Што прави гинеколог?

Илустративна шема на консултација со гинеколог

Гинеколог е лекар кој специјализира во медицинската гранка на Гинекологија. Зборот „гинекологија“ доаѓа од грчкиот, каде ѓубриво е жена и Логос, наука или студија. Така буквално Гинекологија би била наука посветена на проучувањето на жените.

Поради зголемувањето на животниот век на жените, специјалноста Гинекологија стана една од најбараните професии во последните децении. Затоа, во овој пост ќе ви покажеме што прави гинеколог И кои се неговите главни функции?

Следење на бременост на пациентка во консултација со гинеколог и нејзината медицинска сестра

Гинеколозите се лекари кои се специјализирани за проучување на женскиот репродуктивен систем. Тие ги третираат сите видови состојби кои се поврзани со матката, вагината, јајниците и градите во текот на трите најважни фази во животот на жената: пренатална, натална и постнатална.

Неопходно е жените редовно да одат на гинеколошки прегледи бидејќи раното откривање на болести помага да се спречат или излечат одредени состојби кои, во спротивно, може да предизвикаат дури и смрт.

Овде ви ги прикажуваме најважните функции што ги извршуваат гинеколозите:

Рано откривање и превенција на болести и инфекции

Главната функција на гинекологот не е да лекува, туку да спречува. За да го направите ова, ќе и обезбеди на пациентката алатки кои ќе и овозможат да се грижи за појавата на одредени болести, инфекции или каков било вид на афект поврзан со женскиот репродуктивен систем и градите.

Јавните институции препорачуваат жените да посетуваат редовни гинеколошки прегледи почнувајќи од 18 години или веднаш штом ќе почнат да имаат секс. Статусот на репродуктивното здравје на пациентката ќе се оценува и ќе се следи во текот на нејзиниот живот до приближно 65-годишна возраст.

Следење на бременоста и помош за породување

Следењето на бременоста е уште една од главните задачи што ги врши гинеколог. Дури се препорачува да се оди пред зачнување, за да се потврди дали жената ја ужива потребната здравствена состојба што ја бара 9-те месеци од бременоста.

Гинекологот ќе му помогне и ќе го советува пациентот за било кое сомнеж или проблем поврзан со вашата бременост, продолжување на следењето во неделите по породувањето.

Ориентација и сексуално образование

Задолжително е жените да добиваат едукација за нивната сексуалност тоа значи. Гинекологот ќе обезбеди информации за методите на контрацепција, ETS (Сексуално преносливи болести) и да се внимава при сексуалните практики.

Прекин на бременоста

Гинеколозите ја спроведуваат и практиката на прекинување на бременоста или абортусот, или поради здравствен проблем или по волја на пациентот. Во ниту еден момент тој нема да ја доведе во прашање одлуката на пациентот, држејќи ги неговите лични мислења на страна.

Во продолжение ви ги прикажуваме најчестите тестови кои се прават при гинеколошки прегледи:

ПАП тест или Папаниколау (ПАП) тест

Изведување на вагинална цитологија со вметнување на спекулум во вагината на жената

 

Тоа е најчестиот тест за проучување на состојба на женскиот репродуктивен систем. Смислено од грчкиот лекар Георгиос Папаниколау, тестот се состои од земање примерок од епителните клетки лоцирани во преодната зона на грлото на матката за подоцна да се анализираат и со тоа да се знае хормоналниот статус на пациентот. Покрај тоа, тоа им овозможува на рано откривање и дијагностицирање на ракот грлото на матката.

Мамографија

Тоа е главната техника за Рано откривање на рак на дојка. Користи рендгенски снимки за внатрешно испитување на ткивото на дојката и откривање на постоење на какви било абнормалности, доколку ги има. На овој начин, стапката на излекување се зголемува и третманите што се користат се помалку агресивни.

гинеколошки ултразвук

Користејќи ја технологијата на ултразвук, овој тест овозможува да се направат внатрешни слики на женските генитални органи и е најдобар начин за откривање на цисти или полипи кои можат да доведат до рак.

Коскена дензитометрија или DEXA

Тоа е вид на рентген на кој - како што покажува неговото име - се користи измерете ја густината на коските, односно неговото ниво на калциум и минерализација. Се користи за откривање на можно постоење на остеопороза и се применува главно кај жени кои минуваат низ менопауза.

Ова е така затоа што намалувањето на женските хормони што го доживуваат жените надвор од репродуктивната возраст има директно влијание врз коските, што ги прави покревки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.