4 сајтови за едукативни игри за да научите да пишувате

дидактички игри за да научите да пишувате

На сајтови за едукативни игри за учење пишување се по ред на денот. Благодарение на денешната технологија, децата можат да учат на забавен начин само со тоа што имаат екран. Најдоброто нешто е што учењето се случува без најмалите да забележат.

Во овие времиња, понудата на едукативни игри за деца е многу обилна, со опции за сите вкусови. Стилите варираат од потрадиционалните игри до лудите авантури кои бараат генијалност и одредена вештина. Затоа, добро е да знаете некои од најпрепорачаните.

Научете да пишувате играјќи

До пред неколку децении, учењето за пишување беше здодевна задача за многу малечки. Се работеше за повторување и повторување на ударите сè додека не беа во можност да формираат зборови. Малку по малку, тие добија фенси, бидејќи децата успеаја да ја поврзат секоја буква со одреден звук. На уметност на учење да се пишува Беше рачно изработено и бараше многу вежбање. За да се постигне ова беа користени многу тетратки и моливи, изобилуваат и раскази и постери со букви и зборови.

дидактички игри за да научите да пишувате

Денес ова е слика што малку се однесува на минатото. Нешто 'рѓосана слика која нема многу врска со сегашната реалност. Со оглед на многуте сајтови за едукативни игри за учење пишување и прочитај. Изненадувачки е да се види бројот на опции и колку од нив се осмелуваат да понудат предлози со голема педагошка работа зад нив.

Бидејќи вистината е дека дизајнирањето дидактички игри за да научите да пишувате Не е нешто едноставно, бара познавање на педагогија и дидактика вклучена во процесот на учење и инкорпорирање на содржина. Ако истражувате на Интернет, можете да најдете низа едукативни сајтови за игри за да научите да пишувате, но денес спасуваме некои што се исклучително интересни.

Едукативни игри што треба да ги препорачате

дидактички игри за да научите да пишувате

Игри за деца Бини АБЦ е апликација која е дизајнирана за многу мали деца и тоа се забележува од самиот почеток. Тој е дизајниран за деца до 5-годишна возраст и затоа нуди низа игри, така што малите можат да започнат да му приоѓаат на светот на писменоста на разигран начин. Децата мора да формираат зборови со буквите што „треперат“ на екранот. За време на процесот, тој е придружен со звук што им овозможува на децата да ја вклучат фонетиката на буквите и зборовите. Содржи повеќе од 100 зборови и можно е да се избере помеѓу читање на слогови и читање на букви.

Дрвото АБЦ е игри за учење страница за да научат да пишуваат Тој нуди низа опции според вкусот на најмалите. Тоа е голема предност затоа што не е единствен предлог, туку секаков вид игри со зборови и букви кои се категоризирани според возраста. Децата можат да ја изберат онаа што најмногу им се допаѓа според она што го привлекува нивното внимание и со оглед на различните игри, никогаш нема да им биде досадно.

Повеќе игри

Нешто слично се случува со Примарен свет, друго страница на дидактички игри за да научите да пишувате, собирање и одземање и други учења. Во овој случај, ние зборуваме за страница што е внимателно дизајнирана со учење на основно ниво. Исто така, нуди категории на игри според возраста и различни шарени и звучни опции на игри.

апликации за географија за деца
Поврзана статија:
6 апликации за деца да учат географија на Европа

Сложницата е друга страница на едукативни игри за да научите да пишувате што својата стратегија за учење ја заснова на употребата на слогови. Не од таа причина е помалку забавно. Наменет за деца на возраст од 4 години, таа користи фонетика за да научи да чита и пишува. Целта е да се соберат слоговите и да се користат звуците за да се постигне тоа, да се биде во можност да научите да читате и пишувате во заеднички процес.

Покрај овие четири опции едукативни игри за деца има многу повеќе да се открие. Се работи само за познавање на вкусовите на вашето малечко со цел да истражите додека не ги пронајдете оние игри што можат да го привлечат. На овој начин, ќе го натерате да научи да пишува, дури и без да сфати и да се забавува за време на процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.