Што да направите ако сте бремени и сами

Што да направите ако сте бремени и сами

чекање за бебе Тоа е фаза која мора да биде снабдена со голема акумулација на емоции. бремена жена ја надополнува оваа фаза со голема чувствителност и затоа во оваа состојба мора да владее спокојството. Постојат причини кои предвидуваат дека бременоста не може да се продолжи со таткото или со очекувана поддршка, за ова ве покануваме да знаете.што да правите ако сте бремени и сами“.

Многу се причините за оваа состојба. Партнерот или емоционалната одговорност што не може да ја придружува трудницата станува предизвик. Емотивното раскинување, смртта на таткото или идниот татко кој не сака да ја преземе одговорноста за татковството може да биде многу непријатен. Сепак, постои опција и одлука на мајка која сака соочување со мајчинството без партнер, но сепак постои одредена несигурност пред таквата волја.

Што да направите ако сте бремени и сами?

Оваа точка ја предлагаме како почеток или заминување кон таа нова фаза во која сте жена и ќе имаш син сам. Мора да внимавате на сè лошо за најдоброто влијание за да размислувате позитивно. И тоа е дека еден од нив е, дека доаѓањето на бебе, тоа е секогаш благослов.

Соочувањето да се биде самохрана мајка значи тоа таткото не е наведен како друго одговорно лице на нејзиното воспитување и сета таа безусловна поддршка за нејзината мајка. Но, можеме да увериме дека секогаш може да се најде Многу поддршка од пријателите и семејството.

Секој што се нуди да помогне Сето тоа е подарок затоа што сигурно сакате да се вклучите во планирањето на дел од тоа воспитување или повремено наздравете таа физичка или психолошка поддршка. Секаков вид помош не треба да се отфрла, бидејќи на долг рок може да и наштети на чувствителноста на жената.

Што да направите ако сте бремени и сами

Единствената фаза полна со несигурности е онаа што се случува за време на бременоста Ако сте нова мајка, веројатно имате глава полна со многу сомнежи за вашето воспитување. Обидете се да не дозволите бременоста да се одвива без да барате некој што може да ве придружува во ревизиите. Ако има добри вести за тоа како напредувате месец за месец, па дури и во моментот кога се објавува веста за вашиот секс, друштвото на пријател или член на семејството е од суштинско значење за споделете ја таа радост.

Дури и има сесии лице в лице со акушерката каде да помогне лактација и подготовка за породување. Овде можете да запознаете жени кои се во иста ситуација како вас и секогаш можете Споделете какви било прашања или несигурности. Утешно е да се знае дека во оваа веродостојна одлука, нема да бидете сами.

Штом ќе се роди малечкото нема да имате повеќе време да размислувате за сите тие сомнежи, сигурно ќе ви помогне мајчинскиот инстинкт и времето кое бебето го бара ќе ги исполни сите тие моменти од денот.

Депресија по породувањето
Поврзана статија:
По породувањето: што да очекувате

Кога бебето е веќе родено

Фокусирајќи се на добредојде на тоа бебе ќе направи љубовта станува безусловна. Перцепцијата на животот е сосема поинаква и визијата за иднината ќе ја фокусирате на друг начин. Мора да се чувствувате горди на она што сте го создале и отсега морате уживајте во првите месеци од животот и да се биде многу мирен

Што да направите ако сте бремени и сами

Во првите два или три месеци од животот на бебето, сè може да изгледа како хаос. Жената која никогаш немала потомство може да се најде во сосема поинаква ситуација од онаа во која живеела. Сега имајте време само за бебето и практично нема време за неа. Во овој момент треба да Намалете го тој физички и психолошки притисок и обидете се да извлечете максимум од оваа ситуација верувајќи дека тоа е прилично авантура.

Секогаш побарајте поддршка за вашата ситуација, верувајте им на луѓето околу вас и дозволете си да ви помогнат семејството и пријателите. На интернет, исто така, можете да се консултирате со која било веб-страница што ви помага многу подобро да ја носите бременоста и родителството. Доколку постои било каков вид на фондација која им помага на самохраните родители, Не би било лошо да се обидете да пронајдете некаква поддршка или некој вид на економски ресурс што може да се обезбеди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.