10 игри кои треба да ги играте со вашето бебе од 0 до 12 месеци

Бебешки игри, бебе со жолта и сина играчка во раце

Стимулација Сензорот кај детето е многу важен и игрите што ги играте со него ќе бидат од витално значење за неговиот развој. Еве неколку совети за вашето дете да научи истражете ја околината безбедно, поминувајќи уникатни и забавни моменти заедно.

Игрите за кои ќе зборувам се игри за бебиња од 0 до 12 месеци и ќе видите дека се многу едноставни: многу од нив се засноваат на имитација, еден од најефикасните начини на учење. Не заборавајте дека, бидејќи е толку мал, опсегот на вниманието е многу краток.

Играјте пеење песни, бајки и приказни

Иако можеби изгледа премногу младо за ваков вид активност, сите деца сакаат да го слушаат гласот на своите родители. Можете да раскажувате приказни или бајки користејќи различни гласови за претставување на ликовите и преувеличување на тонот на гласот.

Ова ќе му помогне, од ден на ден, подобро да го научи јазикот и затоа да разбере што зборуваме. Генерално, децата сакаат и песни, кои опуштаат и го поттикнуваат сетилото за слух.

игра правете лица

Можеби не еднаш сте забележале како децата реагираат кога некој ќе направи смешна фаца.

Претворете го сето ова во игра: правете гримаси, преувеличувајте ги вашите движења и ќе видите дека вашето дете малку по малку ќе почне да се обидува да го имитира она што вие го правите.

Игри со вода

Можете да започнете со користење на мал слив со два прста вода и со некој ситен предмет внатре од сливот. А ако забележите дека тоа му се допаѓа на вашето бебе, тогаш можете да го направите тестот со кадата, оставете го да прска во неколку сантиметри вода и никогаш не го губете од вид. Секако, не започнувајте директно во када бидејќи тоа може да ве исплаши.

Дајте му разни играчки кои може да ги стави во вода и видете како ќе реагира. Како што расте, можете да правите нови експерименти: вода со различни температури, вода во боја, мраз... Накратко, оставете ја вашата фантазија слободно и забавата (за двајцата) е загарантирана.

игри со кула

Сигурно сте го забележале тоа Во оваа фаза од животот, уништувањето е поинтересно од градењетоБарем за децата.

Многу им е важно да градат кули и да ги остават да ги уништат: тоа им помага да ги разберат границите на нивното тело, нивното тело што се движи во просторот, нивната сила. Покрај тоа што ги ставаме пред една од наједноставните причинско-последични појави.

Рефлексии

Предмет за секојдневна употреба многу сакан од децата е огледало. Тие секогаш се изненадени кога ќе видат друго дете наоколу и ќе направат се за да подадат рака за да откријат дека тоа е само нивен одраз.

Играјте криенка со вашето дете пред огледало: ќе бидете воодушевени од магијата на исчезнувањето – се појавувате во огледалото.

Можете да ја играте истата игра со плишана играчка или други играчки и потоа да ги гледате нивните реакции.

кинески игри во сенка

Сенките уште повеќе ги фасцинираат сите деца и најмалите. Ги сакаат затоа што сеуште немаат многу развиен вид и ги фасцинира движењето на сенката на белата позадина, токму поради тоа што нема јасни граници или светли бои.

Обидете се да создадете едноставни фигури со вашите раце, во еден вид театар на сенки и гледајте ги нивните реакции.

Меурчиња од сапуница

Нема ништо полесно и поуспешно од меурчиња од сапуница. Сè што треба да направите е да направите меурчиња во воздухот и да ги пуштите блиску до вашето бебе за да може да ги зграби или нежно да ги пука при контакт со неговото тело.

Ќе промовирате фина моторика, вид и внимание.

бебешки танц

Музиката генерално ги смирува децата, а танцувањето исто така ја подобрува рамнотежата и координацијата.. Соберете го и танцувајте со него, движејќи му ги рацете до ритамот.

следете го звукот

Де Нуево да го стимулира сетилото за слух, еве уште една многу убава игра: ставете предмет што прави бучава во негова близина, но без да се гледа. Можете да користите гумена патка, радио или будилник. Можете исто така да го движите во различни насоки за да го следи патот на звукот.

музички кутии

Музичките кутии и вртелешките што висат од креветчиња се одлични игра за најмалите: кога ќе почнат да се движат ќе забележите дека нивното внимание веднаш го привлекува движењето на играчката и ќе бидат воодушевени неколку минути.

Ако можете, одвреме-навреме менувајте ги игрите што ги имаат и гледајте ја неговата реакција кога ќе забележи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.