Што се случува кога детето има болка во градите?

Болка во градите кај деца

Може да се случи дете да има болка во градите во една точка. Оваа болест не е вообичаена и затоа е ретка кај децата, но немојте да бидете вознемирени бидејќи во повеќето случаи тие се мускулни заболувања и тие не доведуваат до срцеви заболувања.

Тие генерално се на Тинејџери оние кои имаат повеќе медицински консултации поради оваа болка во градите. Не треба да се меша со срцева болка што е уште поретка, каде што може да биде потекло на акутен перикардитис.

Кои се причините за болка во градите?

Болката во градите не е состојба што обично се препишува повремено во ургентните центри, туку кога ќе се појави овој проблем трпиш грижа и вознемиреност од страна на детето и родителите.

Може да започне како мала вознемиреност што стивнува по неколку дена, или продолжете и зголемувајте во зависност од државата. Обично се јавува поради респираторна инфекција, повреда на мускул или коска или од голема вознемиреност. Болка во градите ретко се јавува кај деца кога имаат срцеви заболувања.

Кога да одите на лекар

Општо, причината за медицинските консултации потекнува од болката не престанала или се влошила. Ако болката започне да влијае на секојдневните активности или ако болката се зголемува, тоа е доволна причина да биде оценети од специјалист.

Тоа е причина за консултација кога болката се појавува кога детето се буди наутро, или се појавува нагло, се појавува треска, има општа непријатност и тешко му е да дише. Сите овие знаци можат да доведат до вртоглавица или губење на свеста што доведува до несвестица. Покрај тоа, исто така не е вообичаено да се гледа детето многу поспано и слабо.

Болка во градите кај деца

Претходните исто така сметаат, Па, кога сте имале роднини со срцеви заболувања и оние под 40-годишна возраст, или ако детето веќе претрпело операција на срцето или имало сериозна сообраќајна несреќа со некаков вид траума на градите. Други случаи, но поретки, е кога детето претставило во некоја форма цистична фиброза или српеста анемија.

Најчести случаи на болка во градите

Случаите кои најчесто се враќаат на оваа болка се кога се појавила мускулно-скелетна состојба. Болката се повлекува или од коските, мускулите или некаде во градите. Оттука можеше да остане внатре мала траума или со одредена мускулна напнатост, со некои интензивни вежби, трауми или кашлица.

Се појавува во 75-90% од случаите со појава на болка во градите и има тенденција да се влошува кога вежбате физички или кога одмарате. Болката се ублажува со администрација на ибупрофен или парацетамол.

Болка во градите кај деца

Кога не се најде патологија поврзана со оваа болка, симптомите обично се a болка во левата страна на градите со некои пункции и тоа обично ремит по четири до шест недели. И покрај тоа што не е ништо, познато е дека тоа создава вознемиреност кај сите членови на семејството, па дури и ги ограничува движењата и активноста на детето.

Во поекстремни и малку познати случаи може да биде детето имаат срцева состојба. Во овој случај станува збор за а акутен перикардитис, каде што мембраната што го опкружува срцето се воспалува поради вирусна инфекција. Не е сериозна болест и се лекува без компликации.

Ако причината била од мускулни причини, потребно е да му се препорача на детето не пробувај физички активностишто може да ја присили областа, или да крева тешки предмети. Ако редовно вежбате некој спорт ќе мора да престане за кратко време вашата активност. Или, ако причината може да се должи на лошо однесување на училишниот ранец, треба да се прилагоди правилно така што да ја носи тежината на двете рамена подеднакво. Сепак, лекарот ќе ви ги даде најдобрите упатства и упатства за да постигнете подобро закрепнување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.