Што е матката

Што е матката

Матката е репродуктивен орган во облик на круша и се наоѓа во карлицата. Се јавува кај личност од женски пол и е каде бебето ќе остане во моментот кога е зачнато. Матката е одговорна да ги има сите потребни сили на нашето тело за да може да создаде живот.

Овој орган исто така има ризикот од заболување од некои болести. Тие можат да се појават во форма на хеморагии надвор од менструацијата каде што се предупредува некој вид на неправилност.

Како е матката

Се дефинира како а шуплив мускулест орган во облик на круша. Се наоѓа во телото на жената во карлицата, помеѓу мочниот меур и ректумот. Неговата анатомија е дел од цевките и јајниците, суштински делови за исполнување на неговата функција.

Јајниците Тие се женски полови жлезди кои се наоѓаат на двете страни на матката. Тие ќе бидат задолжени за создавање јајца да патуваат низ јајцеводите и може да се смести во ендометриумот. Таму ќе чекаат да се генерираат од сперма и да се оплодат ќе слезе во матката за да почне да се создава убав и нов живот. Тоа ќе биде задолжено да може да го храни фетусот за неговата правилна бременост.

Што е матката

Делови на матката

Матката мери околу Ширина 7,5 см и дебелина 2 см. Неговата големина и форма ќе зависат од возраста на жената и породувањата што ги имала.

Во рамките на неговиот главен дел што е телото, тоа е најшироката област што мери околу 5 сантиметрис. Тоа е заоблениот дел, тој што ќе и даде облик на крушата и каде се расплетуваат од двете страни матката или фалопиевите туби.

 • Истмус Тој мери околу еден сантиметар и е основата или дното на матката, тоа е делот што ги поврзува грлото на матката и телото.
 • Телото е област интраперитонеално каде што ги поврзува истмусот и јајцеводите
 • Вратот или грлото на матката тоа е тесна ребреста област која комуницира со вагината.
 • Параметриумот Тоа е областа на околното сврзно ткиво што ја опкружува матката.
 • Перитонеумот речиси целосно ја покрива матката, освен вентралниот дел на грлото на матката.

Слузницата или ендометријалниот слој Тоа е делот што ја структурира матката. Цервикалната слуз е леплива супстанца која се произведува неколку дена пред овулацијата, а исто така ќе помогне да се транспортираат милиони сперматозоиди до јајце клетката. Матката е поддржана од лигаментите и перитонеумот, со посредство на широкиот лигамент на матката.

Функција на матката

Како што веќе наведовме Тој е задолжен за бременоста. Овулите ќе бидат задолжени за произведуваат јајца што ќе се движи низ јајцеводите. На овој начин и додека не стигне до матката, тоа ќе биде моментот во кој мора да се оплоди, доколку се случи ова дејство тогаш ќе се развие ембрион во внатрешноста на матката. Ако не се оплоди, ќе се исфрли давајќи почеток на менструацијата.

Што е матката

Болести на матката

Гинеколошки крварења Надворешните периоди до менструацијата се показател дека нешто се случува: проблеми со тироидната жлезда, хормонални проблеми, полип, фиброиди, рак, некој вид на инфекција или бременост.

Постои еден вид бениген тумор кој е многу чест. Тие се нарекуваат фиброиди познат како леиомиом, фибромиом, миом и леиомиомат. Многу е вообичаено многу жени да страдаат од тоа, иако во повеќето случаи тие не се враќаат во некој сериозен проблем.

Ендометриоза обично е честа појава кај некои жени. Постои воспаление на слузокожата на матката што може да влијае на вратот или телото на органот.

Пролапс на матката Тоа е предизвикано од женско генитално потекло, поради траума при породување со компликации при породување или повеќекратни породувања. Како што старее жената, таа исто така може да страда од тоа.

За да имаме здрав и исполнет живот и да уживаме во целото наше тело, можеме да следиме здрава комбинација на безбедност за да не претрпиме промени. Има многу контрацептивни методи што може да се препише и со цел да уживате во задоволувачки сексуален живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.