10 кратки љубовни фрази за дете кои се важни за неговиот развој

Мајка и ќерка разговараат

Начинот на кој разговараме со нашите деца и начинот на кој комуницираме со нив влијае на нивниот развој, нивната самодоверба, нивната самодоверба и начинот на кој тие се однесуваат со другите. Пренесете љубов, доверба и сигурност Тоа е многу важно и со зборови и со дела. И затоа сакавме да ги собереме овие 10 кратки фрази на љубов кон синот што тој ќе сака да ги слушне.

Како да им кажеш?

Во зависност од возраста на вашите деца, можете да им ги испратите овие фрази на многу различни начини. Главниот мора да биде зборот, секогаш барајќи го нивното внимание пред и гледајќи ги во нивните очи за да не ги примаат само вашите зборови, туку и вашите гестови и изразување, така што тоа е интимен момент за двајцата.

Како што стареат, може и вие напишете ги овие реченици во белешка и ставете го на нивното биро или во ранец за да можат да го прочитаат во вистинско време. И да, не исклучувајте го тоа да го направите за Социјални мрежи и WhatsApp во тинејџерските години, да, секогаш приватно.

совети за да бидете добра мајка

Постојат многу начини да ги добиете овие пораки на љубов до нив, но запомнете дека тие нема да бидат од корист ако останат само зборови. Вашите постапки треба да ја зајакнат пораката Што сакате да им пренесете? Во спротивно ќе научат дека зборовите се само зборови и дека се празни од значење.

Фразите

Јагодите што ги избравме се кратки фрази на љубов, да, но и фрази кои помагаат да се зајакне самодовербата на детето, неговата самодоверба или идејата дека сме тука за него, да му помогнеме во се што му треба. Има пораки кои мајката никогаш не се заморува да ги кажува, а детето никогаш не се заморува да ги слуша.

 1. Те сакам. Едноставна вистина? Важно е секој ден да му кажувате дека го сакате; прави да се чувствувате сакано. Направете го тоа во моменти без бучава, без одвлекување на вниманието, тивки моменти.
 2. Ти верувам. Оваа фраза ја зајакнува самодовербата на децата и поставува цврсти темели да се справат со секој предизвик со доверба во нивните способности.
 3. ме имаш тука да ти помогнам. ајде да го разработиме заедно. Фокусирањето на решението наместо на проблемот е секогаш добра стратегија. Децата мора да научат дека има непријатности кои не можат да се избегнат, но дека во повеќето случаи решението може да се најде мирно.
 4. Јас те штитам и секогаш ќе те штитам. Кој не сака да се чувствува заштитено и згрижено? Важно е да знаете дека можете да се обратите кај нас кога треба да се чувствувате заштитени или утешени. Веројатно веќе се чувствувате така, но важно е да го слушате тоа одвреме-навреме, особено по некој проблем.
 5. Секогаш ќе имаш дом каде што сум јас. Идејата е иста како и претходната, да им дадеме до знаење дека има простор каде што секогаш ќе се чувствуваат сакани и поддржани и каде секогаш можат да побараат помош.
 6. Времето што го поминавме заедно беше (прекрасно, смешно, убаво…) и многу важно за мене. Нема поголема демонстрација на љубов од тоа да му дадеме вредност на времето што го делиме и посветуваме еден на друг.
 7. Сакам да бидам со тебе, среќен сум што те имам покрај тебе. Порака слична на претходната за да изразите како сакате да бидете со него, дури и ако тоа не прави ништо посебно. Задоволство кај родителите блиски врски.
 8. Навистина го ценам вашиот труд и трудот што го вложивте.. Важно е да се препознае и да се цени помошта на другите или желбата што тие ја вложуваат во одреден проект. Тоа е позитивно засилување, знак на гордост.
 9. Извини, се молам за простување. Сите ние го губиме трпението од време на време и кажуваме работи што не ги мислиме и важно е да го признаеме ова и да се извиниме за тоа. Ако децата се чувствуваат тажни поради нешто што сме го кажале, важно е да знаат како да побараат прошка и да објаснат зошто мислиме дека сме го направиле тоа (бидејќи се чувствувавме нервозни, фрустрирани...)
 10. Никогаш не кријте што сте и што чувствуватеСекогаш ќе бидам тука да те поддржувам.

Дали често им ги кажувате овие фрази на вашите деца? Денес многу љубовни фрази за дете, но тие изгледаат едноставни, јасни и многу моќни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.