и добро од овие информации веќе знам како да го смирам.

 9.   Андрес Веласко dijo

  моето 9 деветмесечно бебе има грчеви, што да правам и има и мала дијареја ... благодарам за советот

 10.   Кристина Химена Дијаз dijo

  Водите од целер се супер добри за мојата 2-месечна ќерка Јулиетита.
  И навечер таа успева да спие помирно, патем јас повеќе одмарам кога ќе престане да плаче за овие илјадници болки, мора да се води грижа и за она што го јаде бидејќи тоа влијае директно на нив.

 11.   Ана Белен dijo

  Daughterерка ми има дијареја, сакам да знам дали е од млекото што и го давам

 12.   миријам алехандра брусалиан dijo

  Мојот син има 17 дена. И јас се грижам кога одам без да застанам, не знам што да правам. Покрај тоа, неговото тело не оди добро.

 13.   фернанда манрикез dijo

  И моето бебе страда од колика, тој има еден месец и ако им користи на мајките дека имаат бебиња од тоа, препорачувам кога бебето ќе плаче, да ја отстранат облеката од половината надолу (вклучувајќи ја и пелената ) Земете ги нозете и свиткајте ги додека не се допре стомакот, поместете ги неколку пати од горе надолу како да вежбате и ако после тоа не испушти гасови, земете термометар и вметнете го само делот што има жива во анусот (со пази да не се скршиш) бидејќи масирањето навистина работи и вашето бебе се одмара додека ослободува гасови и измет .. друг метод е да купите супозитории за глицерин или да направите габонски калјани (правите стап како термометар со габон и внесете ги тенџерето е нешто навистина добро, го препорачувам ..

  Се надевам дека ви помогнав на сите бакнежи и не плашете се дека е најнормално да имаат бензин ако не се фрлат убаво плошниците или ако мајката се храни лошо

  ксаито

 14.   рамка dijo

  здравоааааа .. синоќа моето бебе не можеше да спие, мислам дека беше поради грчевите затоа што му го допре стомакот и звучеше како тапан, добро моето прашање е, во тие прилики може да му дадам анасон во шишето? Ви благодарам, го чекам вашиот одговор.

 15.   Росио Гутиерез dijo

  Не би сакал малку повеќе ваши добри информации затоа што моето бебе има многу колики

 16.   Дајана dijo

  Ги сакам бебињата, тие се убави

 17.   мери хуанка кало dijo

  Како си? Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш со овој коментар, моето бебе од една година и еден месец и дваесет и осум дена. Има лабава дијареја и нема многу апетит.Се плашам одеднаш да и дадам тешки оброци.Сакам да знам што можам да и дадам за да се опорави.