3 примери на забавни игри за деца

забавни игри

Забавните игри можат да бидат многу разновидни во нивните теми, но сите тие имаат големи предности. Преку игра, детето учи многу знаење, развива социјални вештини како и мисловни или когнитивни вештини. Игрите, исто така, имаат тенденција да претставуваат поголема доверба за нив, а исто така и креативност. Но, сите тие мора да бидат според возраста, како и привлечни за да бидат привлечени бидејќи во спротивно ќе им здодее.

Иако изгледа лесно да се избере една од забавните игри, тоа нема секогаш да биде. Затоа, можеме да прибегнеме кон вообичаените опции, класиците, но тие никогаш не пропаѓаат. Затоа денес ви даваме 7 примери на игри за забава да се прави со децата. На овој начин тие ќе играат и ќе учат во исто време. Дали сакате да знаете што се тие?

Забавни игри: битка со балони

Со оваа игра децата ќе поттикнат слобода на движење и конкуренција. Со само еден балон по дете мора да го врзат за глуждот, а другите да го разнесат. Секако дека ќе ве прашаат како да го искористат тоа, бидејќи тоа ќе го кажеме само со движења, без користење на рацете. Приближување до секој партнер што е можно повеќе за да се збогува со балонот. Ова ќе доведе до кикотење, натпревар и координација на стапалата, сето тоа неопходно за нивните моторни вештини. Постојат многу варијанти, бидејќи балоните можат да се врзат и на половината, и напред и назад. Од тебе зависи!

Игра со статуи

Останете мирни и неподвижни Тоа е многу тешка активност за децата.Затоа, таа е една од основните вежби во учењето на децата. Преку музиката, децата ќе претставуваат различни статуи, кои ќе бидат елиминирани во секое движење кога музиката ќе престане. Оваа активност ќе го фаворизира нивното ритмичко учење, како и нивните моторни вештини, како и нивната способност да ги контролираат нивните импулси. Но, уште повеќе, постои и друга варијација на слична игра. Едниот стои со грб кон групата (вториот мора да направи мали чекори напред) и кога ќе се сврти, сите останати мора да стојат во место. Предизвикот е да се стигне до местото каде што е „шефот“ без тој да биде виден. Да, знаеме дека си играл и со сите твои пријатели пред неколку години!

Јас играм патка, патка...гуска!

Ако добро се сеќавам, ваква игра се појави во една од епизодите на „Симпсонови“. Иако е точно дека во таа сцена забавата ја имаше само еден лик. Па, ова е уште една од оние класични игри која има одредени модификации, но е секогаш присутна во нашите животи. Во оваа игра ќе бидат присутни и моторните вештини и слухот и стратегијата. Треба да направите круг со најмалку 4 или 5 деца кои ќе седат на подот. Еден од нив ќе биде ловецот и ќе трча наоколу, но надвор од кругот. Тој ќе ја допре главата на секој од играчите велејќи „патка“. Но, во одреден момент и без предупредување ќе допре еден и ќе го каже зборот „гуска“. Затоа, тој мора да стане и да го фати ловецот пред да седне.

Игра со столици

Тоа е уште една од забавните игри кои се играат со музика. Ова е многу препорачливо на која било возраст, бидејќи им дава големо задоволство. Со поставување на столчињата во круг и одење, во исто време тие танцуваат покрај нив. Ќе биде многу забавно, бидејќи го чекаат вистинскиот момент да седнат, кога музиката ќе престане. Сето ова, зајакнете ја вашата концентрација и одговорност. Запомнете дека секогаш мора да има едно столче помалку од бројот на играчи. Како што рековме, на која било возраст тоа ќе биде корисно и забавно, но секогаш можеме да ги приспособиме песните на таа возраст. Така што забавата се зголемува уште повеќе.

игра со заспани животни

Дали малите во куќата ќе можат да останат фокусирани за да победат на ваков натпревар? Да, многу е комплицирано. Но, за тоа служат забавните игри, да можат малку по малку да ги натераат да учат и да продолжат да ги развиваат своите доблести. Така, во овој случај, играчите треба да паднат на земја и да се преправаат дека спијат. Еден од нивните придружници ќе биде тој што ќе се обиде да ги разбуди, на кој начин? Па, скокоткајќи ги или кажувајќи им смешни работи. Затоа што секој што се движи или дури и ги отвора очите ќе биде дисквалификуван. Секогаш ќе има некој или некој што ќе може да одолее уште малку. Тоа е една од оние совршени активности за најмалите.

повторените картички

Тоа е игра што можете да ја правите со свои карти или цртежи, но има и игра на табла, па дури и интерактивна. Бидејќи со текот на годините во оваа игра се воведуваат компликации, така што секој може да ужива во неа. Да, можеби е малку поразлично од она за што зборувавме, но исто толку ефикасно. Значи, во овој случај станува збор за вртење на низа карти со лицето надолу и детето мора да избере две за да формира парови. Ако успее, тие ќе бидат откриени. Во спротивно, тие повторно ќе бидат поставени со лицето надолу и редот ќе помине на друг партнер. Целта е да се подобри меморијата, но и концентрацијата. На крајот мора да се најдат сите парови. Тие сигурно ќе успеат!

игри со цртање

Пипинг

Не ни е потребна самата игра туку попрактична верзија од неа. Но, мора да се каже дека, како и да е, ќе ви помогне да ја развиете креативноста додека се забавувате. Затоа што тоа е уште една од забавните игри што не можете да ја заборавите. Играчот има лист и мора да нацрта нешто. Останатите треба да погодат што е тоа. Вистината е дека во оваа игра можете да воспоставите тема, за да знаете каде одат ударите. Во спротивно, може да потрае премногу долго. Совршено е за попладне со семејството или можеби за училиште. Уште колку, секогаш ќе додаде повеќе забава!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.