Јаки за нега: кои се најбезбедни?

ѓердан за нега

Дали сте слушнале за јаки за нега? Дали размислувате да ги користите? Овој додаток може да биде многу корисно за време на лактацијата бидејќи му помага на бебето да се опушти и да не се одвлекува при хранење. Доволно важна придобивка за да стекнете таква што, сепак, не е единствената од овој додаток.

Зборуваме токму за неговите придобивки денес, а исто така и за тоа какви видови јаки за нега можете да најдете на пазарот и кои се тие најбезбедно за бебето Бидејќи нивните форми, текстури и бои се важни за да го привлечат вниманието на бебето, но што може да не загрижи повеќе од нивната безбедност?

Што е ѓердан за нега?

Ѓердан за доење е токму она што го очекувате, ланче што мајките го носат околу вратот. за време на лактација а тоа им помага на бебињата да се релаксираат и да се фокусираат. И зошто го привлекуваат вниманието на бебето? бидејќи тие претставуваат парчиња со различни бои, материјали и големини кои се на вашата висина и кои го фаворизираат вашиот инстинкт за држење.

ѓердани за нега

Ѓердани Littlemoka и FRSeFairePlaisir

придобивките

Веќе споменавме некои од придобивките од ланчињата за доење кои благодарение на нивните форми и бои го привлекуваат вниманието на бебето. Но, ајде да поминеме низ нив смирено, бидејќи придобивките се многу подалеку од она што веројатно можете да го помислите:

 • Тие го фаворизираат инстинктот за фаќање. Ѓерданот е на дофат на бебето, а неговите парчиња имаат соодветна големина за да го фаворизираат инстинктот за фаќање на бебето. Така, беа третирани и координацијата рака-око и рака-уста, како и палмарниот притисок.
 • Помогнете за лактација. Јаката за доење им помага на бебињата да се фокусираат и да се релаксираат за време на хранењето, што е особено корисна во случај на оние бебиња на кои им го одвлекува вниманието од каква било бучава или стимул.
 • Стимулира ерупција на забите. Грицкањето на ланчето за доење го стимулира никнувањето на забите. А токму тоа гризење придонесува за кршење на гингивалната мембрана што предизвикува воспаление на непцата.
 • Станува а објект на удобност. Неговата поврзаност со моментот на лактација го прави предмет што треба да се фати или касне за да се бара удобност и олеснување. Објект кој, сепак, секогаш мора да се користи под надзор.
ѓердани за нега

Ѓердани за нега на LittleDuckyShop и Beitabelle

Видови ѓердани

Откако ќе започнете со пребарувањето за да изберете ѓердан за нега, може да се појават многу прашања. Затоа што? Бидејќи постојат многу видови на јаки, направени од различни материјали и со разновиден дизајн, но дали се сите безбедни?

Материјалите

Повеќето јаки за нега се направени од материјали без токсични материи и затоа тие мора да бидат сертифицирани за да бидат целосно безбедни. Покрај тоа, неодамна се одлучи за материјали кои се исто така антибактериски. Но, кои се најчестите материјали во овој тип на ѓердани?

 • силикон за храна. Силиконот за храна е 100% антибактериски материјал што бебињата можат безбедно да го стават во устата. Материјал, згора на тоа, кој лесно се чисти, дури и во машина за садови, кој овозможува совршена хигиена благодарение на високите температури.
 • Дрво Дрвените ланчиња се најпопуларни со години. Тие обично се обоени со сертифицирани нетоксични бои на база на вода и завршени со растителни масла за да бидат целосно безбедни.
 • Памук. Памукот е ткаенина што се користи и за создавање парчиња и за покривање на некои со дрво за да им се обезбеди друга текстура. Бидејќи е многу мек материјал, на бебињата навистина им се допаѓа неговиот допир и исто така ја почитува нивната кожа.

Кои се најбезбедни?

Сите материјали што ги наведовме се безбедни; Бебињата можат безбедно да ги допрат и гризат. Така, кога купувате јаки за доење, ќе биде доволно да бидете сигурни дека тие се направени од овие материјали и дека овие се сертифицирани.

Идеално е да се купат овие ѓердани на доверливи локации на кои е наведено потеклото на материјалите и дека тие ги следат Европски безбедносни прописи. Покрај тоа и без оглед на тоа каков е вашиот материјал, тие секогаш треба да се користат со надзор додека децата се мали.

Топ слика – Деметра за нега на јака од комарци


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.