Daughterерка ми сака да биде момче

Daughterерка ми сака да биде момче

Многу родители откриваат кај многу мали деца дисонанца помеѓу нивниот пол и пол. Како последица на тоа, се појавува грижа од татко или мајка која објаснува дека нивната ќерка на две или три години или повеќе, сака да биде момче.

Денес живееме под општество во кое малку по малку напредува како да се дејствува пред слободатабез оглед на полот, во несудењето на нивните постапки затоа што чувствува дека е од различен пол. Што се случува кога вашата ќерка не се поистоветува со полот дека е таа? Што ако не се чувствува како девојче и го отфрли својот женски репродуктивен орган?

Myерка ми сака да биде момче, што значи тоа?

Некои мајки или татковци влегле во засегнатата консултација затоа што вашата ќерка стана опседната со идејата дека сака да биде момче. Во многу случаи, тие го одбиваат својот секс, сакаат да имаат пенис и ја водат нивната примена со желба да уринираат стоејќи, да се облекуваат како момчиња или дури да се опкружат со пријателите за да си играат со нив.

Овој факт генерално се разликува како глобалниот термин трансродов, бидејќи некои момчиња или девојчиња не се идентификуваат со биолошкиот пол што е даден при раѓање. Многу луѓе не наоѓаат емпатија со нивните репродуктивни органи и тоа предизвикува непријатност или отфрлање наречено дисфорија на половите.

Многу од овие одговори можат да се манифестираат во различни изрази. Девојчето можеби поминува низ родов идентитет, каде што неговиот модалитет е управуван од мозокот. Заради нивната сексуална ориентација, кога ќе утврдат дека се хетеросексуалци, бисексуалци или хомосексуалци. Или кога се сексуално изразување ориентација, каде што би го сториле тоа со однесувањето.

Што ја идентификува вашата ќерка со „трансродово“?

Таа се идентификува со низа прецизни детали, вклучително и е начин да се дејствува, вербализира или кога не сте задоволни со вашиот пол. Следно, детализираме многу повеќе од причините што ја заклучуваат оваа состојба:

Нема дискриминација според возраста, Може да биде девојка или возрасна девојка каде што можат да почнат да ја изразуваат својата желба да се облекуваат со спротивниот пол и да го отфрлат оној од нивниот пол.

Daughterерка ми сака да биде момче

Тие сакаат да бидат опкружени со придружници од друг пол и каде тие создаваат однесување или игри од тој пол во имитација и фантазија. Играчки од свој пол се одбиени и претпочитаат оние од спротивниот пол. Истото се случува со активности за игра или како треба да се однесуваат, тие избегнуваат сè што е во нивна моќ.

Не им се допаѓа нивниот доделен секс, како сме се вратиле, девојчињата не сакаат да имаат вулва и истото се случува во адолесценцијата. Постои сеопфатно отфрлање на растот на градите, промената на гласот или на темата срамна коса.

Во врска со вашиот социјален живот претпочитаат да бидат третирани како луѓе од друг пол и тие секогаш наоѓаат некаков удар или не заклучува во мелодијата што ја чекаат. Неговиот одговор може да создаде голема непријатност и да создаде влошување на неговиот социјален живот, а особено на училиште.

Како да ја издржувате вашата ќерка која сака да биде момче

Daughterерка ми сака да биде момче

Слободното изразување мора да се почитува на вашата ќерка за да може да го изрази она што вистински го чувствува и со кое може да се идентификува. Во ниту еден момент не треба да негирате како сакате да се облечете или со што сакате да играте.

Ако е тешка ситуација да се измери, секогаш мораш одете на психолошка поддршка на ниво на семејство. Постојат здруженија кои дозволуваат ваков вид помош и на двете за родители како трансродови деца. На девојчето можеби ќе и треба надворешна личност за да ги сподели своите потреби и да управува со сите нејзини грижи.

Важно е дома да ја имате целата можна поддршка и засилување, бидејќи сè што се случува однадвор може да биде предмет на дискриминација и потсмев. Комуникацијата во семејната средина е позитивно засилување, мора да се обидете да ја нормализирате ситуацијата за да нема конфликти и да ја оставите вашата ќерка да ја истражува својата сексуалност што е можно понормално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.